نماینده ترامپ در امور ایران و ونزوئلا گفت: اگر موشک های ایرانی به ونزوئلا برسند با آنها برخورد خواهد شد

موشک تمرینی نظامی ونزوئلا نیکولاس مادورو
رئیس جمهور ونزوئلا ، نیکلاس مادورو ، در یک تمرین نظامی در چاراللاو ، ونزوئلا ، 10 فوریه 2019. کاخ Miraflores / جزوه از طریق REUTERS
  • ایران و ونزوئلا طی سالهای اخیر به یکدیگر نزدیک شده اند ، زیرا هر دو کشور در تلاشند تا با فشار شدید فشار آمیز ایالات متحده علیه آنها مقابله کنند.

  • مقامات آمریکایی گفته اند که حضور نظامی ایران در ونزوئلا در حال افزایش است و اگر موشکهای ایرانی شروع به ورود به کشور آمریکای جنوبی کنند ، ایالات متحده می تواند وارد عمل شود.

  • برای کسب اطلاعات بیشتر به صفحه اصلی Business Insider مراجعه کنید.

مقامات آمریکایی با نگرانی شاهد گرم شدن روابط بین ایران و ونزوئلا بوده اند و از ابراز نگرانی از آنچه ایران می گویند حضور نظامی ایران و فروش اسلحه به این کشور آمریکای جنوبی ابراز نگرانی می کند.

الیوت آبرامز ، نماینده ویژه دولت ترامپ در ایران و ونزوئلا ، آخرین نفری است که این کار را انجام داده و هشدار داده است که در صورت ارسال موشک از سوی ایران به ونزوئلا ، آمریکا اقدام خواهد کرد.

آبرامز روز پنجشنبه در جریان برگزاری یک وبینار به میزبانی امنیت ملی دانشگاه جورج میسون گفت: “من یک جمله بسیار مشخص در این باره ارائه داده ام: ما استقرار موشک های ایرانی که می توانند به ایالات متحده برسند را نمی پذیریم ، تحمل نخواهیم کرد.” موسسه

“ما آن را قبول نخواهیم کرد ، و اگر آنها بخواهند این کار را انجام دهند ، حداقل در این دولت ، ما سعی خواهیم کرد که آن را مورد بازخواست قرار دهیم ، و اگر آنها به ونزوئلا برسند ، در ونزوئلا با آنها برخورد خواهد شد. ایرانی بودن پذیرفتنی نیست موشک هایی در ونزوئلا که می توانند به ایالات متحده برسند “، آبرامز اضافه کرد.

الیوت آبرامز
الیوت آبرامز ، مشاور ویژه ایالات متحده در ونزوئلا ، از سفیر ایالات متحده در لیسبون ، 9 آوریل 2019 ، از خبرنگاران س questionsال می کند. عکس AP / آرماندو فرانکا

دولت ترامپ یک کمپین شدید برای منزوی کردن ایران به راه انداخته است ، اما چون نتوانست تحریم تسلیحاتی تهران را در پاییز امسال اعمال کند ، دولت و متحدانش ونزوئلا را به حمایت از فعالیت های بدخیم ایران متهم کردند.

در جریان اعلام تحریم های بیشتر علیه ایران در اواخر سپتامبر ، مایک پمپئو ، وزیر امور خارجه ، رئیس جمهور ونزوئلا ، نیکولاس مادورو را متهم کرد که “با هدف تحریم تحریم تسلیحاتی سازمان ملل” با تهران همکاری کرده است.

چند روز بعد ، سناتور مارکو روبیو ، مشاور تأثیرگذار ترامپ در امور آمریکای لاتین ، گفت که انقضا تحریم تسلیحاتی در ماه اکتبر می تواند منجر به این شود که ایران “شروع به اشتراک تسلیحات با ارتش ونزوئلا” کند.

روبیو افزود که “بسیاری از گزینه ها روی میز است” برای جلوگیری از چنین تبادلاتی ، از جمله “پیشگیری فیزیکی”.

دریاسالار کریگ فالر ، که به عنوان رئیس فرماندهی جنوبی ایالات متحده بر عملیات نظامی ایالات متحده در منطقه نظارت می کند ، نگرانی های مشابه این هفته را ابراز داشت.

“ما شاهد افزایش نفوذ ایران در ایران هستیم [Venezuela] فالر در یک رویداد گروه نویسندگان دفاع گفت: نیروی قدس نگران کننده و نگران کننده است و برخی از روابط تسلیحاتی. “نیروی قدس بازوی خارجی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران است.

فالر گفت ایالات متحده نگران “آنچه ما به عنوان تعاملات بین ایران و ونزوئلا می بینیم” است.

فالر افزود: “این فقط محموله های نفتی نیست. این محموله های تسلیحاتی نیز هست.” “ما این موضوع را ردیابی کرده ایم. در سال جاری شاهد افزایش آن بودیم. ما با دقت میزان تغییر را مشاهده می کنیم تا ببینیم آیا این امر به هرگونه سو mal استفاده ایرانی در سراسر جهان متصل است.”

سربازان نظامی ونزوئلا نیکولاس مادورو جت جنگی را به خدمت می گیرند
مادورو در یک تمرین نظامی در ماراکایبو ، 6 فوریه 2019. کاخ Miraflores / جزوه از طریق REUTERS

ایران و ونزوئلا ، هر دو عضو بنیانگذار اوپک ، روابط دیرینه ای دارند و با دشمنان ایالات متحده همسو هستند. اخیراً ، ایران از ونزوئلا با بنزین حمایت کرده است ، ونزوئلا اکنون پس از سالها سو mis مدیریت و غفلت از صنعت نفت خود در تلاش برای تولید آن است.

ایالات متحده چندین تانکر ایرانی را که اوایل سال جاری به ونزوئلا می رفتند ، توقیف کرد ، که هشدارهایی را در مورد تلافی جویی از ایران به همراه داشت. شنیده ها حاکی است که ناوگان دیگری از کشتی های بزرگ که تاکنون بزرگترین ایران ارسال کرده است ، اکنون در حال عزیمت به ونزوئلا است.

ونزوئلا در گذشته سخت افزارهای نظامی ایران مانند سلاح های کوچک یا هواپیماهای بدون سرنشین را دریافت یا معامله کرده است ، اما کارشناسان احتمال دارد معامله برای سلاح مانند موشک به دلیل محدودیت ایران در مورد تشدید و کمبود بودجه ونزوئلا باشد.

جف رمزی ، مدیر ونزوئلا در دفتر واشنگتن در لاتین گفت: “ونزوئلا در سالهای اخیر خریدهای نظامی از ایران را افزایش داده است ، اما هیچ مدرکی وجود ندارد که ونزوئلا به دنبال هر نوع موشکی باشد که بتواند از ایران یا هر کس دیگری به ایالات متحده برسد.” آمریکا

همچنین به نظر می رسد دولت ترامپ به دلیل پیچیدگی های موجود و به دلیل بیزاری ظاهراً ترامپ از برخوردهای نظامی گسترده ، اقدام نظامی علیه مادورو انجام ندهد.

آبرامز روز پنجشنبه در پاسخ به این س ifال که آیا شما پیشنهاد می کنید “یک بحران بالقوه به سبک موشک کوبا” با موشک های ایرانی در ونزوئلا وجود داشته باشد ، آبرامز پاسخ منفی داد ، با استدلال اظهارات خود به جلوگیری از این امر کمک می کند.

آبرامز گفت: “ما آن را تحمل نخواهیم كرد و من فكر می كنم كه اظهارات صریح و واضح آن به عنوان یك بازدارنده كافی عمل می كند و ما هرگز با آن روبرو نخواهیم شد.”

خوان گوئیدو
خوان گوئیدو ، قانونگذار ونزوئلا ، به عنوان رئیس مجلس شورای ملی در کاراکاس ، 5 ژانویه 2019 ، سوگند یاد می کند. فرناندو لانو ، عکس پرونده / AP

رئیس جمهور منتخب جو بایدن در مورد برخورد با مادورو تغییر چشمگیری ایجاد نخواهد کرد ، اما انتخاب وی و تغییرات رهبری در کنگره نشان می دهد که از رویکرد تند ترامپ فاصله گرفته است.

اما آبرامز ، با استناد به تعاملات خود با برخی از قانون گذاران دموکرات ، روز پنجشنبه گفت که توافق گسترده ای در زمینه مدیریت بحران ترامپ در این کشور آمریکای جنوبی وجود داشته است.

آبرامز گفت: “سیاست ونزوئلا در چهار سال گذشته به طور چشمگیری دو حزب بوده است.” “چه زمانی [opposition leader] خوان گوئیدو به ایالت اتحادیه دعوت شد … او در بالکن ایستاد ، همه بلند شدند و کف زدند ، و درست پشت [Trump] آیا نانسی پلوسی این کار را انجام می دهد ، بنابراین این یک سیاست دو حزب است. “

رمزی گفت که ایالات متحده “واقعاً حداکثر فشار را به ونزوئلا وارد کرده است” و “گزینه های این کشور در این مرحله محدود هستند”.

رمزی به اینسایدر گفت: “دولت ترامپ رژیم مادورو را در هر مجال قابل تصور منزوی کرده و همه چیز در ونزوئلا به جز اکسیژن را تحریم کرده است.” وی افزود: “در مقطعی دولت آمریكا مجبور است كه به اهرمهای گسترده ای كه در ونزوئلا به خود داده است نگاهی بیندازد و درمورد آنچه می تواند در جهت دستیابی به هدف پیشبرد راه حل مسالمت آمیز و دموكراتیك محقق شود واقع بینانه باشد.”

مقاله اصلی را در Business Insider بخوانید