نانا آکوفو-آدو دوباره به عنوان رئیس جمهور انتخاب شد

رئیس جمهور فعلی غنا ، نانا آکوفو آدو ، و نامزد حزب حاکم حزب میهن پرست (NPP) ، پس از رأی دادن در رأی گیری در یک مرکز رأی گیری در منطقه کیبی در منطقه شرقی در 7 دسامبر سال 2020 در جریان انتخابات ریاست جمهوری و پارلمان غنا ، با مطبوعات صحبت می کند
نانا آکوفو-آدو اولین بار در سال 2017 روی کار آمد

رئیس جمهور غنا ، نانا آکوفو-آدو پس از یک انتخابات کاملاً مناقشه برانگیز روز دوشنبه ، دوباره انتخاب شد.

نتایج رسمی نشان داد که آقای آکوفو-آدو 51.6٪ آرا را به دست آورد ، در حالی که 47.4٪ رقیب اصلی خود ، جان ماهاما ، رئیس جمهور سابق ، برنده شد.

آقای ماهاما هنوز شکست را نپذیرفته است. این سومین بار بود که این دو سیاستمدار در انتخابات ریاست جمهوری با یکدیگر روبرو می شدند.

شهرت غنا به عنوان یکی از ثابت ترین دموکراسی های آفریقا است.

نتایج انتخابات پارلمانی هنوز اعلام نشده است ، اما انتظار می رود که نتایج بسیار نزدیک نیز باشد.

بعد از اینکه نتایج رسمی نشان داد آقای آکوفو-آددو برای دومین بار پیروز شده است ، جشن های وحشیانه ای در سراسر کشور برگزار می شود.

گزارشگر ما می افزاید ، رئیس جمهور اکنون با چالش مقابله با سطح بالای بیکاری و تقویت اقتصاد روبرو شده است ، که به شدت تحت تأثیر همه گیری ویروس کرونا قرار گرفته است.

پلیس پیش از این گفته بود که از روز دوشنبه 21 مورد خشونت مربوط به انتخابات رخ داده است که باعث کشته شدن 5 نفر شده است.

از زمان تنظیم مجدد قانون اساسی در 1992 ، این هشتمین انتخابات ریاست جمهوری غنا است.

رئیس جمهور سابق غنا و نامزد حزب مخالف کنگره ملی دموکرات (NDC) جان درامانی ماهاما
جان ماهاما تا سال 2016 رئیس جمهور بود و برای دومین بار توسط آقای Akufo-Addo شکست خورد

آقای ماهاما چهار سال رئیس جمهور بود تا سال 2017 که رئیس جمهور اوکوفو آدو جانشین وی شد. هر دو مسابقه با حاشیه کم تعیین شد.

به دلیل همه گیری ویروس کرونا ، تجمعات سیاسی معمول کشور در طول مسابقه به تعویق افتاد. در عوض ، حزب میهن پرست جدید رئیس جمهور Akufo-Addo و حزب چپگرای میانه آقای Mahama و حزب کنگره ملی دموکراتیک در بیشتر اوقات انتخابات در شبکه های اجتماعی ، رادیو و تلویزیون با یکدیگر مبارزه کردند.

با این حال ، در آخرین روزهای مبارزات انتخاباتی ، احتیاط به هوا منتقل شد زیرا سیاستمداران با جمعیت رای دهندگان روبرو شدند. اکنون این نگرانی وجود دارد که ممکن است عفونت های ویروس کرونا افزایش یابد.

غنا بیش از 50،000 عفونت Covid-19 را گزارش کرده است که حداقل 300 نفر در معرض ویروس قرار دارند.