موشک های مافوق صوت “شکست ناپذیر” روسیه چیزی جز این را ثابت می کند که اوکراین از دفاع پاتریوت ایالات متحده استفاده می کند.

ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه روی صندلی طلایی نشسته و با دست دهان خود را می پوشاند.

ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه روز پنجشنبه در نشست شورای عالی اقتصادی اوراسیا در کاخ کرملین بزرگ در مسکو شرکت کرد. (مشارکت کننده/گتی ایماژ)

قرار بود این «سلاح شگفت‌انگیز» روسی باشد، اما معلوم شد که نمونه دیگری از وعده‌دهی بیش از حد ارتش ولادیمیر پوتین است.

Kh-47M2 “Kinzhal” – که در زبان روسی به معنی “خنجر” است – به عنوان یک موشک مافوق صوت پیشرفته و به قول پوتین “شکست ناپذیر” برای پدافند هوایی غرب معرفی شد. برای ماه‌های اولیه جنگ تمام‌مقیاس روسیه علیه اوکراین، به نظر می‌رسید که فقط همین بود. این موشک در سال اول جنگ برای هدف قرار دادن موفقیت آمیز چندین هدف در سراسر اوکراین مورد استفاده قرار گرفته بود که بدون شک خسارات قابل توجهی به بار آورده بود.

نقطه عطف

سرتیپ سخنگوی پنتاگون  ژنرال پت رایدر در یونیفرم، با مجموعه ای از جوایز، در میکروفون.

سرتیپ سخنگوی پنتاگون ژنرال پت رایدر روز چهارشنبه در یک نشست خبری در پنتاگون در آرلینگتون، ویرجینیا سخنرانی می کند (الکس وانگ/ گتی ایماژ)

همه چیز زمانی تغییر کرد که اوکراین در ماه آوریل سامانه‌های پدافند هوایی Patriot PAC-2 و PAC-3 ساخت ایالات متحده را دریافت کرد. PAC-3، آخرین نسخه از سیستم محترم آمریکایی، در اصل به عنوان بخشی از ابتکار دفاع استراتژیک آمریکا، که توسط منتقدان آن به “جنگ ستارگان” ملقب شده بود، توسعه یافت و اولین بار در اوایل دهه 1980 توسط رئیس جمهور رونالد ریگان برای مقابله با موشک های بالستیک معرفی شد.

به گفته نیروی هوایی اوکراین، در مدت کمی بیش از دو هفته، پاتریوت‌های سرنشین اوکراینی، هفت کینژال از هفت کینژال را که به اهدافی در سرتاسر اوکراین پرتاب شده بودند، سرنگون کردند. سرتیپ، سخنگوی پنتاگون ژنرال پت رایدر اولین تیراندازی را در یک کنفرانس مطبوعاتی در 9 می تایید کرد و یکی دیگر از مقامات دولت که در 16 می با نیویورک تایمز صحبت می کرد، دیگر شنودها را تایید کرد.

به گفته مقامات آمریکایی، در طول حمله 16 مه، که مستقیماً سیستم پاتریوت را هدف قرار داد، بخشی از سکو دچار آسیب “جزئی” شد که طی یک روز تعمیر شد. کرملین البته این ادعا را حفظ کرده است که همه موشک هایش با موفقیت به اهداف خود اصابت کرده اند. یک منبع وزارت دفاع روسیه به رسانه دولتی تاس گفت: «گزارش جعلی مبنی بر رهگیری یک کینژال یک تلاش واهی است.

حتی اگر ارتش اوکراین توانایی دفاعی خود را بیش از حد اعلام کند، یک موشک روسی که در هر نقطه از کیف سقوط می کند، توسط مردم محلی شناسایی و در رسانه های اجتماعی ثبت می شود. از زمان ورود باتری های موشکی پاتریوت، این اتفاق نیفتاده است.

ارزیابی تهدید مافوق صوت

یک 9K720 Iskander-M در نمایشگاه بین‌المللی نظامی و فنی ARMY-2019 در مسکو در 25 ژوئن 2019 به نمایش گذاشته شد.

یک 9K720 Iskander-M در نمایشگاه بین‌المللی نظامی و فنی ARMY-2019 در مسکو در 25 ژوئن 2019 به نمایش گذاشته شد.

Kinzhal در دسامبر 2017 وارد خدمت شد. دو سال بعد، پوتین اعلام کرد که این موشک و سایر تسلیحات مافوق صوت روسیه ثابت کردند که روسیه در توانایی های مافوق صوت در جهان پیشرو است. این افتخار یادآور دلاوری نیکیتا خروشچف، نخست‌وزیر شوروی در اواخر دهه 1950 بود، زمانی که او ادعا کرد که موشک‌های بالستیک قاره‌پیمای شوروی «مانند سوسیس» از کف کارخانه بیرون می‌آیند و این تصور نادرست در ایالات متحده را تغذیه می‌کند که ایالات متحده در وضعیت نامساعدی قرار دارد. از شکاف موشکی با مسکو رنج می برد. پوتین گفت: «ما موقعیتی داریم که در تاریخ مدرن بی‌نظیر است، زمانی که آنها تلاش می‌کنند به ما برسند. هیچ کشوری تسلیحات مافوق صوت ندارد، چه رسد به سلاح‌های مافوق صوت با برد بین قاره‌ای».

او اشتباه می کرد.

در واقعیت، Kinzhal چندان چشمگیر نیست. این یک نسخه ارتقا یافته از موشک بالستیک اسکندر 9K720 روسیه است که از زمین پرتاب می شود و به گونه ای اصلاح شده است که می تواند از هواپیماهای روسی به هوا پرتاب شود. در مورد ادعای پوتین مبنی بر سرعت مافوق صوت این سلاح، این موضوع به همان صورت صادق بود که همه موشک‌های بالستیک از زمانی که راکت‌های V-2 آلمان شروع به پودر کردن لندن در جنگ جهانی دوم کردند، در مراحل خاصی از پرواز به سرعت‌های مافوق صوت دست یافتند.

علیرغم ادعاهای بزرگ پوتین، موشک های بالستیک هوا پرتاب فناوری جدیدی نیستند.

موشک بالستیک پرتاب هوایی GAM-87 “Skybolt” توسط ایالات متحده در اواخر دهه 1950 توسعه یافت و حداکثر سرعت 12 ماخ را داشت که بسیار بیشتر از سرعتی است که Kinzhal می تواند به آن برسد. با این حال، این پروژه در نهایت در سال 1962 لغو شد، زمانی که رابرت مک نامارا، وزیر دفاع ایالات متحده ارزیابی کرد که این سیستم مزایای بسیار کمی را نسبت به زرادخانه موشک های بالستیک زمینی و زیردریایی موجود ایالات متحده دارد.

دانشمندان روسی به خیانت متهم شدند

یک سرباز روسی در میدان سرخ در حالی که سیستم موشکی بالستیک سینمای متحرک در حال عبور است، مورد توجه قرار می گیرد.

اسکندر 9K720 (نام گزارش ناتو SS-26 Stone)، یک سامانه موشکی بالستیک متحرک تئاتر، در جریان رژه روز پیروزی در 9 مه 2011 در میدان سرخ مسکو به فضا پرتاب شد. (کنستانتین زاوراژین/گتی ایماژ)

ادعاهای پوتین متکی بر سردرگمی در مورد تعریف “مافوق صوت” و همچنین آمیختگی Kinzhal با نسل های جدیدتر سلاح های مافوق صوت بود. موشک‌های کروز مافوق صوت و وسایل نقلیه سرخوردن مافوق صوت توانایی مانور دادن – برای مثال برای فرار از پدافند هوایی – با سرعت‌های بیش از 5 ماخ را دارند، کاری که Kinzhal نمی‌تواند انجام دهد. این امر رهگیری سلاح های مافوق صوت نسل جدید را بسیار دشوارتر از موشک های بالستیک سنتی که با سرعت مافوق صوت حرکت می کنند، می کند.

صرف نظر از ادعاهای اغراق آمیز روسیه، Kinzhal همچنان هدف غیرممکنی برای ساقط کردن سیستم های دفاع هوایی اوکراین متعلق به شوروی بود. یک منبع دولتی اوکراین به یاهو نیوز گفت که ارائه چنین سیستم های دفاع هوایی، در حالی که در درجه اول سپر ارزشمندی برای مردم اوکراین ایجاد می کند، راهی ارزان برای شرکای غربی اوکراین برای به دست آوردن اطلاعات واقعی رزمی در مورد عملکرد خود در برابر جدیدترین سلاح های روسی است.

با توجه به دستگیری سومین دانشمند مسئول توسعه Kinzhal به اتهام “خیانت بزرگ”، غرور روس ها مبنی بر اینکه این سیستم کاملاً کار می کند حتی باورنکردنی تر به نظر می رسید. در 16 مه، همان روزی که میهن پرستان اوکراینی شش کینژال ورودی را ساقط کردند، رسانه دولتی روسیه از دستگیری والری زوگینتسف خبر داد. زوگینتسف به آناتولی ماسلوف و الکساندر شیپلیوک، دو دانشمند برجسته روسی دیگر که روی پروژه کینژال کار می کردند و به اتهام خیانت در تابستان 2022 دستگیر شدند، می پیوندد.

مطالب دیدنی  حمل بار بلوار تعاون|09194093134-44973278