معترضین بخشی از ساختمان کنگره گواتمالا را آتش زدند

شهر گواتمالا (ص) – صدها نفر از معترضین روز شنبه در میان تظاهرات فزاینده ای علیه رئیس جمهور الخاندرو جیاماتئی و قوه مقننه برای تصویب بودجه ای که هزینه های آموزشی و بهداشتی را کاهش می دهد ، به کنگره گواتمالا وارد شدند و بخشی از ساختمان را سوزاندند.

این اعتراض در حالی برگزار شد که حدود 7000 نفر در مقابل کاخ ملی در شهر گواتمالا علیه بودجه تظاهرات می کردند ، که معترضین می گویند در حالی که کشور آمریکای مرکزی به دلیل طوفان های پشت سرگردان حواسش پرت شده بود ، توسط قانونگذاران مذاکره شد و به طور مخفی تصویب شد. و بیماری همه گیر COVID-19.

ویدئو در شبکه های اجتماعی نشان داد که شعله های آتش از پنجره ساختمان قانونگذاری شلیک می کند. بر اساس گزارش رسانه ها ، ماموران امنیتی به سمت معترضین گاز اشک آور شلیک کردند و افراد زخمی نیز وجود داشتند.

جیاماتی روز شنبه آتش سوزی را در حساب توئیتر خود محکوم کرد.

“هر کسی که ثابت شده است در اقدامات جنایی شرکت کرده است با تمام قانون مجازات خواهد شد.” او نوشت که از حق مردم برای اعتراض دفاع کرد ، “اما همچنین نمی توانیم به مردم اجازه دهیم که اموال عمومی یا خصوصی را تخریب کنند.”

رئیس جمهور گفت که وی برای ارائه تغییرات در بودجه بحث برانگیز با گروه های مختلفی ملاقات داشته است.

نارضایتی از بودجه سال 2021 در شبکه های اجتماعی ایجاد شده بود و درگیری ها در تظاهرات روز جمعه آغاز شد. گواتمالایی ها خشمگین شدند زیرا نمایندگان مجلس 65000 دلار را برای پرداخت وعده های غذایی برای خود تأیید کردند ، اما بودجه بیماران ویروس کرونا و آژانس های حقوق بشری را قطع کردند.

معاون رئیس جمهور گیلرمو کاستیلو پیشنهاد استعفا داده ، به جیاماتئی گفت که هر دو نفر باید “برای مصلحت کشور” از مواضع خود استعفا دهند. وی همچنین پیشنهاد داد که بودجه مصوب را وتو کند ، مقامات دولتی را برکنار کند و تلاش کند تا زمینه های بیشتری برای بخشهای مختلف کشور فراهم شود.

جياماتي پاسخ علني به آن پيشنهاد نداده بود و كاستيلو نيز در واكنش رئيس جمهور به پيشنهاد او سهيم نبود. کاستیلو گفت که به تنهایی استعفا نخواهد داد.

برنامه هزینه مخفیانه مورد مذاکره قرار گرفت و پیش از طلوع چهارشنبه توسط کنگره تصویب شد. همچنین در حالی که کشور در اثر طوفان های اتا و یوتا ، که باران های سیل آسا را ​​به بیشتر مناطق آمریکای مرکزی وارد کرد ، حواس پرت شد ، این کشور گذشت.

رهبری کلیسای کاتولیک روم در گواتمالا نیز از جیاماتطی خواست روز جمعه بودجه را وتو کند.

جوردن روداس ، دادستان حقوق بشر این کشور گفت: “این یک ضربه خفیف به مردم بود زیرا گواتمالا بین بلایای طبیعی بود ، نشانه هایی از فساد دولت ، مشتری مداری در کمک های بشردوستانه وجود دارد.”

وی گفت که به نظر می رسد بودجه به نفع وزارتخانه هایی است که در طول تاریخ کانون فساد بوده اند.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>