مصری ها در مرحله دوم انتخابات پارلمانی رأی می دهند

قاهره (AP) – مصری ها رای گیری را در روز دوم و مرحله نهایی انتخابات پارلمانی این کشور آغاز کردند ، پس از مشارکت نسبتاً کم در مرحله اول که دولت عبدالفتاح السیسی را خجالت زده کرد.

مراکز رأی دهی از ساعت 9 صبح در 13 استان از 27 استان مصر ، از جمله مرکز قاهره و بخش ناآرام شمالی شبه جزیره سینا ، افتتاح شد. به گفته دفتر وی ، السیسی اوایل روز چهارشنبه در منطقه هلیوپولیس قاهره رای خود را به صندوق انداخت. در این مرحله بیش از 31 میلیون نفر واجد شرایط رای دادن هستند.

منتقدان می گویند مجلس قانونگذاری 596 کرسی عمدتاً شبیه مجلس قبلی خواهد بود که چیزی بیش از یک مهر و موم لاستیک برای سیاست های رئیس جمهور نبوده و ژنرال نظامی سابق را تقریباً دارای اختیاراتی بدون کنترل خواهد کرد.

دولت هزاران پلیس و نیرو را برای حفاظت از رای گیری دو روزه مستقر کرد. اقدامات احتیاطی نیز برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا در میان هشدارهای دولت در مورد موج دوم بیماری همه گیر انجام شد. مصر طی دو هفته گذشته افزایش اندکی در موارد تایید شده روزانه نشان داده است.

در مجموع 568 کرسی در اتاق پایینی برای بدست آوردن انتخابات در نظر گرفته شده است که نیمی از کرسی ها برای نامزدها به صورت فردی اختصاص دارد. 50 درصد دیگر کرسی های مجلس نمایندگان مربوط به بیش از 1100 نامزد در چهار لیست حزب است.

رئیس جمهور 28 کرسی یا 5٪ را اعلام خواهد کرد که مجموع کرسی های اتاق پایین را به 596 کرسی می رساند.

بر اساس اصلاحات قانون اساسی مصوب سال گذشته در همه پرسی ملی ، سهمیه 25٪ از کرسی ها برای زنان اختصاص داده شده است.

این رأی گیری در حالی انجام شد که چندین سال توسط دولت علیه مخالفان سرکوب شدیدی انجام شد. منتقدان ساکت شدند یا به زندان افتادند ، و احزاب مخالف فضای محدودی برای تبلیغات در پرجمعیت ترین شهرستان جهان عرب داشتند.

اولین مرحله رای گیری 24 تا 25 اکتبر در 14 استان دیگر که شامل شهر بندری اسکندریه و چندین استان جنوبی مدیترانه بود برگزار شد.

بر اساس اعلام سازمان ملی انتخابات ، کمی بیش از نه میلیون نفر یا 28٪ در مرحله اول آرا their خود را به صندوق انداختند. این مشارکت ضربه ای به دولت السیسی وارد کرد که برای اطمینان از اعتبار آن برای مشارکت بالا در رای گیری لابی کرد.

هفته ها قبل از رای گیری ، رسانه های حامی دولت رأی دادن را وظیفه ای میهنی می خواندند و از مصری ها می خواستند که به تعداد زیاد رأی دهند. بیشتر رسانه ها در مصر متعلق به دولت هستند یا توسط تاجران طرفدار دولت اداره می شوند.

حزب موقتقبال وطن ، یا “آینده ملت” ، طرفدار دولت ، 284 نامزد انفرادی در سراسر کشور دارد که برای مجلس انتخاب می شوند. همچنین منجر به لیست حزب پیشرو در انتخابات مجلس می شود.

در مرحله اول ، حزب 148 کرسی را تأمین کرد و به احتمال زیاد اکثریت اعضای اتاق را دارد.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>