قرص و قطره آهن

مقالات دکتر فرزاد روشن ضمیر متخصص تغذیه ورژیم  درمانی رژیم آنلاین آردایت

مقدار مصرف قرص آهن برای خانمها مقدار مصرف قرص آهن در نوجواناندرد اپیگاستر یا پشت و علائم و نشانه های شوک ممکن است رخ دهد. فیفول میتواند سبب عوارض جانبی زیر شود: تحریک پذیری روده درد معده تهوع و استفراغ یبوست اسهال مدفوع تیره رنگ زخم های دهانی (درصورت استفاده نادرست مانند مکیدن یا جویدن دارو. بله همانطور که در متن بالا هم اشاره شد از عوارض مصرف قرص فیفول سیاه رنگ شدن مدفوع است.

 

آیا قرص فیفول باعث تیرگی مدفوع میشود ؟ قرص آهن دارای انواع مختلفی است و همچنین بهتنهایی و با دیگر ترکیبات میتواند برای شخص بیمار تجویز شود. هرکدام از این موارد که باعث از دست رفتن مقدار زیادی خون از بدن میشوند فرد را با کمخونی روبهرو میکنند و بسیاری از مشکلات دیگر را برای او به همراه میآوردند. از دیگر آزمایش هایی که ممکن است انجام شوند می توان به پرتو اکس، آزمایش های خون، کولونوسکوپی، کشت مدفوع، و مطالعات باریم اشاره کرد.

 

کمخونی علائم زیادی دارد و این علائم میتواند از شخصی به شخص دیگر متفاوت باشد. ویتامین B6 و B12 به تشکیل طبیعی گلبول قرمز کمک میکند. اسید فولیک برای تشکیل و تکامل سلولهای سفید و قرمز خونی در مغز استخوان ضروری است. نقش اسید فولیک در عملکرد طبیعی مغز حیاتی است.

 

بیشتر افراد جامعه در ایران از عوارض این دارو اطلاعاتی ندارند و به مصرف خود سرانه آن می پردازند، غافل از اینکه مصرف بدون تجویز این دارو بعد از مدتی مقدار آهن خون را بالا برده، مولکول های آهن به صورت رسوب به ویژه در کبد مشاهده می شود و در نقاط مختلف بدن رسوب می کند و صدمات جدی و جبران ناپذیری به کبد و مغز استخوان وارد می کند.

 

داروهایی دیگر به جز مکمل آهن ممکن است باعث سیاهی مدفوع شوند. در مجموع حدود چهار گرم آهن در کل بدن وجود دارد که نیمی از آهن، یعنی دو گرم در ساختمان هموگلوبین و میوگلوبین که مواد تشکیل دهنده گلبول های قرمز و عضلات است، بکار رفته و بقیه آن در کبد و دیگر اندام ها ذخیره شده است.

 

وی تصریح کرد: کم خونیهای تغذیه ای کم خونی هایی است که در اثر دریافت ناکافی مواد مغذی ایجاد میشوند و از مهم ترین مواد مغذی که برای خون سازی مفید است می توان آهن، ویتامین ب 12 و اسیدفولیک را نام برد. در هنگام استفاده از تخم مرغ به دلیل جذب پایین آهن می توان از گوجه فرنگی و یا فلفل دلکه ای رنگی که منبع غنی ویتامین سی هستند استفاده کنند که باعث جذب آهن آن می شود.

 

وی ادامه داد: به همین دلیل استفاده از منابع آهن از قبیل گوشت و تخم مرغ، غلات، سبزیجات و میوه ها توصیه میشود. فقر آهن در بین کم خونی ها شایع ترین نوع کم خونی است که نه تنها در ایران بلکه در جهان هم اینگونه است و از آنجایی که آهن قبیل گوشت و تخم مرغ، غلات، سبزیجات و میوه ها توصیه می شود.کم خونی های تغذیه ای کم خونی هایی است که در اثر در یافت نا کافی مواد مغذی ایجاد می شوند و از مهم ترین مواد مغذی که برای خون سازی مفید است می توان آهن، ویتامین ب ۱۲ و اسید فولیک را نام برد.

 

این متخصص تغذیه در مورد برخی از علایم کم خونی فقر آهن گفت: رنگ پریدگی پوست، خستگی زودرس، سرگیجه و سردرد، خواب رفتن و سوزن سوزن شدن دست و پاها و حالت تهوع از علائم کم خونی است که در کم خونی های شدید گود شدن روی ناخن هم مشاهده میشود.

 

در سال های اخیر، تبلیغات روز افزون شرکت های دارویی برای جلب مشتری، این اشتباه را رواج داده است که هر بیمار کم خونی را باید دچار کمبود آهن دانست و متاسفانه بسیاری از بیماران دچار کم خونی بدون این که نوع کم خونی و وجود کمبود آهن در آنان اثبات شود، به مصرف آهن روی می آورند.

 

آهن گرم و خشک است و استفاده زیاد از قرص آهن ممکن است لکه هایی در صورت ایجاد کند حتی ممکن است بعضی از اخلاط در کبد و بدن بسوزد و مشکلاتی را ایجاد کند البته باید تاکید کرد اگر در مصرف قرص های آهن زیاده روی شود چنین مشکلاتی بروز پیدا می کند. از علایم کم خونی فقر آهن: رنگ پریدگی پوست، خستگی زود رس، سرگیجه، سر درد، خواب رفتن و سوزن سوزن شدن دست و پاها و حالت تهوع از علائم کم خونی است که درکم خونی های شدید گود شدن ناخن هم مشاهده می شود.

 

قرص آهن چیست؟ کم خونی فقر آهن، بیماری بسیار شایعی در تمام جوامع است، بخصوص خانم ها که به دلیل عادت ماهانه خود مقداری خون از دست می دهند، بیشتر در معرض این بیماری هستند. این بسیار پیش آمده که خانمها بدون تجویز پزشک و بهصورت خودسرانه و با توصیه اشتباه دوستان خود اقدام به مصرف انواع مختلف قرص آهن میکنند و حتی نمیدانند که آیا اصلاً خوردن قرص آهن برای آنها ضرورتی دارد یا خیر؟

 

نخستین اقدام در مواجه با علائم کمخونی مراجعه به پزشک است. علائم و نشانه های شایع شامل: شروع بی سر و صدای ناراحتی در قسمت فوقانی شکم یا پشت جناغ و سوءهاضمه مزمن که با آنتی اسید تسکین نمی یابد و با غذا خوردن تشدید می شود. ویتامینc نیز جذب آهن را افزایش می دهد. آهن به تشکیل طبیعی گلبولهای قرمز و هموگلوبین، انتقال اکسیژن به بدن طبیعی، کاهش خستگی و خستگی و متابولیسم طبیعی انرژی منتهی میشود.

 

در این مشکل که در آن گلبولهای قرمز به دلیل کم شدن هموگلوبین کم میشود. استفاده از آب آهن تاب که در منابع طب سنتی آمده است یعنی ۵۰ تا ۶۰ بار یک تکه آهن بر شعله سرخ شده و در آب تمیز زده می شود و موادی که از آن آزاد می شود، برای رفع کم خونی مفید است که به آن آب آهن تاب می گویند.

 

اگر هر کدام از علائم بالا را داشتید حتما به پزشک خود مراجعه کنید. ولی اگر شخصی در هنگام استفاده از قرص آهن با معده خالی دچار مشکلات گوارشی شد، این قرص را پس از صرف غذا و قبل از خواب استفاده کرده. این مکمل غذایی به دلیل وجود ملح فومارات آهن، مشکلات گوارشی را به حداقل میرساند. ازجمله این عادتها مصرف انواع لبنیات مانند شیر و ماست به همراه غذاهای گوشتی و دارای آهن زیاد است.

 

شاید وقتی برای تهیه قرص آهن به داروخانه مراجعه میکنید با انواعی از قرصهای ایرانی و خارجی و با ترکیبات مختلفی ازجمله همراه با ویتامین سی و یا اسید فولیک روبهرو شوید و برای انتخاب بهترین نوع قرص آهن دچار سردرگمی شوید. از آنجا که تعداد کمی از غذاهای مصرفی دارای آهن قابل توجهی است، سیستم دقیقی در بدن طراحی شده است که سلول های قرمز خون و سلول های عضلانی که منابع اصلی آهن در بدن هستند، زمان فرسودگی به شکلی از رده خارج می شود که آهن موجود در آنها دوباره به چرخه طبیعی بدن بر می گردد و تنها بخشی از آن دفع شود.

 

محصولات تخمیری مثل سس سویا نیز در این دسته از عوامل گنجانده می شود. اسید سیتریک و اسید اسکوربیک یا ویتامین ث که در آلو، خربزه، ریواس، انبه، گلابی، طالبی، گل کلم، سبزی ها، آب پرتقال، لیمو شیرین، لیمو ترش، سیب و آناناس وجود دارند می توانند عوامل افزایش دهنده جذب آهن در بدن باشند.

 

طیف گستردهای از عوامل و شرایط وجود دارند که موجب کمخونی برای بدن میشوند. با این وجود، اگر در گذشته خونریزی گوارشی داشته اید، مدفوع بوی بسیار بدی می دهد یا در دفع مدفوع برای بیش از چند روز با مشکل مواجه شده اید، بهترین گزینه مراجعه به پزشک برای بررسی دقیق شرایط است. به دلیل بالا بودن آهن در این نوع داروها نسبت به مواد غذایی، اگر شرایط صحیح مصرف این داروها رعایت نشود، عوارض جانبی زیادی برای بدن به وجود می آورد، برای جبران کمبود و فقر آهن در بدن، بیشتر از مواد طبیعی استفاده شده و فقط در صورت تشخیص پزشک معالج، دارو مصرف شود.

 

وقتی کم خونی و علل آن مشخص شد پزشک شما برای شما ممکن است داروهای مربوط به کمخونی فقر آهن را تجویز کند. یکی از پیششرطهای لازم برای جذب آهن در بدن وجود ویتامین سی است که این جز با مصرف منابع آن مثل انواع مرکبات و لیمو ترش به همراه غذا امکان پذیر نیست. دریافت نا کافی آهن در اثر اسهال، کاهش ترشح اسید معده، مشکلات گوارشی یا تداخلات دارویی و داروهایی مثل کلستیرامین، سایمتیدین، پانکرایتن، رانیتیدین و تتراسایکلین.

 

شاید قرصی مثل فروس سولفات برای شخصی بسیار مؤثر باشد ولی قرصی مانند ففول برای همان شخص بی اثر باشد. انواع گوشت قرمز و حتی سفید از نظر میزان آهن و قابلیت جذب بسیار برتر از منابع گیاهی آهن محسوب می شوند. از علل ایجاد کننده کم خونی می توان به کمبودهای تغذیه ای، خون ریزی، ناهنجاری های ژنتیکی، بیماری های مزمن و مسمومیت های دارویی اشاره کرد.

 

رژیم سیب و عسل نیز در رفع کم خونی مفید است به این صورت که چند عدد سیب را پوست کنده و رنده کنند یا در میکسر ریخته و به صورت فالوده همراه با عسل مصرف کنند که مداومت در خوردن فالوده سیب برای رفع کم خونی موثر است. مرزه در میان سبزی ها خون ساز است همچنین کاهو خون رقیقی تولید می کند و کسانی که غلظت خون هم دارند، می تواندد از این استفاده کنند.

 

آزمایشی که احتمالا برای این کار تجویز می شود اوسوفاژوگاسترودوداندوسکوپی است. محسنی افزود: همچنین مصرف قرص آهن نیز توصیه میشود که بهتر است در آخر شب قبل از خواب استفاده شود تا عوارض ناشی از آن کاهش یابد. یکی دیگر از مواردی که خوب است در این زمینه رعایت کنید عدم مصرف چای حداقل تا یک ساعت بعد از غذا است چرا که ترکیبات موجود در چای میتواند آهن غذا را تخریب کرده و همچنین گلبولهای قرمز خون را نیز کم کند.

 

نکته دیگر مصرف غذاهای حاوی ویتامین سی به همراه غذاهای حاوی آهن است. به همین دلیل معمولا مصرف ویتامینc به همراه آهن پیشنهاد می شود. برای درمان کم خونی بهتر است از منابع آهن از قبیل گوشت و تخم مرغ، غلات، سبزیجات، میوه ها استفاده شود و در این میان مصرف قرص آهن و ویتامینc نیز توصیه می شود.

 

یک متخصص تغذیه اعلام کرد: برای درمان کمخونی بهتر است از منابع آهن از قبیل گوشت و تخم مرغ، غلات، سبزیجات و میوهها استفاده شود و در این میان مصرف قرص آهن و ویتامین C نیز توصیه میشود. آهن جز اساسی هموگلوبین است که در گلبول های قرمز خون قرار دارد و اکسیژن را به بافت های مختلف بدن می رساند.

 

در این مورد پزشک معمولاً برای شما انواع آزمایشات کم خونی را مینویسد و پس از بررسی نتایج آزمایشات شما اقدام به تجویز بهترین نوع قرص آهن با توجه به مشکل شما میکند. معمولا افراد از مشکلات گوارشی که پس از مصرف قرص آهن دارند، شکایت میکنند. دخترانی که در وعده های غذایی خود گوشت وجود ندارد و از پروتئین های گیاهی استفاده می کنند باید همراه غذایشان از یک منبع ویتامین سی استفاده کنند.

 

کم خونی وضعیتی است که در آن تعداد یا اندازه گلبول های قرمز و مقدار هموگلوبین موجود در خون کاهش یافته و تبادل اکسیژن و دی اکسید کربن بین خون و سلول ها دچار اختلال می شود. هموگلوبین نام مولکولی است که در گلبولهای قرمز خون وجود دارد و هسته مرکزی آن عنصر آهن است و وظیفه آن حمل اکسیژن به بافتها و اندامهای بدن است.

 

در این مبحث به نکات مهمی در مورد سودها و زیان های درمان با مکمل آهن خواهیم پرداخت. یکی از عناصر حیاتی بدن آهن است که بدن باید روزانه حداقل نیاز خود از این عنصر را از طریق تغذیه و یا مصرف مکمل های غذایی دریافت کند. اولسر نوعی زخم است که در دیواره داخلی معده شکل می گیرد و می تواند موجب خونریزی و پیرو آن رنگ سیاه مدفوع شود.

 

غذاهایی که می خورید ممکن است باعث سیاه شدن مدفوع یا کدر شدن مدفوع گردد. بیشتر موارد مدفوع سیاه رنگ از مصرف غذاهای سیاه رنگ یا مکمل های آهن شکل می گیرند. گاستریت می تواند پس از انجام یک عمل جراحی یا آسیب دیدگی نیز شکل بگیرد یا با یک بیماری موجود مرتبط باشد. بر همین اساس، داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی اثر جانبی منفی بر بیماری کرون و کولیت اولسراتیو دارند.

 

خون ریزی زیاد در دوران عادت ماهانه و یا در اثر جراحات یا ناشی از همورویید یا بیماری هی بدخیم و انگل ها، کمبود آهن در مردان بزرگ سالان معمولا در اثر از دست دادن خون است. علاوه بر این، گلایسین موجود در ساختار چنین مکملی باعث میشود که مولکولهای آهن در ابتدای روده کوچک بهسرعت آزاد و جذب شوند که این مساله باعث افزایش اثر مکمل آهن یا داروی آهن میگردد.

 

قرص آهن آیزن آپوویتال مکمل غذایی مناسب پیشگیری و درمان کمخونی است که هر قرص آن حاوی ۲۰ میلیگرم آهن است و شما با مصرف روزانه یک قرص این مقدار آهن را برای بدن فراهم میکنید. اشکال خوراکی آهن مکمل آهن ممکن است رنگ مدفوع را سیاه کنند. سیاه دانه هم همانند توت فرنگی در صورت هضم نشدن دانه ها باعث وجود لکه های سیاه در مدفوع میشود.

 

لکه ها یا لکه های سیاه می توانند نشان دهنده خون در دستگاه گوارش (GI) باشند. دلایل پزشکی مختلفی می توانند موجب سیاه شدن مدفوع شوند که حالتی قیری و بوی بدی نیز دارد. تومور بدخیم روده بزرگ علت سیاه شدن رنگ مدفوع: رشد اولیه تومور روده بزرگ در جانب راست ممکن است باعث ایجاد مدفوع قیری رنگ و دردف فشار یا انقباض های شکمی شود.

 

کم خونی یا آنمی یکی از اختلالاتی است که ممکن است افراد زیادی بهخصوص زنان با آن دستوپنجه نرم کنند. بهتر است توجه کنید که در رابطه با کمخونی علاوه بر داشتن یک رژیم غذایی صحیح باید از عادات بد غذایی که موجب هدر رفتن آهن غذا و تخریب گلبولهای قرمز خون میشود خودداری کنید.

 

در برخی موارد، بدن نمی تواند آهن را جذب کند و این آهن بصورت مدفوع سیاه خارج می شود. اگر فرض کنیم یک خانم بطور متوسط ۸۰ سی سی خون را در یک سیکل ماهانه از دست بدهد، این میزان خون معادل حدود۵۰ میلی گرم آهن است که باعث می شود نیاز او دو برابر فردی شود که خون ریزی ماهانه ندارد.

 

به این ترتیب در حالت عادی، یعنی تا زمانی که خون ریزی وجود ندارد، بدن نیازمند مصرف مواد حاوی آهن کمی است. در غیر اینصورت فرد مبتلا به بیماری کم خونی ناشی از فقر آهن می شود. این قرص با تامین آهن مورد نیاز بدن در طول روز، کم خونی ناشی از فقر آهن را برطرف میکند و با افزایش متابولیسم بدن، علایم ناشی از کمخونی مانند خستگی و ضعف را برطرف میکند.

 

شاید موقعی که در حال مصرف قرص آهن هستید اصلاً بدن شما به آن نیازی نداشته باشد و مقدار آهن خون شما در حد نرمال باشد. بعضی از قرص ها ممکن است، معده و کبد را به هم بریزد. علت سیاه شدن رنگ مدفوع بدنبال استفاده از برخی مواد غذایی و املاح ها مانند قرص آهن است. سرطان معده علت سیاه شدن رنگ مدفوع: مدفوع سیاهرنگ و تغییر عادات روده ای علائم دیررس بیماری است.

 

علایم این نوع کم خونی شامل سردرد، سرگیجه، تپش قلب، تنگی نفس، خستگی، خشکی و شکنندگی ناخن و مو، رنگ پریدگی، ضیف شدن عضلات و بی قراری است. مدفوع قیری رنگ و استفراغ خونی متعاقب استفراغ ایجاد می شود. با عبور خون از بدن و تعامل آن با آنزیم های دستگاه گوارش، خون از قرمز به سیاه تغییر رنگ می دهد.

 

همچنین این محصول به غیر از آهن حاوی ترکیبی از آهن، ویتامین C، ویتامین B6، B12 و اسید فولیک (B9) است. همچنین این ویتامین باعث تقویت سیستم ایمنی بدن میشود. علاوه بر این، ویتامین B6 ،B12 و C باعث کاهش خستگی و متابولیسم طبیعی انرژی میشود. علت سیاه شدن رنگ مدفوع به واسطه خون این است که به مرور زمان خون در دستگاه گوارش تجزیه میشود.

 

تشخیص و درمان کم خونی فقر آهن بسیار آسان است فقط باید به موقع توسط پزشکتان ویزیت شوید. یکی از داروها که بسیار معروف است قرص آهن است. واقعیت این است که بهترین برای هر شخصی متفاوت است. باید منشأ کمخونی خود را بشناسید و قبل از هرچیزی و مصرف هر دارویی به پزشک مراجعه کنید. گفتیم که بهترین درمان برای کمبود آهن، استفاده از مکملهای آهن است؛ اما میتوان علاوه برای مصرف این مکملهای رژیمی غذایی با داشتن یک رژیم غذایی مناسب کمخونی را به حداقل رساند و یا حتی آن را بهطور کامل از میان برد.

 

یکی از آنها از دست دادن خون است که این از دست دادن خون میتواند از نوع داخلی و خارجی باشد. بهترین نوع قرص آهن کدام است؟ در ادامه با ما همراه باشید تا در مورد بهترین قرص آهن برای خانمها بیشتر بدانید. میتواند در این رابطه مؤثر باشد. کلسیم موجود در شیر و ماست میتواند جذب آهن غذا را کند نماید.

 

مهم ترین وظیفه آهن در بدن انتقال اکسیژن است. وقتی تعداد آن در حجم خون کاهش پیدا میکند، اندامهای بدن در فقدان اکسیژن دچار مشکل شده و طیف وسیعی از بیماریها و اختلالات برای بدن پیش میآید. این سؤال شاید سؤال خیلی از خانمها باشند وقتی از دیگران در مورد قرص آهن میشوند. ساعت بجوشانند و عصاره آن را وارد غذا ها کنند، همچنین انگور و سیب نیز در رفع کم خونی خیلی توصیه شده است.

 

خیلی از افراد کم خون خبر ندارند که دچار کم خونی هستند مگر اینکه کم خونی آنها شدید شده و علامت دار شود. بهترین زمان برای استفاده از قرص آهن را می توان زمانی که معده خالی است دانست، چرا که زمانی که معده خالی باشد آهن بیشتری جذب می شود.

 

Related Posts: