شش چیز که باید بدانید

زنی از پشت پوستر مبارزات انتخاباتی ، رئیس جمهور پیشین و نامزد کنگره ملی دموکراتیک (NDC) ، جان درامانی ماهاما در آکرا در 3 دسامبر 202 عبور کرد.
بیکاری جوانان ، نگرانی های امنیتی و تأثیرات همه گیر Covid-19 بر اقتصاد از جمله مواردی است که رأی دهندگان می خواهند به آنها بپردازند

غنائی ها برای انتخاب رئیس جمهور و پارلمان جدید در کشوری که یکی از دموکراتیک ترین کشورها در غرب آفریقا است ، به پای صندوق های رای می روند.

یازده نامزد در حال رقابت برای برکناری ریاست جمهوری نانا آکوفو-آدو هستند که برای دومین دوره ریاست جمهوری خود نامزد می شود.

اصلی ترین رقیب وی ، سلف و حریف 2016 او ، جان درامانی ماهاما است.

بیکاری جوانان ، نگرانی های امنیتی و تأثیرات همه گیر Covid-19 بر اقتصاد از مهمترین موضوعاتی است که غنی ها هنگام رأی گیری مورد توجه قرار می دهند.

در اینجا شش نکته برای دانستن در مورد این انتخابات آورده شده است.

1. دژاوو است – دوباره

جهان امسال بسیار نااطمینانی و شگفتی را پشت سر گذاشته است اما رقابت ریاست جمهوری غنا کاملاً آشنا است.

نامزد حاکم حزب میهن پرست (NPP) ، آقای آکوفو-آدو ، 76 ساله و رقیب دیرینه او ، آقای ماهاما ، 62 ساله ، از کنگره ملی دموکراتیک (NDC) ، برای سومین بار رکورددار آن را برای ریاست جمهوری لغو می کنند. این دو نفر ابتدا در سال 2012 به مصاف یکدیگر رفتند.

در اولین مسابقه ، آقای ماهاما پس از مرگ رئیس جمهور وقت جان ایوانس عطا میلز ، فقط پنج ماه قبل از نظرسنجی ریاست جمهوری ، به طور غیر منتظره کاندیدای حزب خود شد.

نانی آکوفو-آدو رئیس جمهور غنی و نامزد حزب حاکم حزب میهن پرست (NPP)
رئیس جمهور آکوفو-آدو امیدوار است که بتواند دوره دوم را تأمین کند

آقای ماهاما ، 62 ساله ، آقای Akufo-Addo ، 76 ساله را که برای پیروزی انتخاب شده بود ، شکست داد.

نتایج به دلیل تقلب در انتخابات در دادگاه به چالش کشیده شد اما پس از هشت ماه دادگاه عالی غنا پیروزی ناچیز آقای ماهاما را تأیید کرد.

رئیس جمهور سابق غنی و کاندیدای مخالف کنگره ملی دموکراتیک ملی (NDC) جان درامانی ماهاما
آقای ماهاما اذعان می کند که فساد در مبارزات انتخاباتی وی چهار سال پیش هزینه انتخاب مجدد وی را به همراه داشت

آقای آکوفو-آدو اما انتقام خود را در سال 2016 گرفت.

آقای ماهاما در مصاحبه اخیر خود به بی بی سی پیدگین گفت که اقتصاد بیمار ، بحران قدرت که کمی دیر حل شد و “اخبار جعلی از کارخانه ترول رسانه های اجتماعی مخالف” منجر به شکست وی در چهار سال پیش شد.

اما هر اتفاقی رخ دهد ، چهارمین رویارویی بین این دو نفر رخ نخواهد داد – هر کسی که پیروز شود ، پس از گذراندن دو دوره از انتخابات ، از انتخابات آینده محروم خواهد شد.

2. عامل راولینگز

این اولین بار از زمان برقراری مجدد دموکراسی در سال 1992 است – پس از سالها حکومت نظامی – که انتخابات بدون تأثیر جسمی رئیس جمهور فقید جری رولینگز برگزار می شود

رهبر کاریزماتیک و مردمی ، که نظارت بر بازگشت سیاست چند حزبی را بر عهده داشت ، در 12 نوامبر در یک بیماری کوتاه در 73 سالگی در بیمارستانی در آکرای پایتخت درگذشت.

جری راولینگز در سال 2001
راولینگ ها ممکن است هنوز هم در انتخاب رئیس جمهور غنا تأثیر بگذارند

اگرچه راولینگز در انتخابات 2016 از NPP حاکم حمایت کرد ، اما ناظران سیاسی می گویند NDC آقای ماهاما ، که توسط راولینگز تأسیس شد ، به نوعی رای همدردی را به دست می آورد.

حمایت راولینگز از آقای آکوفو آدو باعث نارضایتی حزب مخالف و هزینه آن برای آرا شد.

آقای ماهاما به بی بی سی پیدگین گفت که بیش از 80،000 طرفدار NDC در حوزه های انتخابیه مختلف در سراسر منطقه ولتا ، سنگر حزب ، در انتخابات 2016 رای نیاوردند.

قبل از مرگ راولینگز ، NDC تلاش کرده بود روابط خود را با او اصلاح کند و مقامات حزب اکنون می گویند اطمینان دارند که از تکرار بی تفاوتی چهار سال پیش جلوگیری خواهند کرد.

اما ممکن است یک عارضه وجود داشته باشد: نانا کونادو آگیمن-راولینگز ، بیوه رئیس جمهور سابق ، نامزد ریاست جمهوری حزب دموکراتیک ملی (NDP) است.

3. اولین انتخابات بدون “گروه های هوشیار”

در کشور احساس آرامش وجود دارد که انتخابات با درگیری هایی که توسط افراد هوشیار استخدام شده توسط سیاستمداران تحریک می شود ، مخدوش نخواهد شد.

قانونی که سال گذشته با حمایت دو حزب به تصویب رسید ، هوشیاری را ممنوع کرده و مجازات آن را با حداقل 10 سال حبس محکوم کرده است. این قانون تاکنون قضاوت از وقایع منتهی به انتخابات بوده است.

دو حزب اصلی سیاسی در استخدام مردان جوان عضلانی با آموزش نیمه امنیتی ظاهراً برای “ایمن کردن رای” مقصر بوده اند.

آنها در عوض شهرت استفاده از ارعاب و خشونت علیه مخالفان را ایجاد کردند.

4. تجزیه طلبی توگو لند غربی

با این حال ، یک سایه آویخته از این نظرسنجی ، گروه های جدایی طلب است که خواستار استقلال از غنا برای تشکیل کشور خود – توگوولند غربی – را تشدید کرده اند.

نقشه
نقشه

فراخوان های تعیین سرنوشت در سال 2017 – پس از وقفه ای تقریباً دو دهه ای – هنگامی که دو گروه منشعب کننده ستیزه جو دیگر تشکیل شد ، دوباره ظاهر شد.

در ماه سپتامبر ، یکی از گروههای جدید ، جبهه ترمیم غربی توگولند (WTRF) ، برای اولین بار در تاریخ جنبش جدایی طلبی حملات خشونت آمیز را انجام داد.

این موانع را نصب کرد ، به یک ایستگاه پلیس حمله کرد ، اسلحه را ضبط کرد و یک ترمینال اتوبوس را آتش زد.

دولت پیش از نظرسنجی ارتش را در منطقه ولتا مستقر کرده است تا هرگونه تلاش برای ایجاد اخلال در انتخابات را خنثی کند.

5. “ثبت نام Ecowas” تمیز شد

کمیسیون انتخابات غنا پیش از اخذ نظرسنجی ، در تلاش برای حذف اتباع خارجی مظنون به افزوده شدن ثبت نام رأی دهندگان جدید – با کسب مانیکر “ثبت نام Ecowas” – با اشاره به بلوک منطقه ای آفریقای غربی که غنا عضو آن است ، تشکیل شد.

در ماه ژوئن ، ارتش برای تأمین امنیت در سنگرهای مخالفان در شهرهای مرزی در منطقه ولتا مستقر شد.

ژان منسا
ژان منسا ادعای تعصب علیه مردم از سنگرهای مخالف را رد کرده است

NDC این کمیسیون را به تلاش برای محروم کردن از حق رای دادن به افراد دارای تابعیت مضاعف ، به ویژه افراد استخراج شده از غنا و توگو ، متهم کرد.

رئیس کمیسیون انتخابات ژان منسا ادعاهای تعصب علیه مردم ولتا را رد کرد.

دو میلیون رای دهنده دیگر در مقایسه با چهار سال پیش واجد شرایط رای گیری در انتخابات روز دوشنبه خواهند بود.

در سال 2016 ، کمیسیون انتخابات غنا به دلیل نظارت بر یک روند صالح انتخاباتی ، در سراسر جهان موفق به کسب جوایز شد.

مقامات از این شهرت آگاه هستند و می خواهند اطمینان حاصل کنند که انتظارات را برآورده می کنند.

6. در حال فعالیت در میان Covid-19

همه گیری نحوه انجام کارزارها را تغییر داد – وضعیتی که هم سیاستمداران و هم مردم را ناامید کرده است.

به جای تجمع های گسترده و پر سر و صدا ، رنگارنگ و پر جنب و جوش ، احزاب سیاسی بیشتر از توییت ها ، الگوهای رفتاری و ویدیویی در شبکه های اجتماعی برای فروش پیام های خود استفاده کرده اند.

طرفداران رئیس جمهور فعلی و کاندیدای ریاست جمهوری رهبر حزب میهن پرست (NPP) نانا آکوفو-آدو در یک راهپیمایی انتخاباتی در کوماسی ، غنا ، 02 دسامبر 2020 شرکت می کنند.
با وجود محدودیت های ویروس کرونا ، تجمعات در روزهای اخیر برگزار شد

احزاب اصلی سیاسی با ارسال و به اشتراک گذاری پیام های متقابل در توییتر و فیس بوک با آن مبارزه کرده اند.

از رادیو ، تلویزیون و پیامک های انبوه نیز برای تبلیغات انتخاباتی استفاده شده است.

با این حال ، در آخرین روزهای مبارزات انتخاباتی ، احتیاط به هوا منتقل شد زیرا سیاستمداران با جمعیت رای دهندگان روبرو شدند. اکنون این نگرانی وجود دارد که ممکن است عفونت های ویروس کرونا افزایش یابد.

غنا بیش از 50،000 عفونت Covid-19 را گزارش کرده است که حداقل 300 نفر در معرض ویروس قرار دارند.