سوگند وفاداری که رواندایی های خارج از کشور را تحت کنترل دارد

افراد معتبر در کمیسیون عالی رواندا در لندن که سوگند وفاداری به RPF می دهند
این فیلم ، که بی بی سی برای تار کردن انتخاب کرده است ، اعضای گروه را وعده می دهد که با “دشمنان” رواندا بجنگند

تصاویر فاش شده از یک مراسم جنجالی “سوگند” در کمیسیون عالی رواندا در لندن ، به ادعاهای سرکوب جهانی تهاجمی مخالفت توسط دولت اقتدارگرا ملت کوچک آفریقای شرقی دامن زده است ، منتقدان آن را “کره شمالی” جدید لقب داده اند.

اعضای دیاسپورای رواندا به بی بی سی گفته اند که چنین مراسمی امری عادی است و برای ایجاد ترس و اطاعت طراحی شده است.

یک مرد گفت که بستگانش در رواندا ربوده شده و احتمالاً برای مجازات وی به دلیل امتناع از همکاری کشته شده اند. مقامات رواندا این ادعاها را نادرست و بی اساس رد کرده اند.

در این فیلم ویدئویی ، که اخیراً در واتس اپ منتشر شده است ، بیش از 30 نفر دیده می شوند که در یک اتاق کنفرانس شلوغ در سفارت رواندا در انگلیس ایستاده اند ، دست های خود را بالا می برند و به حزب حاکم ، جبهه میهنی رواندا (RPF) وفادار می شوند.

این گروه می گوید: “اگر من به شما خیانت کنم یا از برنامه ها و اهداف RPF دور شوم ، به همه روآندایی ها خیانت خواهم کرد و باید با حلق آویز مجازات شوم” ، و در عین حال قول جنگ با “دشمنان رواندا را در هر کجا که باشند” دادند. .

استفاده RPF از یک سفارت – که در لندن نزدیک ایستگاه مریلبون است – برای یک تعهد کاملاً سیاسی قابل توجه است.

“آنها وحشت کرده اند”

اما ، در حالی که ممکن است برخی از کسانی که در این مراسم شرکت کرده اند – که در سال 2017 اتفاق افتاده است – از هواداران اصلی حزب حاکم بوده اند و اکنون در خارج از کشور زندگی می کنند ، برخی دیگر به بی بی سی گفته اند که بسیاری از حاضران در آنجا تحت فشار بوده اند.

""این همان چیزی است که در همه جا اتفاق می افتد.  این روال است.  یا می گیرید [the oath] یا شما هستید [the] دشمن  سیاه و سفید است""، منبع: دیوید هیمبارا ، شرح منبع: مشاور سابق رئیس جمهور کاگامه ، تصویر: دیوید هیمبارا
“” این همان چیزی است که در همه جا اتفاق می افتد. این روال است. یا می گیرید [the oath] یا شما هستید [the] دشمن این سیاه و سفید است “” ، منبع: دیوید هیمبارا ، شرح منبع: مشاور سابق رئیس جمهور کاگامه ، تصویر: دیوید هیمبارا

یکی از کسانی که – طبق تحقیقات ما – در این مراسم حضور داشت ، گفت: “من اطمینان دارم اکثر افرادی که این سوگند را می خورند آن را باور نمی کردند. ما برای محافظت از خود و خانواده خود در رواندا دروغ می گوییم” ، اما از ما خواست از ترس انتقام جویی نام آنها را فاش نکنند.

“این همان چیزی است که در همه جا اتفاق می افتد. این یک کار عادی است [the oath] یا شما هستید [the] دشمن این سیاه و سفید است. “” دیوید هیمبارا ، که زمانی مشاور ارشد رئیس جمهور رواندا ، پل کاگامه بود ، گفت.

وی یک شهروند ، دانشگاهی و فعال کانادایی است که می گوید زندگی وی بارها توسط سرویس های امنیتی رواندا تهدید شده است.

“اکثریت قریب به اتفاق به دلیل وحشت زده شدن می روند. آنها فکر می کنند اگر آنها نروند ، برای خانواده آنها اتفاقی می افتد [in Rwanda]، “گفت رنه موگنزی ، فعال حقوق بشر انگلیسی-رواندائی ، که اخیراً به جرم سرقت در انگلیس محکوم و زندانی شد.

“شما باید فعال باشید [in the RPF]. حتی اگر بی طرف باشید … آنها به شما مشکوک هستند که از گروه های مخالف حمایت می کنید ، “.

کمیسیون عالی رواندا در پاسخ به سوالی درباره مراسم “سوگند” ، از طریق ایمیل پاسخ داد که اعضای دیاسپورا از اتاق کنفرانس خود برای انواع تعاملات فرهنگی استفاده می کنند و شرکت در تعهد وفاداری به RPF قانونی و “کاملاً به انتخاب خود آنها و هیچ کس مجبور به این کار نیست “.

“برادران من ربوده شدند”

اما بی بی سی شواهد جدیدی را شنیده است که نشان می دهد دولت رواندا نه تنها سعی در تهدید اعضای دیاسپورا را نداشته است بلکه به دنبال مجازات چنین افرادی با هدف قرار دادن بستگان آنها است که هنوز در رواندا زندگی می کنند.

Jean Nsengimana (L) و Antonine Zihabamwe (R)
عکس های خانوادگی Jean Nsengimana (L) و Antonine Zihabamwe (R) که بیش از یک سال مفقود شده اند

“آنها برای ترساندن من ، دو برادر من را ربودند. آنها هرگز درگیر سیاست نبودند. آنها در خاک رواندا بودند. چرا آنها باید چنین هزینه سنگینی را برای هیچ کاری انجام دهند؟” از نوئل ذیحاباموه احساسی ، از خانه اش در استرالیا ، پرسید.

آقای ذیحباموه یکی از اعضای برجسته دیاسپورای رواندا در سیدنی است که در سال 2006 به عنوان پناهنده به این کشور آمد و خواستار فرار از فضای سیاسی فزاینده و سرکوبگر بود.

او می گوید که امتناع وی از حمایت فعالانه از دولت RPF تهدید به مرگ عمومی توسط یک دیپلمات رواندایی در حال بازدید در اواخر سال 2017 شد ، که وی این موضوع را به مقامات استرالیایی گزارش داد.

"آنها اغلب از این نوع آدم ربایی یا قتل اعضای خانواده استفاده می کنند.  این باید متوقف شود  ما به اندازه کافی""، منبع: Noel Zihabamwe ، شرح منبع: یک رواندا ساکن استرالیا ، تصویر: Noel Zihabamwe
“آنها اغلب از این نوع آدم ربایی یا قتل اعضای خانواده استفاده می کنند. این باید متوقف شود. ما به اندازه کافی کافی داریم” “، منبع: نوئل ضیحباموه ، توضیح منبع: یک رواندا ساکن استرالیا ، تصویر: نوئل ضیحباموه

به دنبال آن ادعای ربودن دو برادر وی ، ژان نسنگیمانا و آنتونین زیهاباموه ، که گفته می شود در سپتامبر 2019 توسط افسران پلیس در نزدیکی شهر کارنگازی رواندا توسط یک اتوبوس خارج شد و دیگر دیده نشده است.

آقای ضیحباموه گفت: “آنها اغلب از این نوع آدم ربایی یا قتل اعضای خانواده استفاده می کنند. این باید متوقف شود. ما به اندازه کافی رسیده ایم.”

آقای زیباباموه ، که اکنون به برادران خود اعتقاد دارد ، افزود: “ما دوست داریم دولت رواندا حقوق دموکراتیک همه شهروندان را بازگرداند ، کشتارهای هدفمند ، آدم ربایی ، دستگیری غیرقانونی و ارعاب شهروندان سابق مانند من که در خارج از کشور زندگی می کنم را متوقف کند.” علیرغم آنچه او معتقد است خطرات قابل توجهی برای خود و خانواده بزرگش است ، احتمالاً مرده اند و تصمیم گرفته اند در جمع صحبت کنند.

“چرا آنها نمی توانند به خانواده اطلاع دهند که اجساد آنها کجاست ، بنابراین ما می توانیم یک مراسم خاکسپاری رسمی ترتیب دهیم؟ رواندایی های زیادی در خارج وجود دارند که عزیزان خود را از دست داده یا از دست داده اند.

وی به بی بی سی گفت: “من می خواهم علیه بی عدالتی صحبت کنم. ما به رهبری نیاز داریم که بتواند برای همه ایستاده باشد ، نه برای برخی.”

“هیچ اتهامی وجود ندارد”

کمیسیون عالی رواندا در لندن ادعاهای آقای ذیحباموه را نادرست “خسته و بازیافت شده” باطل و “ترفندی ارزان از سوی مخالفان سیاسی برای جلب توجه رسانه های آزاد” رد کرد.

همچنین ممکن است به موارد زیر علاقه داشته باشید:

اما بسیاری از محققان ، گروه های مدافع حقوق بشر و دیپلمات های خارجی ادعاهایی مانند این را معتبر می دانند ، به گفته آنها به نظر می رسد مقامات رواندا محاسبه کرده اند که – علی رغم تحریک برخی انتقادات از سوی دولت های غربی – چنین اقداماتی ، شامل چندین ترور هدفمند در خارج از کشور ، هرگز به نظر می رسد در دراز مدت به روابط بین الملل رواندا آسیب می رساند.

دولت رواندا طی دهه ها به دلیل برنامه توسعه بسیار موفق خود ، که به مبارزه با فقر کمک کرده و رواندا را به یکی از چشمگیرترین اقتصادهای قاره تبدیل کرده است ، مورد ستایش و حمایت مالی گسترده جهانی قرار گرفته است.

یکی از منابع ، که خواست نامش فاش نشود ، گفت: “نظر آنها این است – ما می توانیم آنچه دوست داریم انجام دهیم ، کسی را که دوست داریم بکشیم.”

پرونده این مرد که در سطح بین المللی جنجالی شد – داستان او به فیلم هالیوود هتل رواندا تبدیل شد – به دلیل پناه دادن به مردم از نسل کشی 1994 ، اوایل امسال پس از بازگشت روحانی به کشور برای محاکمه به اتهامات تروریسم ، انتقاد جهانی را به همراه داشت.

مرگ اوایل امسال ، در بازداشت پلیس ، خواننده محبوب انجیل ، کیزیتو میهیگو ، خشم بزرگی را نیز برانگیخت.

کیزیتو میهیگو
خواننده انجیل ، کیزیتو میهیگو اوایل سال جاری ، در سن 38 سالگی ، در سلول پلیس کشته شد

مقامات گفتند ، کیزیتو ، همانطور که در بین مردم شناخته شده بود ، سعی کرده بود به طور غیرقانونی از مرز رواندا عبور کند. آنها می گویند که او خود را کشته است – نسخه ای که در دیاسپورا و بسیاری از تحلیلگران مورد اختلاف است.

سارا جکسون ، معاون مدیر عفو بین الملل در آفریقای شرقی ، گفت: “اگر شما رواندا هستید ، ساکت ماندن بسیار ساده تر است.”

“مقامات رواندا یک کل ابزار تاکتیک دارند که آنها برای سرکوب مخالفان در داخل و خارج از کشور استفاده می کنند ، از آزار و اذیت گرفته تا تهدید به بازداشت غیرقانونی ، ناپدید شدن ، شکنجه ، و حتی تا بازگشت مخالفان رواندا از سایر کشورها به رواندا بدون گذر از مراحل استرداد … و همچنین تهدید اعضای خانواده. “

کمیسیون عالی رواندا در لندن گفت که چنین ادعاهایی هیچ پایه و اساسی ندارد و توسط “تعداد انگشت شماری از مخالفان … به منظور آسیب رساندن به تصویر و ادامه سفر توسعه رواندا” منتشر می شود.

“تمامیت خواهی”

رئیس جمهور کاگامه تقریباً 99٪ آرا را در آخرین انتخابات ریاست جمهوری رواندا در سال 2017 به طور رسمی تأمین کرد.

در لندن ، عبدالکریم علی ، یکی از مقامات مخالف کنگره ملی رواندا ، گفت: “یا با RPF بیعت کنید یا … شما دشمن دولت می شوید. ما به طور معمول آن را با کره شمالی مقایسه می کنیم.”

در کانادا ، آقای هیمبارا ایدئولوژی دولت رواندا را به عنوان “توتالیتاریسم – دولتی که می خواهد همه جنبه های مردم رواندا ، حتی در دیاسپورا را کنترل کند” توصیف کرد.

کمیسیون عالی رواندا در لندن گفت که هدف اصلی دولت این است که رواندا را از فقر بیرون بیاورد و کیفیت زندگی و فرصت های خوبی را برای همه آنها ایجاد کند.

“تمرکز کمیسیون عالی بر معدود مخالفانی نیست که به طور مداوم اطلاعات نادرست را برای آسیب رساندن به تصویر و ادامه سفر توسعه رواندا منتشر کنند.”

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>