زمان ترور دانشمند هسته ای ایران س overالاتی را درباره دخالت ایالات متحده ایجاد می کند

گفته می شود دونالد ترامپ به دنبال گزینه هایی برای ضربه زدن به ایران بر اثر برنامه هسته ای خود بوده است - CARLOS BARRIA / REUTERS
گفته می شود دونالد ترامپ به دنبال گزینه هایی برای ضربه زدن به ایران بر اثر برنامه هسته ای خود بوده است – CARLOS BARRIA / REUTERS

ایران سریعاً اسرائیل را به خاطر ترور دانشمند ارشد هسته ای خود ، محسن فخری زاده مقصر دانست.

در واقع ، اعتقاد بر این است که از بین بردن اهداف در اتومبیل های آنها مشخصه آژانس اطلاعاتی اسرائیل ، موساد است که بین سالهای 2010 و 2012 این تاکتیک را بر روی چندین دانشمند هسته ای ایران قرار داده است.

اما زمان حمله نیز س questionsالاتی را درباره دخالت ایالات متحده ایجاد می کند ، تنها چند هفته پس از آنکه گفته می شود دونالد ترامپ به دنبال گزینه هایی برای ضربه زدن به ایران بر سر برنامه هسته ای خود بوده است.

در حالی که گزارش ها حاکی از آن است که آقای ترامپ ، که آمریکا را از توافق سال 2015 که فعالیت هسته ای ایران را مهار می کند ، کنار کشید ، از حمله نظامی منصرف شد ، اما این ممکن است یکی از گزینه های ارائه شده به وی باشد.

خبر ترامپ به دنبال گزینه های نظامی برای حمله به ایران ، گزارش هایی در مورد ارسال بمب افکن های آمریکایی B-52 به خاورمیانه برای “اطمینان بخشیدن به متحدان” و آماده باش نیروهای دفاع اسرائیل در صورت اقدام تلافی جویانه ایران دنبال شد.

در همان زمان ، بنیامین نتانیاهو ، نخست وزیر اسرائیل ، سفری تاریخی ، هر چند “پنهانی” به عربستان سعودی آغاز کرد تا با محمد بن سلمان ، ولیعهد سعودی دیدار کند. این نشست غافلگیرانه نشان دهنده اتحاد ضد ایرانی سختگیرانه در خاورمیانه است که آقای ترامپ در طول مدت حضور خود در ریاست جمهوری سخت تلاش کرده است تا آن را شکل دهد.

همچنین ممکن است این نشانه ای برای دولت جو بایدن باشد. آقای بایدن در حال حاضر در میانه روند انتقال خود قرار دارد. اگر این آخرین اقدام آقای ترامپ برای همسویی ایران است ، می توان آن را تلاشی برای خرابکاری در هر دیپلماسی آینده بین آمریکا و ایران دانست.

رئیس جمهور منتخب بایدن پیش از این پیشنهاد کرده است که اگر ایران قول دقیق رعایت آن را بدهد ، به توافق هسته ای بازگردد. ایران نقض جنبه های توافق هسته ای را یک سال پس از اعمال مجدد مجازات های مجازات آمریكا علیه این كشور آغاز كرد.

آقای ترامپ روز جمعه گزارش های متعددی درباره ترور برجسته منتشر کرد.

برای بسیاری ، آقای فخری زاده شمشیر داموکلس را پس از بررسی نام توسط نخست وزیر اسرائیل ، بنیامین نتانیاهو در هنگام ارائه در ماه مه 2018 در پرونده هایی که به طور مخفیانه توسط موساد سرقت کرده بود و جزئیات برنامه هسته ای ایران را بر عهده داشت ، بر روی خود آویزان کرد.

آقای نتانیاهو به آقای فخری زاده اهمیت بالایی داد که باید از او محافظت می کرد. بنابراین این واقعیت که یک تیم موفق می تواند او را بیرون بکشد ، س urgentالات فوری در مورد ضعف امنیت داخلی ایران ایجاد می کند.

در حالی که مرگ وی ضربه ای به جاه طلبی های هسته ای ایران است ، اما به یک نفر بستگی ندارد. اگرچه از نظر عملی ، این امر امنیت داخلی ایران را متزلزل خواهد کرد ، زیرا اکنون بسیاری از این که چه کسی می تواند بعدی باشد ترس دارند.

این ترور چند روز پس از آن انجام شد كه ایران درگیر مبادله زندانیان برای سه ایرانی بود كه بخشی از توطئه خنثی شده برای ترور دیپلمات های اسرائیلی در بانكوك ، تایلند در سال 2012 بودند.

این توطئه برای انتقام از مجموعه ترورهای دانشمندان هسته ای ایران در آن زمان بود.

انتظار می رود که ایران دوباره تلافی کند. جهان از نزدیک نظاره گر خواهد بود – و همینطور آقای بایدن.

هالی داگرس عضو اتاق فکر مستقر در واشنگتن ، شورای آتلانتیک ، سردبیر ایران منبع و مجری خبرنامه ایرانیست است