روسیه آتش بس ارمنستان و آذربایجان را کارگزار است ، اما تنها یک طرف خوشحال است

معترضین پس از آنکه نخست وزیر ارمنستان نیکول پاشینیان گفت که وی توافق نامه ای با رهبران روسیه و آذربایجان برای پایان دادن به جنگ با آذربایجان در ایروان ، ارمنستان ، 10 نوامبر 2020 ، در داخل پارلمان واکنش نشان داده است. / اعتبار: REUTERS / آرتم میکریوکوف
معترضین پس از آنکه نخست وزیر ارمنستان نیکول پاشینیان گفت که وی توافق نامه ای با رهبران روسیه و آذربایجان برای پایان دادن به جنگ با آذربایجان در ایروان ، ارمنستان ، 10 نوامبر 2020 ، در داخل پارلمان واکنش نشان داده است. / اعتبار: REUTERS / آرتم میکریوکوف

مسکو – اعلام آتش بس با میانجیگری روسیه برای پایان یافتن شش هفته از درگیری های مرگبار بین ارمنستان و آذربایجان اواخر روز دوشنبه به سرعت باعث اعتراض شدید در پایتخت ارمنستان شد. جمعیت خشمگین روز سه شنبه به ساختمان های دولتی در ایروان حمله کردند ، در حالی که در آذربایجان بودند ، مردم برای جشن گرفتن به خیابان ها آمدند.

این دو کشور در مورد مالکیت منطقه کوهستانی این منطقه اختلاف نظر داشته اند قره باغ برای چندین دهه در منطقه کنگره ها این منطقه در سطح بین المللی به عنوان بخشی از آذربایجان شناخته شده است ، اما به طور مستقل توسط ارامنه قومی اداره می شود و در آن ساکن هستند.

آتش بس پس از جنگ خونین بر سر منطقه در دهه 1990 برای اولین بار در اواخر سپتامبر شکسته شد و منجر به بدترین درگیری ها در دهه های گذشته شد. این خشونت ها باعث کشته شدن هزاران نفر در هر دو طرف و آوارگی بیش از 100000 نفر از خانه هایشان شده است.

بر اساس توافق جدیدی که رهبران روسیه ، ارمنستان و آذربایجان امضا کردند و توسط کرملین منتشر شد ، آتش بس از سه شنبه در قره باغ کوهستانی اعمال شد. در این توافق نامه آمده است که آذربایجان بخشهایی از قره باغ کوهستانی را که در طی چندین هفته جنگهای اخیر توسط نیروهای ارمنی تصرف شده است ، در اختیار دارد. ارمنستان باید در ماه جاری از چندین منطقه مجاور خارج شود اما می تواند کنترل بقیه مناطق را حفظ کند.

ولادیمیر پوتین ، رئیس جمهور روسیه روز سه شنبه در بیانیه ای تصویری با بیان اینکه این توافق “به نفع مردم ارمنستان و آذربایجان. “

توافقنامه اعلام شده توسط دولت پوتین همچنین می گوید روسیه 1960 صلحبان مسلح را برای گشت زنی در خط مقدم درگیری مستقر می کند. رسانه های دولتی روسیه ویدئویی از صلحبانان و نفربرهای زرهی را که سوار هواپیماهای نظامی می شوند و روز سه شنبه به قره باغ کوهستانی عزیمت می کنند ، نشان دادند.

ما به مردم خود ، به نیروهای مسلح خود افتخار می کنیم! این روزها برای مردم ما خوش ترین روزها است. و من همچنین خوشحالم که این خبر خوشایند را به مردمم تحویل می دهم.

– الهام علی اف (presidentaz) 10 نوامبر 2020

الهام علی اف رئیس جمهور آذربایجان با تمجید از این توافقنامه و موفقیت نظامی ارتش خود ، از توافق آتش بس به عنوان “کاپیتولاسیون” توسط ارمنستان یاد کرده است. “برای مردم ما ، این روزها خوشترین روزهاست.” او در توییتر نوشت.

نیکول پاشینیان ، نخست وزیر ارمنستان در پستی در فیس بوک تحت عنوان “گناه من” ، تصمیم خود برای امضای این معامله را “باورنکردنی دردناک” خواند. این یک حرکت کاملاً غیرمردمی در کشورش به اثبات رسیده است.

در بیانیه پاشینیان آمده است: “من این تصمیم را در نتیجه تجزیه و تحلیل عمیق وضعیت نظامی و ارزیابی افرادی که شرایط را بهتر می دانند ، اتخاذ کردم.” “همچنین براساس این اعتقاد که این بهترین راه حل ممکن برای وضعیت فعلی است.”

پاشینیان ارمنستان و مقامات ارشد قره باغ کوهستانی گفتند که مجبور شدند به دنبال توافق صلح توسط فرماندهان نظامی باشند.

معترضان پس از آنکه نخست وزیر ارمنستان نیکول پاشینیان گفت که وی توافق نامه ای را با رهبران روسیه و آذربایجان برای پایان دادن به جنگ با آذربایجان در ایروان ، ارمنستان ، در 10 نوامبر 2020 در امضا کرده است ، در داخل پارلمان واکنش نشان می دهند. / اعتبار: وهرام باغداساریان / عکس / رویترز
معترضان پس از آنکه نخست وزیر ارمنستان نیکول پاشینیان گفت که وی توافق نامه ای را با رهبران روسیه و آذربایجان برای پایان دادن به جنگ با آذربایجان در ایروان ، ارمنستان ، در 10 نوامبر 2020 در امضا کرده است ، در داخل پارلمان واکنش نشان می دهند. / اعتبار: وهرام باغداساریان / عکس / رویترز

اندکی پس از اظهارات وی ، صدها معترض خشمگین وارد ساختمان پارلمان و لابی محل اقامت رسمی نخست وزیر در ایروان شدند. ویدئوهای شبکه های اجتماعی مردم را در حال شعار دادن و متهم کردن پاشینیان به خیانت نشان می داد. آرارات میرزویان ، رئیس مجلس ، در جریان اعتراض در خیابان مورد حمله قرار گرفت و مورد ضرب و شتم قرار گرفت.

اما در باکو ، پایتخت آذربایجان ، صحنه کاملاً متفاوتی بود. با وجود ممنوعیت عبور و مرور ساعت ، جمعیت زیادی یک شب رقصیدند ، آواز خواندند و پرچم های ملی را به اهتزاز درآوردند.

آرایک هاروتونیان ، رهبر ارمنستان در قره باغ ، گفت که آتش بس پس از خسارات قابل توجه در میدان جنگ اجتناب ناپذیر بوده است.

وی در بیانیه ای ویدئویی با اشاره به قره باغ کوهستانی گفت: “اگر نبردها ادامه می یافت ، ما ظرف چند روز کل آرتارا را از دست می دادیم.” “و ما قربانیان بیشتری می دیدیم.”

جنگ همچنین با حمایت آشکار ترکیه از آذربایجان پیچیده شده است. علی اف گفت ترکیه نیز در روند صلح خواهی نقش خواهد داشت ، اما توضیح بیشتری نداد.

الهام علی اف ، رئیس جمهور آذربایجان در سخنرانی خود در باکو ، جمهوری آذربایجان ، در تصویری که در تاریخ 10 نوامبر سال 2020 توسط وب سایت رسمی خود منتشر شد ، اشاره می کند.  / اعتبار: جزوه / رویترز
الهام علی اف ، رئیس جمهور آذربایجان در سخنرانی خود در باکو ، جمهوری آذربایجان ، در تصویری که در تاریخ 10 نوامبر سال 2020 توسط وب سایت رسمی خود منتشر شد ، اشاره می کند. / اعتبار: جزوه / رویترز

سند آتش بس خواستار برقراری ارتباطات ایمن حمل و نقل از طریق ارمنستان است که آذربایجان و منطقه غربی آن نخجوان را که توسط ارمنستان ، ایران و ترکیه احاطه شده اند به هم پیوند دهد.

این همچنین تبادل همه زندانیان ، بازداشت شدگان و اجساد کشته شدگان در نبردهای اخیر را تعیین می کند. رئیس جمهور روسیه ماه گذشته تخمین زد که حدود 5000 نفر در اثر آتش سوزی کشته شده اند – هم پرسنل نظامی و هم غیرنظامیان.

دو کارگر نظرسنجی در طی 15 سال انتخابات به بهترین دوست تبدیل می شوند

راهنمای یادگیری آنلاین: نوجوان وب سایتی ایجاد می کند که بهترین منابع آنلاین را برای همه سنین سازماندهی می کند

بازارهای سهام Dow ، S&P اخبار مربوط به واکسن احتمالی COVID-19 ، نتایج انتخابات را افزایش می دهند

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>