رهبران شورشی که با دولت توافق کردند به سودان بازگشتند

قاهره (AP) – رهبران شورشی سودان روز یکشنبه به خارطوم پایتخت بازگشتند و این اولین گام های مهم در جهت اجرای توافق صلح با دولت است که هدف آن پایان دادن به جنگ داخلی چند دهه کشور است.

ژنرال عبدالفتاح برهان ، رئیس شورای حاکمیت حاکم ، از ورود رهبران جبهه انقلابی سودان به عنوان “شریک و صلح طلب” هنگام ورود از سودان جنوبی به روز یکشنبه استقبال کرد.

این جبهه ، ائتلافی متشکل از چندین گروه مسلح در مرکز دارفور غربی ، کردوفان جنوبی و نیل آبی ، پس از ماه ها مذاکره طاقت فرسا در جوبا ، پایتخت سودان جنوبی ، در 3 اکتبر توافق نامه صلح را با دولت انتقالی منعقد کرد.

الهادی ادریس ، رئیس جبهه شورشیان ، در یک کنفرانس خبری تلویزیونی در خارطوم گفت که بازگشت آنها به سودان “به این معنی است که ما بخشی از دولت انتقالی شده ایم.”

طبق توافق صلح ، رهبران شورشی قرار است در شورای حاکمیتی که اکنون کشور و کابینه را اداره می کنند ، کرسی های خود را بدست آورند. بعلاوه ، جناحهای مسلح این جبهه قرار است در نیروهای مسلح سودان ادغام شوند. این معامله همچنین حاکمیت خود برای استان های جنوبی نیل آبی ، کردوفان جنوبی و کردوفان غربی را به همراه دارد.

وی گفت که آنها در تلاش برای کاهش رنج میلیون ها نفر در سودان در میان کمبود گسترده کالاهای اساسی ، از جمله سوخت ، نان و دارو ، مسئولیت های خود را با دولت موقت دارند.

دولت انتقالی در تلاش برای احیای اقتصاد ضایع شده سودان است ، که تحت تحریم ها و سو decades مدیریت دهه های ایالات متحده تحت سلطه عمر البشیر ، حاکم سابق سابق ، که در کودتای نظامی مورد حمایت اسلام گرایان در 1989 به قدرت رسید و حاکم بود کشور تا زمان برکناری وی در سال 2019.

دونالد ترامپ رئیس جمهور ماه گذشته اعلام کرد که واشنگتن سودان را از فهرست حامیان مالی تروریسم در ایالات متحده خارج می کند و راهی برای این کشور آفریقایی برای جذب سرمایه گذاری خارجی و تعامل با جامعه بین المللی باز می کند. این اقدام ترامپ همزمان با فشار آمریكا برای سودان برای شروع عادی سازی روابط با اسرائیل بود ، علیرغم نگرانی هایی كه این اقدام توسط یك رهبر انتقالی و بدون حمایت عمومی انجام شد.

دستیابی به صلح با گروههای شورشی سودان برای دولت انتقالی که پس از یک خیزش مردمی منجر به سرنگونی نظامی البشیر از قدرت شد ، قدرت را به دست گرفت. رهبران غیرنظامی سودان امیدوارند که این معامله با کاهش هزینه های نظامی که بیشتر بودجه ملی را به خود اختصاص می دهد ، به احیای اقتصاد کمک کند.

نخست وزیر عبدالله حمدوک نیز از ورود رهبران شورشی به خارطوم استقبال کرد و آن را “آغاز واقعی” روند صلح توصیف کرد.

بزرگترین گروه شورشیان سودان ، جنبش آزادیبخش سودان – شمال به رهبری عبدالعزیز الحیلو ، در مذاکرات جوبا شرکت داشت اما هنوز به توافق با دولت نرسیده است.

یک گروه مهم دیگر شورشی ، جنبش آزادیبخش سودان – ارتش به رهبری عبدالوحید نور ، دولت انتقالی را رد می کند و در مذاکرات شرکت نکرده است.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>