رقیب نتانیاهو تهدید به پایان دادن به انتخابات ائتلاف و اجبار

اورشلیم (AP) – شریک اصلی دولت بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی روز سه شنبه گفت که وی به پیشنهاد انحلال ائتلاف آشفته آنها رأی مثبت خواهد داد ، رهبر اسرائیل را متهم کرد که بارها وعده های خود را زیر پا گذاشته و اسرائیل را به انتخابات چهارم خود در دو سال نزدیک کرده است. .

اعلامیه وزیر دفاع بنی گانتز مبنی بر رأی دادن وی به اقدام مقدماتی عدم اعتماد در روز چهارشنبه ، بلافاصله باعث سقوط دولت نشد. بلکه هشدار گانتز ، که همچنین عنوان نخست وزیر علی البدل را در اختیار دارد ، بود که صبر نتانیاهو را از دست داده و آماده است در صورت تصویب فوری بودجه طولانی مدت ، اتحاد آنها را بر هم بزند.

رای گیری رسمی برای انحلال دولت می تواند به محض هفته آینده انجام شود و در مذاکرات لحظه آخری باز باشد.

گانتز در یک سخنرانی تلویزیونی ملی گفت: “تنها کسی که می تواند از این انتخابات جلوگیری کند ، کسی است که تصمیم به برگزاری آن گرفته است – نتانیاهو.” “بار اثبات به دوش شما است.”

حزب لیكود نتانیاهو و آبی و سفید گانتز در سه انتخابات متوالی قبل از توافق در ماه مه برای تشكیل ائتلاف خود با بن بست روبرو شدند. بر اساس این توافق ، نتانیاهو قرار است 18 ماه اول به عنوان نخست وزیر قبل از اینکه مکان خود را در نوامبر آینده تجارت کنند و گانتز را به مدت 18 ماه نخست وزیر کند.

دو رقیب با هدف اعلام شده برای هدایت کشور از طریق بحران های دوقلوی بهداشتی و اقتصادی ناشی از ویروس کرونا ، توافق بر سر تقسیم قدرت را توافق کردند. اما دولت گرفتار فلج و جنگ است.

معافیت مداوم نتانیاهو در مورد اتهامات فساد ، معلق در اختلافات است. گانتز نتانیاهو را به دلیل نگرانی در مورد “بقای شخصی” خود و تلاش برای خنثی کردن روند قانونی متهم کرد زیرا ویروس کرونا آغاز شد و صدها هزار اسرائیلی از کار خارج شدند و خانواده ها برای گذران زندگی تلاش می کنند.

گانتز در سخنرانی خود گفت هنگام تشکیل دولت “هیچ توهمی” در مورد نتانیاهو نداشته است. وی نتانیاهو را به جلوگیری از انتصابات کلیدی ، تأخیر در قانونگذاری و ادعای اعتبار برای دستاوردهای دیگران متهم کرد.

“نتانیاهو به من دروغ نگفت. او به همه شما دروغ گفت. “

بزرگترین زمینه اختلاف نظر عدم تصویب بودجه بوده است. توافق آنها تصویب بودجه تا اوت بود. آنها سپس توافق کردند که مهلت مقرر را تا 23 دسامبر تمدید کنند ، اما هیچ پیشرفتی حاصل نشده است. عدم دستیابی به توافق باعث می شود که دولت به طور خودکار سقوط کند و انتخابات جدید را آغاز کند.

گانتز ، متهم به نتانیاهو به دراز کشیدن گفتگوها به دلایل شخصی ، ظاهراً نمی خواهد آنقدر صبر کند.

پس از اتمام بودجه ، نتانیاهو مجبور می شود سال آینده به توافق چرخش خود متعهد شود و قدرت را به گانتز تحویل دهد. اما در صورت سقوط دولت ، نتانیاهو در کل مبارزات انتخاباتی سه ماهه و تا زمان تشکیل ائتلاف جدید به عنوان نخست وزیر باقی می ماند.

به نظر می رسد گانتز از ترس انتخابات جدید اجتناب ناپذیر است ، به این نتیجه رسیده است كه بهتر است رای گیری هرچه سریعتر ، هنگامی كه محاكمه نتانیاهو در جریان است و ویروس كرونا هنوز خارج از كنترل است ، برگزار شود.

نتانیاهو به اتهام کلاهبرداری ، عدم اعتماد به نفس و دریافت رشوه در یک سری رسوائی ها متهم شده است که در ازای پوشش خبری مثبت درباره او و خانواده اش ، به لطف دادن به چهره های ثروتمند رسانه ای متهم شده است. انتظار می رود دادگاه در ماه فوریه هنگامی که رشته ای از شاهدان برای شهادت ارائه می شود ، با سرعت بالا آغاز شود.

از طرف دیگر ، نتانیاهو با به تأخیر انداختن بیشتر مذاکرات بودجه ، سود می برد. این زمان بیشتری را برای ورود واکسن ویروس کرونا فراهم می کند و اقتصاد سال آینده شروع به بهبود می کند ، احتمالاً شانس بیشتری در انتخابات به او می دهد.

نظرسنجی ها پیش بینی می کنند که حزب لیکود نتانیاهو همچنان در انتخابات آینده به عنوان بزرگترین حزب پارلمان ظاهر می شود ، اما کرسی های بسیار کمتری از فعلی دارد. آبی و سفید گانتز حتی بیشتر سقوط کرده و مصالحه و جلوگیری از انتخابات جدید را به نفع هر دو طرف آنها می کند.

در ویدئویی که پیش از سخنرانی گانتز منتشر شد ، نتانیاهو آبی را به وایت متهم کرد که مانند “یک دولت در دولت” عمل می کند و از رقیب خود خواست تا انتخابات جدید را مجبور نکند.

وی گفت: “بنی ، آنچه اکنون باید انجام شود این است که برای شهروندان اسرائیل از سیاست چرخش کنیم.” “این همان چیزی است که اکنون باید انجام شود و من از شما می خواهم آن را انجام دهید.”

گانتز نتانیاهو را متهم به عقب نشینی در تأیید انتصابات اصلی قوه قضائیه و مقامات اجرای قانون می کند ، به این امید که انتخابات جدید به او اجازه دهد تا ائتلاف دوستانه تری را جمع کند که می تواند مقامات بیشتری را برای تأخیر در دادرسی یا رد اتهامات منصوب کند.

یار لاپید ، رهبر مخالفان ، حامی لایحه انحلال دولت ، از سخنرانی گانتز استقبال کرد.

وی گفت: “شش ماه پس از تشكیل این دولت متورم و منقطع ، برای همه روشن است كه نتانیاهو نمی تواند اسرائیل را از بحران تاج خارج كند.”