رئیس جمهور ایران قول انتقام از دانشمند مقتول نظامی را می دهد

تهران ، ایران (رئیس جمهور ایران) – رئیس جمهور ایران روز شنبه قول داد انتقام كشتن دانشمندی را كه به برنامه هسته ای نظامی متلاشی شده تهران وابسته است ، به دلیل پیوستن به سایر مقامات در مقصر دانستن اسرائیل برای این قتل ، دقیقاً تلافی كند.

اسرائیل ، که مدت هاست در میان تنش ها در مورد برنامه هسته ای تهران مظنون به قتل دانشمندان است ، هنوز در مورد کشتار جمعه محسن فخری زاده توضیحی نداده است. با این حال ، این حمله نشانه های یک کمین به دقت برنامه ریزی شده به سبک نظامی بود.

این قتل تهدید به تنش مجدد بین ایالات متحده و ایران در روزهای پایانی دوره ریاست جمهوری دونالد ترامپ است ، درست همانطور که جو بایدن رئیس جمهور منتخب گفته است که دولت وی می تواند به توافق هسته ای تهران با قدرت های جهانی برگردد که ترامپ قبلاً از آن خارج شده بود. پنتاگون اوایل روز شنبه اعلام کرد که ناو هواپیمابر USS Nimitz را به خاورمیانه بازگرداند.

روحانی که در جلسه کارگزاران ویروس کرونا در دولت خود صحبت می کرد ، بار دیگر تأکید کرد که مرگ فخری زاده برنامه هسته ای آن را متوقف نخواهد کرد. برنامه هسته ای غیرنظامی ایران به آزمایشات خود ادامه داده و اکنون اورانیوم را تا 4.5٪ غنی سازی می کند ، که بسیار کمتر از سطح 90٪ درجه سلاح است.

اما تحلیلگران فخری زاده را با هم ترازی با رابرت اوپنهایمر ، دانشمندی كه در جنگ جهانی دوم پروژه منهتن آمریكا را ایجاد كرد و بمب اتم را ایجاد كرد مقایسه كردند.

روحانی گفت: “ما در زمان مناسب به ترور شهید فخری زاده پاسخ خواهیم داد.”

وی افزود: ملت ایران از سقوط در دام صهیونیست ها باهوش تر است. آنها در فکر ایجاد هرج و مرج هستند.

حمله روز جمعه در آبسارد ، دهکده ای درست در شرق پایتخت اتفاق افتاد که برای نخبگان ایرانی عقب نشینی است. تلویزیون دولتی ایران گفت: یک کامیون قدیمی با مواد منفجره که زیر بار چوبی پنهان شده بود در نزدیکی یک سدان حامل فخری زاده منفجر شد.

خبرگزاری نیمه رسمی تسنیم گفت: با توقف سدان فخری زاده ، حداقل پنج فرد مسلح ظهور کردند و با آتش سریع ماشین راک کردند.

فخری زاده پس از آنکه پزشکان و پیراپزشکان نتوانستند او را زنده کنند در بیمارستان درگذشت. از دیگر مجروحان ، محافظان فخری زاده بودند. عکس ها و فیلم های به اشتراک گذاشته شده در اینترنت ، یک سدان نیسان را با سوراخ گلوله ها در شیشه جلو و خون جمع شده در جاده نشان می دهد.

ساعاتی پس از حمله ، پنتاگون اعلام کرد که ناو هواپیمابر USS Nimitz را به خاورمیانه برگردانده است ، اقدامی غیرمعمول زیرا این ناو قبلاً ماه ها در منطقه بوده است. دلیل اصلی این تصمیم ، عقب نشینی نیروهای آمریکایی در افغانستان و عراق بود و گفت: “داشتن توانایی های دفاعی اضافی در منطقه برای پاسخگویی به هر شرایط احتمالی احتیاط آمیز بود.”

این حمله درست چند روز قبل از 10 سالگرد کشته شدن مجید شهریاری دانشمند هسته ای ایران انجام شد که تهران نیز اسرائیل را مقصر دانست. آن و دیگر قتلهای هدفمند در آن زمان اتفاق افتاد که به اصطلاح ویروس استاکس نت ، که تصور می شود یک موجود اسرائیلی و آمریکایی باشد ، سانتریفیوژهای ایران را نابود کرد.

این حملات در اوج ترس غرب از برنامه هسته ای ایران رخ داد. مدتهاست که تهران اصرار دارد که برنامه اش مسالمت آمیز است. با این حال ، فخری زاده برنامه به اصطلاح AMAD ایران را رهبری کرد که اسرائیل و غرب ادعا کردند یک عملیات نظامی است که به دنبال امکان ساخت سلاح هسته ای است. آژانس بین المللی انرژی اتمی می گوید که “برنامه ساخت یافته” در سال 2003 پایان یافت.

بازرسان آژانس انرژی هسته ای آژانس بین المللی انرژی هسته ای ، سایت های هسته ای ایران را به عنوان بخشی از توافق هسته ای در حال حاضر گشوده با قدرت های جهانی ، که تهران را در غنی سازی اورانیوم در ازای لغو تحریم های اقتصادی محدود کرد ، تحت نظر دارند.

پس از خروج ترامپ از توافق در سال 2018 ، ایران تمام این محدودیت ها را کنار گذاشته است. اکنون کارشناسان معتقدند ایران در صورت تصمیم به تعقیب بمب ، دارای اورانیوم غنی شده کم به اندازه کافی است که حداقل دو سلاح هسته ای تولید کند. در همین حال ، یک کارخانه پیشرفته سانتریفیوژ در تأسیسات هسته ای نطنز ایران در ماه ژوئیه منفجر شد ، در حالی که تهران اکنون آن را حمله خرابکار می نامد.

فخری زاده ، متولد 1958 ، به دلیل فعالیت در AMAD توسط شورای امنیت سازمان ملل و ایالات متحده مورد تحریم قرار گرفت. ایران همیشه او را استاد فیزیک دانشگاه توصیف می کرد. فخری زاده ، یکی از اعضای سپاه پاسداران ، در جلساتی با حضور آیت الله علی خامنه ای ، رهبر ایران ، در تصاویر دیده شده بود که این نشان از اهمیت وی در حکومت دینی ایران است.

در سال های اخیر ، لیست های تحریم های ایالات متحده از وی به عنوان رئیس سازمان نوآوری و تحقیقات دفاعی ایران نام می برد. وزارت امور خارجه این سازمان را سال گذشته توصیف كرد كه روی “فعالیتهای تحقیق و توسعه با استفاده دوگانه ، كه جنبه های آنها برای سلاح های هسته ای و سیستم های تحویل سلاح های هسته ای مفید است” كار می كند.

در همین حال ، مأموریت ایران در سازمان ملل کار اخیر فخری زاده را “تهیه اولین کیت آزمایش COVID-19 بومی” و نظارت بر تلاش های تهران در ساخت واکسن ویروس کرونا توصیف کرد.

___

گامبرل از دبی ، امارات متحده عربی گزارش داد.