دونالد ترامپ پس از شکست در انتخابات ایالات متحده ، حمله به سایت هسته ای ایران را در نظر گرفت

آقای ترامپ از مشاوران در مورد احتمال حمله می پرسد - REUTERS
آقای ترامپ از مشاوران در مورد احتمال حمله می پرسد – REUTERS

یک مقام آمریکایی روز دوشنبه گفت ، رئیس جمهور ترامپ ، با دو ماه مانده به سمت خود ، هفته گذشته گزینه هایی را برای حمله به سایت اصلی هسته ای ایران درخواست کرد ، اما در نهایت تصمیم به جلوگیری از برداشتن گام چشمگیر گرفت.

آقای ترامپ این درخواست را در جلسه دفتر بیضی شکل روز پنجشنبه با دستیاران ارشد امنیت ملی خود ، از جمله معاون رئیس جمهور مایک پنس ، وزیر امور خارجه مایک پمپئو ، وزیر دفاع جدید ، کریستوفر میلر و ژنرال مارک میل ، رئیس ستاد مشترک ارتش ، مقام گفت.

آقای ترامپ که از قبول نتیجه امتناع کرده و نتایج انتخابات ریاست جمهوری را به چالش می کشد ، قرار است در تاریخ 20 ژانویه قدرت را به جو بایدن رئیس جمهور منتخب دموکرات تحویل دهد.

این مقام گزارش جلسه را در سال تأیید کرد مجله نیویورک تایمز، که گزارش داد که مشاوران آقای ترامپ را متقاعد کردند که به دلیل خطر درگیری گسترده تر ، اعتصاب نکند.

این مقام گفت: “او گزینه هایی را خواست. آنها سناریوها را به او دادند و در نهایت او تصمیم گرفت که جلو نرود.”

کاخ سفید از اظهار نظر در این باره خودداری کرد.

نطنز تأسیسات هسته ای اصلی ایران است - REUTERS
نطنز تأسیسات هسته ای اصلی ایران است – REUTERS

آقای ترامپ چهار سال ریاست جمهوری خود را صرف مشارکت در سیاست تهاجمی علیه ایران ، خروج در سال 2018 از توافق هسته ای ایران با مذاکره سلف دموکرات خود ، باراک اوباما ، و اعمال تحریم های اقتصادی علیه طیف گسترده ای از اهداف ایرانی کرده است.

درخواست وی برای گزینه ها یک روز پس از گزارش سازمان دیده بان اتمی سازمان ملل متحد نشان داد که ایران انتقال اولین آبشار سانتریفیوژهای پیشرفته از یک کارخانه زمینی در سایت اصلی غنی سازی اورانیوم خود را به یک زیرزمین ، با نقض هسته ای 2015 خود پایان داده است. معامله با قدرتهای بزرگ.

موجودی اورانیوم 2.4 تنی ایران با غنی سازی کم اکنون بسیار بالاتر از حد 202.8 کیلوگرم معامله است. در این سه ماهه 337.5 کیلوگرم تولید کرد که کمتر از بیش از 500 کیلوگرم ثبت شده در دو سه ماهه قبلی توسط آژانس بین المللی انرژی اتمی بود.

در ماه ژانویه ، آقای ترامپ دستور حمله یک هواپیمای بدون سرنشین آمریکایی را داد که منجر به کشته شدن ژنرال نظامی ایرانی قاسم سلیمانی در فرودگاه بغداد شد. اما او از درگیری های گسترده نظامی طفره رفته و تلاش کرده است تا نیروهای آمریکایی را از مناطق داغ جهانی بیرون بکشد و قول خود را برای متوقف کردن آنچه “جنگ های بی پایان” می خواند ، بیرون کشد.

حمله به سایت اصلی هسته ای ایران در نطنز می تواند به یک درگیری منطقه ای منجر شود و یک چالش جدی برای سیاست خارجی آقای بایدن باشد.

تیم انتقالی آقای بایدن ، که به دلیل امتناع دولت ترامپ از شروع انتقال ، به اطلاعات امنیت ملی دسترسی پیدا نکرده است ، از اظهار نظر در این باره خودداری کرد.