دولت انگلیس به دلیل لایحه Brexit متحمل شکست مجلس شد

دولت انگلیس اواخر روز دوشنبه با شکست مجدد Brexit در پارلمان به دلیل قانون بحث برانگیزی که اجازه می داد بخشهایی از پیمان طلاق این کشور در اتحادیه اروپا را نادیده بگیرد ، دچار شکست شد.

اعضای مجلس اعلای اتاق بالایی لردهای منتخب ، مفاد اصلی لایحه بازار داخلی را که برای تنظیم تجارت بین هر چهار کشور انگلیس طراحی شده است ، رد کردند.

دولت اصرار کرده است که این لایحه شبکه ایمنی را در صورت عدم موفقیت در مذاکرات برای توافق نامه جدید تجاری فراهم می کند ، حتی اگر تصدیق کند که این قانون “به صورت کاملاً مشخص و محدود” را نقض می کند.

اما لردها با اکثریت قاطع به حذف بندهای مربوط به ایرلند شمالی رأی دادند که از اول ژانویه تنها مرز زمینی انگلیس با اتحادیه اروپا را در اختیار دارد و تحت برخی از قوانین اتحادیه باقی خواهد ماند.

یک “معامله منع” می تواند وضعیت جزیره و مرز حساس سیاسی آن بین ایرلند شمالی تحت حاکمیت انگلیس و ایرلند عضو اتحادیه اروپا را پیچیده کند.

بروکسل قبلاً اقدامات قانونی را درباره پیش نویس قانون آغاز کرده است.

سخنگوی دولت پس از رأی گیری روز دوشنبه گفت که بندهای برداشته شده با بازگشت مجدد لایحه به مجلس عوام ، که نخست وزیر بوریس جانسون از اکثریت راحت برخوردار است ، مجدداً مطرح می شوند.

– “مکث برای فکر” –

دموکرات های ارشد در ایالات متحده ، از جمله جو بایدن ، رئیس جمهور منتخب ، وارد عمل شده و هشدار داده اند که در صورت به خطر انداختن صلح “توافق منع” ، توافق تجاری ایالات متحده و انگلیس ممکن است به خطر بیفتد.

مرز باز سنگ اساسی در توافق نامه جمعه خوب 1998 با میانجیگری ایالات متحده بود که به بیش از 30 سال خشونت علیه انگلیس در ایرلند شمالی خاتمه یافت.

وزیر امور خارجه ایرلند سایمون کووینی روز دوشنبه گفت که انتخاب بایدن ، که ریشه ایرلندی دارد ، می تواند لندن را به “مکث تفکر” و اطمینان از اولویت بندی مسائل ایرلندی سوق دهد.

این بحث و رای گیری در حالی انجام شد که لندن و بروکسل بار دیگر با یکدیگر دیدار کردند تا یک توافق تجاری پس از Brexit را به هم بزنند.

میشل بارنیر ، مذاکره کننده ارشد اتحادیه اروپا ، اواخر روز یکشنبه قبل از یک هفته دیگر گفتگو با همتای انگلیسی خود ، دیوید فراست ، وارد پایتخت انگلیس شد ، زیرا آنها در تلاش برای یافتن توافق هستند.

انگلیس در ژانویه رسماً اتحادیه را ترک کرد اما تحت شرایط طلاق تا پایان سال به اکثر قوانین خود محدود است.

– “تضمین های قوی” –

پارلمان های لندن و بروکسل برای تصویب هر توافق انجام شده به زمان نیاز دارند و زمان کمی را برای دو طرف برای یافتن مصالحه در مورد موضوعات برجسته اصلی باقی می گذارد.

این موارد شامل ایجاد قوانینی برای رقابت بین شرکت های انگلیسی و اروپایی ، سازوکارهای نظارتی و حقوق ماهیگیری است.

بارنیه در توییتر خود گفت که کلیدهای گشودن درهای معامله “احترام به استقلال اتحادیه اروپا و حاکمیت انگلیس” در کنار “تضمین های قوی تجارت آزاد و منصفانه” و “دسترسی پایدار و متقابل به بازارها و فرصت های ماهیگیری” است.

روز شنبه ، جانسون و رئیس کمیسیون اروپا اورسولا فون در لاین اذعان کردند که اختلافات بزرگ باید از بین برود پس از پایان دو هفته جلسات “شدید” چهارشنبه گذشته.

فون در لاین وعده داد که هر دو تیم مذاکره کننده “به سختی کار خود را ادامه خواهند داد” در حالی که جانسون گفت آنها “تلاش مضاعف برای رسیدن به یک توافق” را انجام می دهند.

اما هیچ یک از طرفین هنوز اعلام نکرده اند که مایلند مصالحه های لازم برای دستیابی به موفقیت را انجام دهند ، در حالیکه ساعت مقرر در اواخر ماه نوامبر انتظار می رود.

انگلیسی ها به پایان دادن به دهه های ادغام اقتصادی و سیاسی اتحادیه اروپا در سال 2016 رأی دادند اما از آن زمان تاکنون اجرای Brexit بسیار دشوار بوده است.

شروط طلاق اولیه سرانجام سال گذشته توافق شد و مذاکرات بر سر معامله آینده تجارت آزاد به موقع برای سال جدید آغاز شد.

اما همه گیرى ویروس کرونا برنامه زمانبندى جاه طلبانه را فشرده کرد ، در حالی که اختلاف نظر برانگیزترین موضوعات ماهها گفتگو را متوقف کرده است.

بدون معامله ، انگلیس در تاریخ 1 ژانویه از بازار واحد اتحادیه اروپا و اتحادیه گمرکی خارج می شود و موانع فوری و قابل توجهی در تجارت و تجارت بین کانال ایجاد می کند.

لندن و بروکسل هنوز اصرار دارند که ترجیح می دهند از ایجاد اختلال اقتصادی که این امر به همراه دارد جلوگیری کنند.

jj / jwp / phz / txw / gle / jah

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>