در لبنان ، دادگاه های ارتش معترضان ضد دولت را هدف قرار دادند

بیروت (AP) – خالدون جابر در نوامبر گذشته در یک تظاهرات ضد دولتی در نزدیکی کاخ ریاست جمهوری در خارج از بیروت شرکت داشت که چندین افسر اطلاعاتی لبنان با لباس شخصی به او نزدیک شدند و او را با زور از آنجا بردند.

این تظاهرات بخشی از موج اعتراضات گسترده لبنان علیه فساد و سو and رفتار گروهی از سیاستمداران بود که از زمان پایان جنگ داخلی این کشور سه دهه قبل قدرت را در انحصار خود درآورده اند.

جابر آن زمان نمی دانست ، اما نیروهای امنیتی لبنان او را به دلیل پست های خود در شبکه های اجتماعی در انتقاد از رئیس جمهور میشل عون ، هدف قرار دادند. آنچه در پی آن بود ، 48 ساعت مشکوک بازداشت بود که در طی آن مأموران امنیتی وی را بازجویی و مورد آزار جسمی قرار دادند ، قبل از اینکه او را رها کنند.

جابر گفت: “من مورد ضرب و شتم قرار گرفتم ، از نظر روحی و روانی آسیب دیدم.” “سه دندان من شکسته و 70٪ از شنوایی را در گوش چپ از دست دادم.”

وی افزود: “من هنوز آسیب دیده ام.”

یک سال پس از تظاهرات گسترده لبنان ، ده ها معترض در دادگاه های نظامی محاکمه می شوند ، دادرسی که به گفته وکلای حقوق بشر به شدت دادرسی را نقض می کند و ادعاهای شکنجه و سو abuse استفاده را بررسی نمی کند. متهمان محاکمه شده در دادگاه نظامی گفتند که این سیستم برای ترساندن معترضان و حمایت از حاکمان فرقه ای لبنان استفاده می شود.

بر اساس Legal Agenda ، یک گروه حقوق بشر مستقر در بیروت ، تاکنون حدود 90 غیرنظامی به سیستم عدالت نظامی ارجاع شده اند.

غیدا فرانگیه ، وکیل این گروه گفت: “ما انتظار داریم افراد بیشتری تحت پیگرد قانونی قرار گیرند.”

این محاکمات خطرات فزاینده فعالیت در لبنان را تأکید می کند ، جایی که مجموعه ای از پرونده های قضایی و تحقیقات قضایی علیه روزنامه نگاران و منتقدان باعث از بین رفتن شهرت این کشور در زمینه آزادی بیان و تحمل در یک جهان عرب عمدتا مستبد می شود.

وزیر دادگستری ماری کلود نجم به درخواست اظهار نظر پاسخ نداد. مقامات لبنان معمولاً به این س addressال که چرا پرونده های غیرنظامیان در سیستم دادگاه نظامی محاکمه می شوند ، نمی پردازند. نیروهای امنیتی ضرب و شتم معترضین و فعالان بازداشت شده را انکار کرده اند.

فرنگی گفت که نیروهای امنیتی از آغاز خیزش ضد دولتی در اکتبر 2019 تا پایان ماه ژوئن حدود 1200 نفر را دستگیر کردند. گروه نظارت دریافت که مقامات لبنانی حدود 200 نفر از آنها را تحت تعقیب قضایی قرار داده اند ، از جمله مراجع ارجاع شده به دادگستری ارتش.

دو ماه پس از دستگیری ، جابر اخطاریه رسمی دریافت کرد مبنی بر اینکه دادستان های نظامی او را متهم به حمله به نیروهای امنیتی در کاخ باآبدا می کنند که مأموران لباس شخصی وی را بازداشت کردند.

جابر گفت: “وقتی مرا به دادگاه نظامی فرا خواندند شوكه شدم.

این دادگاه تا 7 اکتبر برگزار نشد ، زمانی که دادگاه نظامی جابر را از حمله به افسران امنیتی بی گناه اعلام کرد ، که طبق قوانین لبنان یک جرم نظامی است ، اما گفت که این صلاحیت در مورد اتهام دوم ، یعنی توهین به رئیس جمهور ندارد.

مانند جابر ، بسیاری از معترضان بازداشت شده تنها یک ماه یا بیشتر از آزادی آنها می فهمند که مقامات آنها را به دادگاه های نظامی ارجاع داده اند. فرانگیه گفت ، بسیاری از این پرونده ها برای رسیدگی در ماه نوامبر و دسامبر برنامه ریزی شده بود ، قبل از اینكه دادگاه های دو هفته ای در سراسر کشور به دلیل شیوع ویروس كرونا به طور موقت دادگاه ها را تعطیل كنند.

فرگیه ، نماینده معترضین در دادگاه نظامی و همچنین عضوی از وکلا ، گفت: پرونده جابر نمونه ای از چگونگی دادستان های نظامی است که می توانند با طرح بیش از یک اتهام ، از جمله یک مورد که یک جرم نظامی است ، ادعای صلاحیت در پرونده های غیرنظامی را داشته باشند. کمیته دفاع از معترضان.

فرانگیه درباره اتهام حمله به افسران امنیتی جابر گفت: “هیچ مدرکی وجود نداشت.” “او در جریان اعتراض ربوده شد ، اما در واقع به دلیل پست های خود در شبکه های اجتماعی که از رئیس جمهور انتقاد می کرد ، هدف قرار گرفت.”

وی افزود ، دادستانی نظامی شکایت شکنجه را که جابر ارائه کرده بود بدون تحقیق و تحقیق بسته است.

مطابق دستور کار حقوقی ، دادگاه های نظامی معمولاً در همان روز دادرسی ، بدون صدور توضیحی ، تصمیمات خلاصه ای صادر می کنند.

وی گفت: “در مورد انصاف و خودسری تصمیمات صادره از دادگاه واقعاً تردید زیادی وجود دارد ،” وی افزود که هنگام محكومیت متهمان ، بلافاصله مبنای قانونی محكومیت با وكلا their آنها در میان گذاشته نمی شود.

به گفته فرانگیه و وکیل دیگری در کمیته نماینده معترضین ، ایمن رعد ، دادستان های نظامی غالباً از خواندن پرونده های کامل پرونده های تهیه شده از گزارش های اطلاعات نظامی غافل می شوند ، یا به طور ناگهانی اتهامات را رد می کنند یا در طول دادگاه ها تغییر می دهند.

ایا مجذوب ، محقق سازمان دیده بان حقوق بشر ، گفت: “دادگاه های نظامی هیچ مشاوری برای محاکمه غیرنظامیان ندارند.” این گروه حقوق بین الملل از پارلمان لبنان خواسته است تا با تصویب قانونی برای حذف کامل غیرنظامیان از صلاحیت دادگاه نظامی ، به این روند ناراحت کننده پایان دهد.

ژرژ ابو فاضل پس از بازداشت در اعتراضات یک سال پیش در شهر بیت مری ، شرق بیروت ، برای محاکمه نظامی احضار شد. در جریان دادرسی خود ، دادستان نظامی از قاضی وقت خواست تا گزارش پرونده را بخواند ، سپس خواست كه اتهام ابو فاضل را از حمله به نیروهای امنیتی به اتهام كمتر مقاومت بی خشونت در برابر دستگیری تغییر دهد.

دادگاه وی را بی گناه دانست اما ابو فاضل گفت که او خیالش راحت نیست ، زیرا می داند که “برای دوستان من ، برای مردم معترض ، برای هر کسی که می خواهد خواستار حقوق خود باشد” دادگاه های بیشتری برگزار خواهد شد.

حقوقدانان ، فعالان حقوق و متهمان تعقیب قضایی دادگاه های نظامی علیه معترضان و سایر غیرنظامیان را گره دیگری از شبکه سیستم فرقه ای لبنان توصیف می کنند که از قدرت سیاستمداران برجسته این کشور به جای حقوق شهروندان محافظت می کند.

ابو فاضل گفت: “این یکی از ابزاری است که احزاب فرقه ای از آن استفاده می کنند” – مردم آنها را از ترس دادگاه های نظامی وفادار نگه داشت.

به گفته فعالان حقوق ، بسیاری از قضات دادگاه نظامی توسط وزارت دفاع منصوب می شوند که استقلال قضایی دادگاه را تضعیف می کند. رئیس دادگاه نظامی عرفاً شیعه است ، در حالی که دادستان ارشد نظامی مسیحی مارونی است.

رعد گفت ، اصلاح سیستم قضایی لبنان “یکی از مهمترین خواسته ها” معترضان ضد دولت است ، از جمله پایان دادگاه های نظامی برای غیرنظامیان.

در 13 نوامبر ، جاد الریس 11 ماه پس از بازداشت نیروهای امنیتی در اعتراض در جاده کمربندی بیروت ، توسط دادگاه نظامی 200،000 پوند لبنان (132 دلار) جریمه شد. دادگاه هنوز بیانیه ای را به اتهام متهم شدن وی منتشر نکرده است.

32 ساله گفت که قصد دارد از لبنان مهاجرت کند.

وی گفت: “ما بدون خون هیچ پیشرفتی نخواهیم داشت و این چیزی نیست كه من می خواهم در آن نقش داشته باشم.”

___

زینا کرم ، نویسنده آسوشیتدپرس ، در بیروت به این گزارش کمک کرد.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>