دانشگاه آزاد شده توسط ایران به استرالیا بازگشت

رسانه های محلی گزارش دادند ، یک دانشگاهی استرالیایی-انگلیسی پس از دو سال زندانی شدن در ایران به اتهام جاسوسی آزاد شد و روز جمعه به استرالیا بازگشت.

صداوسیمای ABC گفت: دانشمند خاورمیانه ، كایلی مور-گیلبرت ، در فرودگاهی در پایتخت كانبرا تماس گرفت.

ورود او دور از کانون توجهات مردم صورت گرفت ، دولت استرالیا گفت که 33 ساله هنگام کنار آمدن با مصیبت خود درخواست حفظ حریم خصوصی کرده است.

وی روز چهارشنبه پس از آنچه دو سال “آسیب زا” در پشت میله های زندان نامیده می شد ، در مبادله سه ایرانی مرتبط با یک بمب توطئه زده بانکوک آزاد شد.

یک جت دولتی عصر جمعه از یک پایگاه هوایی در سواحل غربی کشور به کانبرا پرواز کرد ، جایی که اعتقاد بر این است مور-گیلبرت از پرواز اولیه خود به خارج از خاورمیانه منتقل شده است.

وی پس از شرکت در یک کنفرانس دانشگاهی در شهر مقدس قم در مرکز ایران ، توسط سپاه تندرو سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران در سال 2018 دستگیر شد.

وی بعداً به اتهام جاسوسی متهم شد و به ده سال زندان محکوم شد ، اتهاماتی که وی رد کرده است.

وی در بیانیه آزادسازی خود ضمن تمجید از مردم “خونگرم ، سخاوتمند و شجاع” ایران گفت: “من به عنوان یک دوست و با نیت دوستانه به ایران آمدم.”

آزادی وی در چارچوب مبادله زندانیان برای سه نفر تأمین شد: مسعود صداقت زاده ، محمد خزاعی و سعید مرادی که از ویلچر استفاده می کرد و پاهای خود را با مواد منفجره خانگی منفجر کرد.

هر سه با توطئه ناموفق ترور دیپلمات های اسرائیلی در تایلند در سال 2012 مرتبط بودند.

دولت تایلند روز پنجشنبه تأیید کرد که این سه ایرانی را برگردانده است ، دو نفر به عنوان زندانی و یک نفر سوم که در ماه آگوست بخشوده شد.

arb / jfx / je