خی در سخنرانی APEC از اقتصاد عظیم چین به عنوان پایه تجارت آزاد یاد می کند

رئیس جمهور شی جین پینگ روز پنجشنبه چین را به عنوان نقطه اصلی تجارت آزاد جهانی قلمداد کرد ، وعده داد که اقتصاد “بسیار بزرگ” خود را باز نگه دارد و نسبت به حمایت از اقتصاد جهانی که توسط همه گیری Covid-19 مخفی شده هشدار می دهد.

شی که با امضای بزرگترین پیمان تجاری جهان در آخر هفته از آن استقبال کرد ، گفت که آسیا و اقیانوسیه “پیشرو در رشد جهانی” در جهانی است که توسط “چالش های متعدد” از جمله ویروس کرونا متحمل شده است.

او قول “گشایش” در تجارت را داد و هرگونه احتمال “جدا شدن” اقتصاد چین را رد كرد – در تنها اظهار نظر خود با اشاره به سیاست تجارت خصمانه دولت آمریكا ، دونالد ترامپ ، كه با تعرفه ها و محدودیت های فنی چین را به ستوه آورده است.

در مجمع همکاری های اقتصادی آسیا و اقیانوسیه (APEC) که امسال به دلیل شیوع ویروس کرونا به صورت آنلاین برگزار شد ، 21 کشور حاشیه اقیانوس آرام از جمله دو اقتصاد بزرگ جهان را گردهم می آورد که حدود 60 درصد از تولید ناخالص داخلی جهان را تشکیل می دهد.

بلافاصله مشخص نبود که آیا ترامپ ، که در نتیجه باخت در برابر جو بایدن مجروح شده بود ، در این اجلاس شرکت می کند یا یک نماینده سطح بالا را به جای او می فرستد.

شی در یک سخنرانی که پیرامون “انعطاف پذیری و سرزندگی” اقتصادی چین در بازگشت از ویروس که برای اولین بار در شهر ووهان ظهور کرد ، پیروز شد ، به کشورهایی که اصرار بر موانع تجاری دارند ، زخم های خودآزاردهنده را هشدار داد.

وی گفت: “گشودگی باعث می شود كه یك كشور بتواند به جلو برود در حالی كه انزوا مانع آن می شود.”

“چین به طور فعال با همه کشورها ، مناطق و شرکت هایی که می خواهند چنین همکاری کنند همکاری خواهد کرد. ما همچنان پرچم گشودگی و همکاری را حفظ خواهیم کرد.”

– دستور کار تجارت –

سخنان بالا ممکن است در پایتخت هایی که چین یا تجارت را محدود کرده است ، بلوک های ناگهانی اعمال کرده یا از اقتصاد عظیم خود به عنوان یک چانه زنی در نمایش های گسترده ژئوپلیتیک استفاده کرده است ، ابروهایی را ایجاد کند.

در منطقه APEC ، صادرات استرالیا از جمله گوشت گاو ، شراب و جو به بزرگترین بازار خود مختل شده است ، زیرا دیپلماتیک بر سر پیدایش بیماری همه گیر و همچنین ادعای زخم کاری توسط جاسوس روابط چکش یکدیگر است.

گردهمایی APEC یک هفته پس از امضای بزرگترین قرارداد تجارت آزاد در جهان توسط چین و 14 کشور دیگر آسیا و اقیانوسیه برگزار می شود.

مشارکت اقتصادی جامع منطقه ای (RCEP) ، که ایالات متحده را شامل نمی شود ، به عنوان یک کودتای بزرگ برای چین ارزیابی می شود و شواهد دیگری مبنی بر اینکه پکن در حال عقب نشینی واشنگتن است ، دستور کار تجارت جهانی را تعیین می کند.

رقیب RCEP مشارکت Trans-Pacific بود – با حمایت باراک اوباما سابق – اما ترامپ از آن خارج شد و جایگزین پیمان جایگزین پیمان شده است که ایالات متحده به آن ملحق نشده است.

شی سخنان مستقیمی برای رئیس جمهور منتخب بایدن ، که صعود وی به مقام سال آینده – هر چند هنوز هم به دلیل عدم پذیرش ترامپ برای پذیرش شکست ابر بود – سخنان مستقیمی نداشته است ، به نظر می رسد که ممکن است گسترش ناخوشایند سیاست فعلی چین در واشنگتن باشد.

بایدن در مورد سوابق حقوق بشری چین ، از مسلمانان اویغور در منطقه سین کیانگ خود گرفته تا جنبش دموکراسی در هنگ کنگ ، سخت گیر بوده است.

در حالی که وی حضور معتدل تری را در صحنه جهانی به نمایش می گذارد ، تحلیلگران می گویند او به دنبال اتحاد های عمیق تری در فن آوری چینی – که به گفته ایالات متحده پشت در پکن است – و عدم تعادل تجاری خواهد بود.

burs-apj / rox / dan

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>