حزب سوچی با مخالفت اندکی در آرا میانمار قرار گرفت

یانگون ، میانمار (آسیا) – رای گیری در انتخابات میانمار در روز یکشنبه در جریان بود ، حزب برنده جایزه صلح نوبل ، آنگ سان سوچی ، به شدت علاقه مند به حفظ قدرت بود که 5 سال پیش از ارتش قدرتمند جنگیده بود.

بیش از 90 حزب برای کرسی های مجلس های پایین و بالا پارلمان رقابت می کنند ، در حالی که انتخابات در سطح ایالت و منطقه نیز برگزار می شود.

با بهم ریختگی مخالفت ها ، سوچی همچنان محبوب ترین سیاستمدار میانمار است. اما دولت وی با انتظارات کمی مواجه شده است ، رشد اقتصادی در کاهش فقر گسترده و عدم کاهش تنش در میان اقوام متفرق کشور بسیار کم است.

بیش از 37 میلیون نفر واجد شرایط رای دادن هستند ، از جمله 5 میلیون نفر اول. ترس از ویروس کرونا و اقدامات ایمنی برای مهار آن ممکن است به میزان رای دهندگان آسیب برساند. مبارزات سنتی به دلیل فاصله اجتماعی و قرنطینه در برخی مناطق به شدت محدود بود.

حزب سوچی ، اتحادیه ملی برای دموکراسی ، در آخرین انتخابات سال 2015 با شکست گسترده پیروز شد و بیش از پنج دهه حکومت نظامی در این کشور پایان یافت.

رقیب اصلی حزب وی ، مانند پنج سال پیش ، حزب همبستگی و توسعه اتحادیه است که از طرف ارتش حمایت می شود و رهبری مخالفت در پارلمان را بر عهده دارد.

توانایی دولت سوچی در اداره کشور با بند قانونی در قانون اساسی که در سال 2008 توسط ارتش پیش بینی شده بود و 25٪ از کرسی های پارلمان را به ارتش می داد ، مانع اصلاحات قانون اساسی شد.

کمیسیون انتخابات گفت که اعلام نتایج صبح دوشنبه آغاز می شود. اما جمع آوری همه آرا ممکن است یک هفته طول بکشد ، که برخی از آنها از مناطق دورافتاده جنگل به دست می آید.

با توجه به علاقه زیاد به بحث های سیاسی ، رأی گیری به عنوان همه پرسی درباره رهبری سوچی تلقی می شود.

ریچارد هورسی ، تحلیلگر سیاسی مستقر در یانگون ، گفت: “هیچ حزب بزرگی واقعاً جایگزینی برای جایگزینی معتبر ارائه نمی دهد.”

وی گفت ، حتی مهم تر برای چشم اندازهای حزب حاکم “حمایت شخصی ، حتی عشقی است که بسیاری از مردم نسبت به آنگ سان سوچی خود دارند ، تقریباً صرف نظر از عملکرد دولت ، عملکرد اقتصادی و غیره”.

این عشق به مناطق مرزی ، ایالت های اشغال شده توسط اقلیت های قومی بی شمار که دهه ها به دنبال خودمختاری سیاسی بیشتر بودند ، گسترش نمی یابد.

برنامه های بلند پروازانه سو کی برای آشتی با اقلیت ها آغاز شده است. نارضایتی های آنها اغلب به شورشی مسلحانه تبدیل شده و تهدیدهای بزرگی برای امنیت ملی است.

احزاب سیاسی قومی در سال 2015 برای اطمینان از پیروزی در برابر نامزدهای حزب همبستگی و توسعه اتحادیه با حزب سوچی در یک حوزه انتخابیه بر اساس حوزه انتخابیه همکاری کردند.

اما امسال احزاب قومی که از عدم موفقیت وی در دستیابی به توافق نامه گسترش حقوق سیاسی خود ناامید شده اند ، تنها از نامزدهای خود حمایت خواهند کرد.

کمیسیون انتخابات با لغو رأی دادن در برخی از مناطق که احزاب منتقد دولت یقیناً کرسی های خود را به دست آوردند ، بحث و جدال بزرگی ایجاد کرد. این کمیسیون شورشیان مسلح را مقصر دانست ، اما منتقدان گفتند که آژانس پیشنهادات NLD را انجام می دهد. تخمین زده می شود که بیش از 1 میلیون نفر از حق رای محروم شده اند.

اوضاع و احوال اقلیت قومی مسلمان روهینگیای میانمار – مسئله ای که موجب نگرانی دوستان خارجی این کشور می شود – هیچ نقشی واقعی در این کارزار نداشت. یک کارزار وحشیانه ضد شورش در سال 2017 توسط ارتش میانمار حدود 740،000 روهینگیا را به فرار از مرز به بنگلادش سوق داد و منجر به تحقیقات دادگاه جهانی در مورد احتمال نسل کشی شد.

تعصب دیرینه نسبت به روهینگیا ، که بسیاری او را مهاجران غیرقانونی از آسیای جنوبی می دانند علی رغم اینکه خانواده هایشان نسل ها در میانمار مستقر شده اند ، بیشتر شهروندی و حقوق اساسی میانمار را از جمله رأی دادن محروم کرده است.

استفان دوژاریک سخنگوی سازمان ملل گفت آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل روز جمعه از “برزخ قانونی” روهینگیا در ایالت راخین غربی و عدم توانایی آنها در رای گیری ابراز نگرانی کرد.

دوجاریک گفت: “مهم است که همه صدا داشته باشند و بتوانند به طور بسیار فراگیر در این انتخابات شرکت کنند.”

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>