جاسوس محکوم شده پولارد بزودی در اسرائیل انتظار می رود

اورشلیم (AP) – بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی روز شنبه از رفع محدودیت های آزادی مشروط برای جاناتان پولارد ، تحلیلگر سابق نیروی دریایی آمریکا که به جرم جاسوسی برای اسرائیل در دهه 1980 محکوم شد ، استقبال کرد و گفت انتظار دارد که به زودی به اسرائیل بیاید.

عصر روز شنبه ، نتانیاهو در بیانیه ای اعلام کرد که او سالها برای آزادی پولارد کار کرده است. وی تاریخ مشخصی را از زمان ورود پولارد اعلام نکرد.

دفتر نتانیاهو گفت: “نخست وزیر انتظار دارد به زودی جاناتان پولارد را در اسرائیل ببیند و همراه با همه اسرائیلی ها بهترین آرزوها را برای او و همسرش استر دارد.”

وزارت دادگستری آمریکا روز جمعه اعلام کرد که پولارد آزادی مشروط خود را به اتمام رسانده و او را برای انتقال به اسرائیل آزاد کرده است. مدافعان گفته اند که مدت هاست آرزوی پولارد بوده است.

پولارد ، تحلیلگر اطلاعات غیرنظامی نیروی دریایی ایالات متحده ، اسرار نظامی را هنگام کار در پنتاگون در دهه 1980 به اسرائیل فروخت. وی در سال 1985 پس از تلاش ناموفق برای پناهندگی در سفارت اسرائیل در واشنگتن دستگیر شد و به جرم خود اعتراف کرد. ماجرای جاسوسی باعث خجالت اسرائیل شد و سالها روابط وی را با ایالات متحده لکه دار کرد.

به پولارد حکم حبس ابد داده شد و مقامات دفاعی و اطلاعاتی آمریكا مرتباً علیه آزادی پولارد بحث می كردند. اما پس از گذراندن 30 سال زندان فدرال ، وی در 20 نوامبر 2015 آزاد شد و به آزادی مشروط پرداخت.

در آن زمان ، وکلای وی گفتند که وی به مدت 5 سال در ایالات متحده ملزم خواهد شد ، هرچند آنها باراک اوباما ، رئیس جمهور وقت را به وی لطف کردند و اجازه دادند فوراً به اسرائیل برود. اما کاخ سفید به سرعت گفت که پولارد “جنایات بسیار جدی” مرتکب شده است.

تصمیم روز جمعه آخرین نمونه ای از حرکات دولت ترامپ درحال اخراج نسبت به دولت تندرو نتانیاهو بود.

وزیر خارجه مایک پمپئو در این هفته اولین مقام ارشد آمریکایی بود که از شهرک های اسرائیلی در کرانه باختری بازدید کرد و اعلام کرد که محصولات تسویه صادر شده به ایالات متحده می تواند برچسب “ساخت اسرائیل” باشد. دولت ترامپ همچنین بیت المقدس را به عنوان پایتخت اسرائیل به رسمیت شناخته و طرحی را در خاورمیانه منتشر کرده است که به شدت از اسرائیل طرفداری می کند.

اسرائیل در سال 1995 تابعیت پولارد را اعطا کرد و نتانیاهو در گذشته تلاش کرده بود که وی را به عنوان بخشی از مذاکرات دیپلماتیک به اسرائیل بیاورد. نتانیاهو در بیانیه خود از رون درمرر ، سفیر خود در ایالات متحده برای انجام گفتگوها با دولت آمریكا تشكر كرد.

روز جمعه ، کمیسیون آزادی مشروط ایالات متحده در بیانیه ای اعلام کرد پس از پنج سال پس از یافتن “هیچ مدرکی مبنی بر احتمال نقض قانون” ، به شرط آزادی مشروط Pollard پایان داده است.

وكیل وی ، الیوت لائور ، گفت كه شرط آزادی مشروط Pollard در 5 سال گذشته شامل قانون منع رفت و آمد و مانیتور مچ دست است كه محل زندگی وی را ردیابی می كند و همچنین محدودیت هایی برای محل كار وی وجود دارد.

“ما سپاسگزار و خوشحالیم که مشتری ما سرانجام از هیچ گونه محدودیتی خلاص شده است و اکنون از همه نظر یک انسان آزاد است. ما مشتاقانه منتظر دیدن مشتری خود در اسرائیل هستیم. “

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>