تلسکوپ بزرگ رادیویی پورتوریکو برای بسته شدن در معرض علم

SAN JUAN ، پورتوریکو (AP) – بنیاد ملی علوم روز پنجشنبه اعلام کرد که این تلسکوپ بزرگ در رصدخانه مشهور Arecibo در پورتوریکو را برای ضربه زدن به دانشمندان در سراسر جهان که برای جستجوی سیارات ، سیارک ها و حیات فرازمینی به آن وابسته هستند ، می بندد.

آژانس مستقل و بودجه ای فدرال گفت که ادامه کار تلسکوپ رادیویی تک ظرف – یکی از بزرگترین – با توجه به آسیب قابل توجهی که اخیراً متحمل شده است ، بسیار خطرناک است. یک کابل کمکی در ماه آگوست شکست و یک سوراخ 100 فوت در ظرف بازتابنده پاره کرد و به گنبد بالای آن آسیب رساند. سپس در تاریخ 6 نوامبر ، یکی از کابلهای اصلی فولادی این تلسکوپ جدا شد و باعث خسارت بیشتر شد و مقامات هشدار دادند که کل ساختار ممکن است خراب شود.

مقامات NSF خاطرنشان كردند كه حتی اگر خدمه بخواهند همه خسارات را برطرف كنند ، مهندسان دریافتند كه سازه در طولانی مدت هنوز ناپایدار خواهد بود.

شان جونز ، دستیار مدیر آژانس در اداره علوم ریاضی و فیزیکی گفت: “این تصمیم برای NSF تصمیم ساده ای نیست ، اما ایمنی افراد اولویت اول ماست.” “ما می دانیم که Arecibo برای این جامعه و پورتوریکو چقدر معنی دارد.”

وی گفت كه هدف حفظ تلسكوپ بدون قرار دادن افراد در معرض خطر است ، اما “ما هیچ راهی برای یافتن این كار با خیال راحت پیدا نكرده ایم.”

این تلسکوپ در دهه 1960 با پول وزارت دفاع در میان فشار برای توسعه دفاع موشکی ضد بالستیک ساخته شد. در 57 سال فعالیت خود ، طوفان ، رطوبت بی پایان و رشته های زلزله شدید اخیر را تحمل کرد.

این تلسکوپ دارای دیش به عرض 1000 فوت (عرض 305 متر) است که در فیلم “تماس” با جودی فاستر و “GoldenEye” از جیمز باند به نمایش گذاشته شده است. دانشمندان در سراسر جهان از این ظرف به همراه سکوی 900 تنی آویزان 450 فوت بالاتر از آن برای ردیابی سیارک ها در مسیر زمین استفاده کرده اند ، تحقیقاتی را انجام داده اند که منجر به دریافت جایزه نوبل شده و مشخص می کند که یک سیاره به طور بالقوه قابل سکونت است یا خیر.

الکس وولسکان ، ستاره شناس متولد لهستان و استاد دانشگاه ایالتی پنسیلوانیا که به کشف اولین سیارات فراخورشیدی و تپشگر کمک کرد ، به آسوشیتدپرس گفت که گرچه خبر تعجب آور نبود ، اما ناامیدکننده بود. وی در دهه 1980 و اوایل دهه 1990 در تلسکوپ کار می کرد

وی گفت: “من امیدوارم که خلاف امید باشد که آنها به نوعی راه حل برای باز نگه داشتن آن برسند.” “برای شخصی که زندگی علمی زیادی با آن تلسکوپ داشته است ، این یک لحظه بسیار جالب و متاسفانه احساسی است.”

رالف گائوم ، مدیر بخش علوم نجوم NSF ، تأکید کرد که این تصمیم هیچ ارتباطی با توانایی های رصدخانه ندارد ، که به دانشمندان امکان مطالعه تپ اخترها برای شناسایی امواج گرانشی و همچنین جستجوی هیدروژن خنثی را می دهد ، که می تواند مشخص کند برخی ساختارهای کیهانی شکل گرفته.

وی گفت: “در حال حاضر این تلسکوپ در معرض خطر جدی سقوط غیرمنتظره و غیرقابل کنترل است.” “حتی تلاش برای تثبیت یا آزمایش کابل ها می تواند منجر به تسریع در خرابی فاجعه بار شود.”

مقامات گمان می کنند که خطای احتمالی تولید مقصر کابل کمکی است که پاره شده است ، اما می گویند از اینکه یک کابل اصلی حدود سه ماه بعد خراب شد ، تعجب می کند ، زیرا فقط 60٪ ظرفیت آن را پشتیبانی می کند. اشلی زاودرر ، افسر برنامه رصدخانه Arecibo در NSF ، گفت: مهندسان وضعیت را پس از شکستن کابل اول ارزیابی کردند و خاطرنشان کردند که حدود 12 سیم از حدود 160 سیم کابل دوم که در نهایت خراب شده بود ، قبلاً پاره شده است.

وی گفت: “این مسئله به عنوان موضوعی شناسایی شد كه باید مورد توجه قرار گیرد ، اما به عنوان تهدید فوری مورد توجه قرار نگرفت.”

این خبر بسیاری از بیش از 250 دانشمند را که از تلسکوپی که یکی از اصلی ترین جاذبه های گردشگری پورتوریکو نیز به حساب می آید استفاده کرده است و سالانه حدود 90،000 بازدید کننده را غمگین می کند. همچنین مدتها به عنوان زمینه آموزش صدها دانشجوی تحصیلات تکمیلی خدمت کرده است.

NSF گفت که قصد دارد عملیات موجودی باقیمانده رصدخانه از جمله دو تأسیسات LIDAR خود را بازیابی کند ، یکی از آنها در جزیره نزدیک کولبرا واقع شده است. این موارد برای تحقیقات بالای جوی و یونوسفر ، از جمله تجزیه و تحلیل داده های پوشش ابر و بارش استفاده می شود. هدف مقامات همچنین از سرگیری فعالیت در مرکز بازدید کنندگان است.

Wolszczan ، این ستاره شناس گفت که ارزش تلسکوپ برای او و بسیاری دیگر از دانشمندان فوراً از بین نمی رود زیرا آنها هنوز در حال کار بر روی پروژه های مبتنی بر مشاهدات و داده های گرفته شده از رصدخانه هستند.

وی گفت: “فرآیند خداحافظی از آرسیبو مطمئناً چند سال طول خواهد کشید.” “آنی نخواهد بود.”

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>