ترکیه از پایگاه دیگری در شمال غربی سوریه خارج می شود

بیروت (AP) – فعالان رسانه ای روز سه شنبه گفتند که نیروهای ترک در شمال غربی سوریه از پایگاه نظامی دوم در منطقه خارج شده توسط نیروهای دولت سوریه محاصره شده اند.

خروج از پست رصد در شر موگر در منطقه شمال حماه تقریباً یک ماه پس از تخلیه بزرگترین پایگاه نظامی ترکیه در منطقه که زمانی توسط مخالفان سوریه در دست بود انجام می شود. در اواخر سال گذشته طی حمله نظامی که تقریباً یک میلیون نفر را نیز آواره کرد ، این منطقه توسط نیروهای دولت سوریه غرق شد.

این تحولات در حالی اتفاق می افتد که با از سرگیری اعتصابات دولت سوریه ، خشونت به محاصره شلوغ شورشیان و بازگشت آن به محاصره رسیده است.

یک مقام ترکیه ای ، خواستار ناشناس ماندن مطابق با مقررات دولت باشد ، گفت که تخلیه “عقب نشینی نیست ، بلکه انتقال مجدد مطابق با نیازهای موجود در زمین است.”

نیروهای ترکیه همچنین از یک پست نظامی در نزدیکی M5 ، بزرگراهی که از شمال غربی عبور می کند ، عقب نشینی کردند. سکوهای رسانه ای مخالف ، از جمله آژانس خبری استپ ، گزارش دادند که نیروهای ترک نیز تخلیه پست سوم را در روستای حلب آغاز کردند که با پیشروی نیروهای دولت سوریه شکسته شده بود. از نیروهای ترکیه ای در حال ورود به مناطق تحت کنترل شورشیان در شمال ادلب فیلمبرداری شده است.

یک توافق آتش بس بین روسیه و ترکیه ، مراکز رصد ترکیه را برای نظارت بر آتش بس ایجاد کرده بود. ترکیه از مخالفان سوریه پشتیبانی می کند در حالی که روسیه متحد اصلی نظامی و دیپلماتیک دولت سوریه است.

اما آتش بس با انجام عملیات نظامی و حملات مکرر نقض شده است.

در حال حاضر ، نیروهای دولتی مناطقی را در قلمرو کوچک شده ای که توسط مخالفان تحت حمایت ترکیه مورد حمایت قرار گرفته ، هدف قرار داده اند. حمله هوایی ماه گذشته به یك اردوگاه آموزشی برای یكی از بزرگترین گروههای مخالف سوریه و نزدیكترین متحد تركیه ، مرگبارترین حمله از زمان آتش بس در سال گذشته بود و ده ها شورشی را به هلاكت رساند. در اعتصابات دیگر هفته گذشته حداقل چهار کودک و دو امدادگر کشته شدند.

بلافاصله مشخص نشد که آیا عقب نشینی ترکیه بخشی از معامله برای تغییر موقعیت پستهای رصد ترکیه در داخل محاصره مخالفان مخالف بوده است – یا با هدف کاهش حضور نظامی ترکیه در منطقه انجام شده است.

___

سوزان فریزر ، نویسنده آسوشیتدپرس ، در آنکارا ، ترکیه به این گزارش کمک کرد.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>