ترس از درگیری ساقه پروفایل قومی

یک زن اتیوپیایی که از نبردهای مداوم در منطقه Tigray فرار کرده ، فرزند خود را در نزدیکی رود Setit در مرز سودان و اتیوپی حمل می کند
ده ها هزار نفر به دلیل جنگ از Tigray به سودان فرار کرده اند ، اما نگرانی در مورد درمان Tigrayans در سایر نقاط اتیوپی وجود دارد

برخی از Tigrayan ها در اتیوپی برای بی بی سی توضیح داده اند که چگونه از زمان آغاز جنگ در منطقه خود در 4 نوامبر مورد آزار ، بازداشت یا تبعیض قرار گرفته اند.

نخست وزیر ابی احمد تأکید کرده است که درگیری ها در منطقه تیگرای شمالی علیه “جنایتکارانه” در حزب مسلط در آنجا ، جبهه آزادی خواهی مردم Tigray (TPLF) است ، اما گزارش ها از جای دیگر کشور نشان می دهد که یک بعد قومی وجود دارد بحران.

Tigrayans حدود 6٪ از جمعیت 110 میلیون نفری اتیوپی را تشکیل می دهند و بسیاری از آنها در خارج از منطقه منطقه ای خود زندگی می کنند.

دولت وجود پروفایل قومی را انکار کرده و گفته است که هر اقدامی علیه افراد به دلایل امنیتی موجه انجام شده است.

برخی از نیروهای امنیتی به بی بی سی گفته اند که آنها خلع سلاح شده اند و به آنها دستور داده شده در خانه بمانند.

“سلاح خود را تحویل دهید”

یکی از این افراد یک افسر زن بود که بیش از 20 سال به عنوان پلیس زن کار می کرد ، اما زمانی عضو TPLF بود که در اصل یک نیروی شبه نظامی بود.

او گفت كه دو روز پس از آغاز جنگ ، از مافوقي با او تماس گرفتند كه از او خواست روز بعد به دفتر مراجعه كند.

در بدو ورود به او “دستور داده شد كه تمام اموال دولت و اسلحه گرم مرا تحویل دهد”.

وی افزود که به برخی از مقامات عالی رتبه ، که آنها نیز Tigrayan بودند ، همان دستور دقیق داده شد.

"اتخاذ تدابیر اجرای قانون بر اساس قومیت و هویت چیزی است که ما ... محکوم می کنیم ، این قابل قبول نیست"، منبع: مامو میرهتو ، توضیح منبع: مشاور نخست وزیر اتیوپی ، تصویر: متجاوزان پلیس اتیوپی
“اتخاذ تدابیر اجرای قانون بر اساس قومیت و هویت امری است که ما محکوم خواهیم کرد ، این قابل قبول نیست” ، منبع: مامو میهرتو ، توضیح منبع: مشاور نخست وزیر اتیوپی ، تصویر: متخلفان پلیس اتیوپی

دولت در مورد این ادعا که افسران پلیس به دلیل قومیت خود خلع سلاح شده اند ، توضیحی نداده است.

اما صحبت از موضوع به طور كلی ، مامو میرهتو ، مشاور سناتور نخست وزیر ، به بی بی سی گفت كه “اتخاذ اقدامات اجرای قانون براساس قومیت و هویت امری است كه ما آن را جدی می گیریم و آن را محكوم می كنیم – این قابل قبول نیست”.

با این حال “یک دستورالعمل روشن برای آژانس های امنیتی وجود دارد که اقدامات خود را بر اساس اطلاعات خطرناک و عملی انجام دهند” ، وی افزود که هدف این کار “تندروها – عناصر ناراضی و ارتجاعی TPLF” است.

سربازان به شدت مسلح
برخی از سربازان اتیوپی شکایت کرده اند که به دلیل قومیت آنها جدا شده است

از زمان روی کار آمدن در سال 2018 ، نخست وزیر سعی کرده است بر وحدت ملی تأکید کند و ضمناً احترام به هویت و حقوق گروه های مختلف حاکم بر 10 ایالت فدرال مستقر در این کشور را قائل باشد.

اما نتیجه این درگیری مشکلات حفظ این موقعیت را آشکار کرده است.

بی بی سی همچنین از یک سرباز فدرال با تجربه 14 سال شنیده است که ادعا می کند او و دیگران به دلیل اینکه آنها در رفتار “تکان دهنده” توصیف کرده اند ، از آنها جدا شده اند.

وی گفت كه وی در یك انبار توسط سربازان همكارش با نزدیك به 90 عضو دیگر از نیروهای مسلح Tigrayan بازداشت شد. وی ادعا کرد که آنها تلفن هایشان را مصادره کرده و “با آنها به عنوان اسیر جنگ رفتار می شد”.

این سرباز که می خواست ناشناس بماند ، “این فقط Tigrayan ها بودند که با هم خلع سلاح و بازداشت شدند. بنابراین ، بدیهی است که بر اساس قومیت ما است.

وقتی بازداشت شدگان افرادی که آنها را در دست داشتند به چالش کشیدند “آنها گفتند:” TPLF به ما حمله کرد [base in the north] و این دستور بازداشت شما از بالا بود ‘”، او به بی بی سی گفت.

“لهجه Tigrayan مبدل”

در میان بازداشت شدگان ، پیشکسوتان مبارزه TPLF علیه دیکتاتور مارکسیست ، منگیستو هایلماریام ، که در سال 1991 سرنگون شد ، وجود داشت. سپس TPLF به عنوان یک قدرت سیاسی مسلط در کل کشور شناخته شد ، اما می گوید که وقتی آقای ابی در سال 2018 به قدرت رسید ، آنها را کنار زد.

وی گفت ، برخی دیگر از مقامات عالی رتبه نظامی بودند ، برخی از آنها مدتی را در نیروی اتحادیه آفریقا در سومالی گذرانده بودند.

“من هرگز تصور نمی کردم که با آن افرادی که بی وقفه به ارتش ملی و کشورشان خدمت کرده اند ، اینگونه رفتار شود.”

وی بعداً موفق شد از انبار فرار کند ، خود را به عنوان یک غیرنظامی درآورد و به یک کشور همسایه فرار کند و از آنجا با بی بی سی صحبت کند.

وی با بیان اینکه هنگام عبور از مرز مراقب بود لهجه Tigrayan خود را پنهان کند تا سو susp ظن ایجاد نکند ، افزود که از زندگی همرزمان خود که در انبار بر جای گذاشته می ترسد.

نمودار نشانگر آرایش قومی اتیوپی
نمودار نشانگر آرایش قومی اتیوپی

منابع دیگری به بی بی سی گفته اند که بسیاری از Tigrayan ها ، که یا اعضای فعلی یا سابق نیروهای مسلح هستند ، بازداشت شده اند و یا خانه های آنها مورد بازرسی قرار گرفته است و برخی نیز در حبس خانگی قرار دارند.

هنگامی که ژنرال برهانو جولا ، رئیس ستاد ارتش از وی درخواست اظهار نظر کرد ، به بی بی سی گفت که این “یک موضوع سیاسی” است و او در موقعیتی نیست که بتواند پاسخ دهد.

این ادعای نمایه سازی قومی فقط به اعضای ارتش و پلیس محدود نمی شود.

“متهم به دویدن اسلحه”

یک غیرنظامی Tigrayan ، که از ترس امنیت خود خواست ناشناس بماند ، به بی بی سی گفت که هفته گذشته گروهی از افراد مسلح ، که به نظر می رسید اعضای نیروهای امنیتی هستند ، به خانه او آمدند ، آنجا را جستجو کردند ، اظهارات بانکی را ضبط کردند و پدرش را که زندگی خود را به عنوان راننده زندگی می کند دور کند.

وی گفت كه وی سپس به مدت دو روز در بازداشت بود و متهم شد كه “با شش میلیون بیر (160،000 دلار ؛ 120،000 پوند) به Tigray سفر كرده و با اسلحه به آدیس آبابا بازگشته است”.

او در این مورد اختلاف کرد و گفت که کار او باعث رانندگی گردشگران در سراسر کشور شد. این اتهام اکنون منتفی است.

این موضوع همچنین ادعا شده است که برخی از سازمانهای دولتی مانند شرکت ملی هواپیمایی اتیوپیان را تحت تأثیر قرار داده است.

منابع در این شرکت هواپیمایی به بی بی سی گفتند که چندین کارمند Tigrayan در آنجا مجبور شده اند تا اطلاع بعدی مرخصی بگیرند یا از خانه کار کنند. شرکت هواپیمایی اتیوپی به درخواستهای مکرر برای اظهار نظر پاسخ نداد.

اطلاعات بیشتر در مورد بحران Tigray:

برنامه جهانی غذا سازمان ملل (WFP) اخیراً گفته است كه یك افسر پلیس از كارمندان دفتر شعبه خود در منطقه آمهارا خواسته است كه مشخصات كارمندان خود را از جمله محل تولد ارائه دهد.

WFP گفت این اطلاعات در دسترس نیست و سپس با پلیس منطقه تأیید کرد که این درخواست بخشی از سیاست رسمی نبوده است.

دولت فدرال گزارش هایی را که مربوط به پروفایل قومی بود را “بیان نادرست کامل از واقعه” توصیف کرد. این گزارش گفت که افسر پلیس بر اساس اطلاعات ویژه ای که “عوامل TPLF” بودند ، عمل می کند [were] در سازمانهای مختلف محلی و بین المللی در داخل کشور فعال و فعال “.

این گزارش اضافه کرد که افسر پلیس لیستی از اسامی داشت و به دفتر WFP رفت تا ببیند آیا کسی در لیست در آنجا کار می کند یا خیر.

واضح است که عملیات امنیتی فقط مربوط به آنچه در خود Tigray اتفاق می افتد نیست زیرا مقامات فدرال نگران هواداران TPLF در نقاط دیگر هستند.

اما افرادی که با بی بی سی صحبت کرده اند گفته اند که بیش از هر کاری که انجام داده اند به دلیل قومیت از آنها جدا شده است.

چالش وحدت

اگر درگیری کوتاه مدت باشد ، نگرانی در مورد تنش های قومی ممکن است برطرف شود ، اما اگر طولانی شدن آن ثابت شود ، این نگرانی وجود دارد که زندگی برای Tigrayans خارج از Tigray دشوارتر شود.

علیرغم مشاهده TPLF به عنوان انسداد در برنامه دستیابی به وحدت ملی ، تأثیر درگیری می تواند چالش بزرگی برای چشم انداز نخست وزیر برای جمع آوری کشور باشد.

مشاور وی آقای مامو به بی بی سی گفت: “اگر کاری انجام شود که دولت انجام دهد ، ایجاد جامعه ای است که بر روابط ما تأکید کند.”

اما درگیری در Tigray می تواند این هدف را تهدید کند.