ترامپ هفته گذشته گزینه هایی برای حمله به ایران را خواست ، اما این کار را متوقف کرد

واشنگتن (رویترز) – یک مقام آمریکایی روز دوشنبه گفت ، دونالد ترامپ ، رئیس جمهور آمریکا ، با دو ماه مانده به سمت خود ، هفته گذشته گزینه هایی را برای حمله به سایت اصلی هسته ای ایران درخواست کرد ، اما در نهایت تصمیم به جلوگیری از برداشتن گام چشمگیر گرفت.

ترامپ این درخواست را در جلسه دفتر بیضی شکل روز پنجشنبه با دستیاران ارشد امنیت ملی خود ، از جمله معاون رئیس جمهور مایک پنس ، وزیر امور خارجه مایک پمپئو ، وزیر دفاع جدید وزیر دفاع ، کریستوفر میلر و ژنرال مارک میل ، رئیس ستاد مشترک ارتش ، رسمی گفت.

ترامپ که از قبول نتیجه امتناع کرده و نتایج انتخابات ریاست جمهوری 3 نوامبر را به چالش می کشد ، قرار است در 20 ژانویه قدرت را به جو بایدن رئیس جمهور منتخب دموکرات تحویل دهد.

این مقام گزارش جلسه در نیویورک تایمز را تأیید کرد ، که گزارش داد مشاوران ترامپ را ترغیب کردند که به دلیل خطر درگیری گسترده تر ، اعتصاب نکند.

این مقام گفت: “او گزینه هایی را خواست. آنها سناریوها را به او دادند و در نهایت او تصمیم گرفت که جلو نرود.”

کاخ سفید از اظهار نظر خودداری کرد.

عکس پرونده: رئیس جمهور آمریكا ، ترامپ ، برنامه به اصطلاح Operation Warp Speed ​​، درمان ویروس کرونا را در آدرس تلویزیونی از باغ رز در کاخ سفید در واشنگتن ارائه می دهد
عکس پرونده: رئیس جمهور آمریكا ، ترامپ ، برنامه به اصطلاح Operation Warp Speed ​​، درمان ویروس کرونا را در آدرس تلویزیونی از باغ رز در کاخ سفید در واشنگتن ارائه می دهد

ترامپ هر چهار سال ریاست جمهوری خود را صرف مشارکت در سیاست تهاجمی علیه ایران ، خروج در سال 2018 از توافق هسته ای ایران با مذاکره سلف دموکرات خود ، باراک اوباما ، و اعمال تحریم های اقتصادی علیه طیف گسترده ای از اهداف ایرانی کرده است.

درخواست ترامپ برای گزینه ها یک روز پس از آن صورت گرفت که گزارش ناظر سازمان ملل متحد نشان داد ایران انتقال اولین آبشار سانتریفیوژهای پیشرفته از یک کارخانه زمینی در سایت اصلی غنی سازی اورانیوم خود را به یک زیرزمین ، در نقض توافق هسته ای 2015 خود با قدرتهای بزرگ

علیرضا میریوسفی ، سخنگوی مأموریت ایران در سازمان ملل در نیویورک گفت که برنامه هسته ای ایران صرفاً برای اهداف صلح آمیز و استفاده غیرنظامی است و سیاست های ترامپ تغییری در آن ایجاد نکرده است. وی افزود: “با این وجود ، ایران ثابت کرده است که توانایی استفاده از قدرت نظامی قانونی خود را برای جلوگیری یا پاسخگویی به هرگونه ماجراجویی سوداگونه از هر متجاوز دارد.”

موجودی 2.4 تن اورانیوم با غنی سازی پایین ایران اکنون بسیار بالاتر از حد 202.8 کیلوگرم معامله است. در این سه ماهه 337.5 کیلوگرم تولید کرد که کمتر از بیش از 500 کیلوگرم ثبت شده در دو سه ماهه قبلی توسط آژانس بین المللی انرژی اتمی بود.

عکس پرونده: تصویر ماهواره ای مرکز هسته ای نطنز ایران در اصفهان را نشان می دهد
عکس پرونده: تصویر ماهواره ای مرکز هسته ای نطنز ایران در اصفهان را نشان می دهد

در ژانویه ، ترامپ دستور حمله هواپیمای بدون سرنشین آمریکایی را صادر کرد که منجر به کشته شدن ژنرال ایرانی قاسم سلیمانی در فرودگاه بغداد شد. اما وی از درگیری های گسترده نظامی طفره رفته و تلاش کرده تا نیروهای آمریکایی را از مناطق داغ جهانی بیرون بکشد و قول خود را برای متوقف کردن آنچه “جنگ های بی پایان” خوانده است ، بگیرد.

حمله به سایت اصلی هسته ای ایران در نطنز می تواند به یک درگیری منطقه ای منجر شود و بایدن یک چالش جدی در سیاست خارجی به وجود آورد.

عکس پرونده: نمای ساختمان آسیب دیده پس از آتش سوزی در تاسیسات هسته ای نطنز ایران و اصفهان
عکس پرونده: نمایی از ساختمان آسیب دیده پس از آتش سوزی در تاسیسات هسته ای نطنز ایران ، در اصفهان

تیم انتقالی بایدن ، که به دلیل امتناع دولت ترامپ از شروع انتقال ، به اطلاعات امنیت ملی دسترسی پیدا نکرده است ، اظهار نظر را رد کرد.

(گزارش توسط استیو هولند ؛ گزارش اضافی توسط مایکل مارتینا و میشل نیکولز ؛ ویرایش توسط مری میلیکن ، سینتیا اوسترمن ، لسلی آدلر و جشن لینکلن.)