ترامپ به دلیل ادعای از دست دادن انتخابات در خانه ، در اجلاس سران APEC سخنرانی خواهد کرد

دونالد ترامپ ، رئیس جمهور آمریکا روز جمعه در اجلاس آسیا و اقیانوسیه شرکت خواهد کرد در حالی که همچنان رد باخت در انتخابات خود را رد می کند ، یک روز پس از آنکه شی جین پینگ از این مجمع برای استقبال از رشد اقتصادی چین استفاده کرد.

گردهمایی همکاری های اقتصادی آسیا و اقیانوسیه (APEC) که امسال به دلیل همه گیری Covid-19 بصورت آنلاین برگزار شد ، 21 کشور حاشیه اقیانوس آرام را گرد هم می آورد که حدود 60 درصد از تولید ناخالص داخلی جهانی را تشکیل می دهد.

پس از خروج ایالات متحده از ارگان های چند جانبه در دوران ریاست جمهوری ترامپ ، پکن به نیروی محرکه اصلی گروه تجاری تبدیل شده است.

پنج ، که با امضای بزرگترین پیمان تجارت جهانی در هفته گذشته تقویت شد ، روز پنجشنبه سخنرانی اصلی خود را در این مجمع آغاز کرد و چین را به عنوان یک نقطه محوری برای تجارت جهانی ارزیابی کرد و قول داد که اقتصاد “بسیار بزرگ” خود را باز نگه دارد.

واشنگتن رویه معمول خود را شکست و نماینده ای را برای سخنرانی علنی در جلسات دو روزه نفرستاد ، اما یک مقام ارشد آمریکایی تأیید کرد که ترامپ عصر جمعه در اجلاس رسمی شرکت خواهد کرد.

به گفته مقامات کشور میزبان مالزی ، وی برای رهبران همکار سخنرانی خواهد کرد اما این رویداد بیشتر برای رسانه ها بسته است.

این فقط دومین بار است که ترامپ ، که پس از شکست در انتخابات خود به جو بایدن ، دموکرات ، به دنبال چالش های قانونی است ، در APEC شرکت می کند ، موقعیت دیگر در سال 2017 است.

اوه ای سان ، تحلیلگر موسسه امور بین الملل سنگاپور ، گفت ترامپ قصد دارد “خود را به عنوان” رئیس جمهور “در صحنه جهانی معرفی کند”.

وی به خبرگزاری فرانسه گفت: “البته ترامپ از این فرصت استفاده می کند و خود را به عنوان یک رئیس جمهور نشسته برای مزیت سیاسی داخلی معرفی می کند.”

وی افزود: رئیس جمهور همچنین “مایل است بر تأکید برجسته دولت خود بر حمایت گرایی و در نتیجه جلوگیری از ادعای رهبری چین در دستور کار تجارت آزاد جهانی” تأکید کند.

– “اشتباهات گذشته را تکرار نکن” –

ترامپ با راه اندازی پرونده های مختلف قضایی ، بارها و بارها ادعا کرده است که رای گیری و شمارش آرا در انتخابات 3 نوامبر جعلی بوده است.

ترامپ در طول مدت تصدی مواضع سختگیرانه ای نسبت به چین اتخاذ کرده است ، و با وارد آوردن تعرفه ها و محدودیت های فنی به اقتصاد شماره دو جهان ضربه وارد می کند و انتظار می رود دولت بایدن شاهد گسترش دقیق تر سیاست فعلی واشنگتن در چین باشد.

گردهمایی امسال APEC یک هفته پس از امضای قرارداد مشارکت اقتصادی منطقه ای (RCEP) توسط چین و 14 کشور دیگر آسیا و اقیانوسیه برگزار می شود که بزرگترین پیمان تجارت آزاد جهان است.

این معامله که شامل ایالات متحده نمی شود ، به عنوان یک کودتای بزرگ برای چین تلقی می شود و شواهد دیگری مبنی بر اینکه پکن در حال عقب نشینی واشنگتن است ، دستور تجارت جهانی را تعیین می کند.

امضاکنندگان امیدوارند که این پیمان به اقتصاد ویروس زده آنها در مسیر بهبودی کمک کند و بسیاری از رهبران در مجمع APEC نسبت به چرخش به داخل در پاسخ به همه گیری هشدار دادند.

جاسیندا آردرن ، نخست وزیر نیوزیلند گفت: “تجارت از 30 سال پیش که APEC تأسیس شده است موتور رشد و شکوفایی است.”

“در حالی که با بزرگترین چالش اقتصادی منطقه روبرو می شویم ، نباید با عقب نشینی به حمایت گرایی ، اشتباهات تاریخ را تکرار کنیم.”

نخست وزیر ژاپن یوشیهیده سوگا گفت که “ایجاد قوانینی برای اقتصاد جهانی آزاد و عادلانه از اهمیت اساسی برخوردار است” ، در یک زمان خطر چرخش به سمت داخل در رکود اقتصادی جهانی وجود داشت.

گردهمایی های APEC در سال های اخیر تحت الشعاع تنش های تجاری بین ایالات متحده و چین قرار گرفته است – رهبران در اجلاس قبلی خود در سال 2018 نمی توانستند در مورد بیانیه مشترکی به توافق برسند – اما امیدها برای رویکرد سازنده تر آمریکایی در مورد بایدن وجود دارد.

burs-mba-sr / dan

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>