ترامپ با هدف قرار دادن مستقیم کاوشگری روسیه ، فلین را می بخشد

واشنگتن (AP) – رئیس جمهور دونالد ترامپ روز چهارشنبه ، مشاور سابق امنیت ملی مایکل فلین را عفو کرد ، هدف اصلی او را در روزهای آخر دولت خود در تحقیقات روسیه که مدتها اصرار داشت با انگیزه تعصب سیاسی است ، عنوان کرد.

ترامپ در توییتر خود نوشت: “افتخار بزرگ من است که اعلام کنم به ژنرال مایکل تی فلین بخشودگی کامل اعطا شده است.” “بهGenFlynn و خانواده فوق العاده اش تبریک می گویم ، می دانم که اکنون یک شکرگذاری واقعا خارق العاده خواهید داشت!”

فلین دومین همکار ترامپ است که در تحقیق روسیه محکوم شده است و توسط رئیس جمهور به وی رحمت داده شده است. ترامپ فقط چند روز قبل از حضور در زندان راجر استون ، محکومیت معتاد قدیمی راجر استون را تغییر داد. این بخشی از یک تلاش گسترده تر برای خنثی کردن نتایج تحقیقاتی است که سالها بر دولت او سایه افکنده است و علیه نیم ده نفر از همکارانش اتهامات کیفری صادر کرده است.

این اقدام پرونده جنایی علیه فلین را لغو می کند درست زمانی که یک قاضی فدرال در حال بررسی و تردید بود که آیا درخواست دادگستری برای برکناری دادستانی را علیرغم اعتراف گناهکار خود توسط فلین در دروغ گفتن به FBI در مورد تماس هایش با روسیه ، تأیید می کند.

این اقدام ، در حالی انجام می شود که ترامپ دوره انتصاب خود را به پایان می رساند ، احتمالاً به هوادارانی که پرونده را به عنوان علت اصلی این موضوع قلمداد کرده و در اطراف سرلشکر بازنشسته ارتش تجمع کرده اند ، انرژی بخشد زیرا قربانی آنچه که آنها ادعا می کنند پیگرد قانونی نیست. خود ترامپ بارها و بارها در مورد فلین به گرمی صحبت کرده است ، حتی اگر دادستان های مشاور ویژه رابرت مولر یک بار او را به عنوان یک همکاری کننده نمونه در تحقیق در مورد روابط بین روسیه و کارزار انتخاباتی 2016 ترامپ تحسین کردند.

بخشش آخرین مرحله در پرونده ای است که طی سال گذشته پس از اقدام ناگهانی وزارت دادگستری برای انفصال پرونده ، با اصرار بر اینکه فلین هرگز نباید از ابتدا با FBI مصاحبه کرده باشد ، فقط برای داشتن منطقه ایالات متحده است. عدالت امت سالیوان این درخواست را رد می کند و قاضی قبلی را برای استدلال در برابر موضع دولت فدرال منصوب می کند.

در ماهها پس از آن ، تصمیم هیأت 3 قاضی مبنی بر موكول كردن پرونده به سالیوان توسط دادگاه تجدیدنظر لغو شد و این موضوع را به سالیوان برگرداند. در جلسه دادرسی در ماه سپتامبر ، سیدنی پاول ، وکیل فلین ، به قاضی گفت که وی در مورد پرونده فلین با ترامپ گفتگو کرده است اما همچنین گفته است که او عفو نمی خواهد – احتمالاً به این دلیل که می خواست از وی در دادگاه ها دفاع شود.

پاول در هفته های اخیر به طور جداگانه به عنوان چهره علنی تلاش های ترامپ برای لغو نتایج از دست دادن انتخابات خود به جو بایدن رئیس جمهور منتخب ظاهر شد ، اما در نهایت تیم حقوقی ترامپ پس از ارائه یک سری ادعاهای توطئه ای غیرمستقیم ، از او فاصله گرفت.

این بخشش باعث می شود که فلین هرگونه مجازات زندان را داشته باشد ، سولیوان در صورت تصمیم نهایی برای رد درخواست عزل وزارت دادگستری ، بالقوه می توانست آن را مجازات کند. این درخواست در ماه مه پس از بررسی پرونده توسط دادستان فدرال از سنت لوئیس که به ویژه توسط دادستان کل ویلیام بار منصوب شده بود ، مطرح شد.

فلین در مصاحبه FBI به دروغگویی خود اعتراف کرد و گفت که وی با سرگئی کیسلیاک ، سفیر وقت روسیه ، در مورد تحریم هایی که به تازگی دولت روسیه برای دخالت در انتخابات اوباما علیه روسیه اعمال شده بود ، بحث نکرده است. در طی آن مکالمه ، فلین از کیسلیاک خواست که روسیه در پاسخ به اقدامات تنبیهی “یکدست” شود و به او اطمینان داد که “پس از رئیس جمهور شدن ترامپ می توانیم گفتگوی بهتری داشته باشیم” در مورد روابط دو کشور.

این گفتگو FBI را نگران کرد ، که در آن زمان در حال بررسی این بود که آیا کارزار انتخاباتی ترامپ و روسیه با هم هماهنگ شده اند تا نتیجه انتخابات را تحت تأثیر قرار دهند. علاوه بر این ، مقامات کاخ سفید علنا ​​اظهار داشتند که فلین و کیسلیاک در مورد تحریم ها بحث نکرده اند.

اما در ماه مه گذشته ، وزارت دادگستری به طور ناگهانی موضع خود را در این پرونده معکوس کرد. در این گزارش آمده است که FBI هیچ پایه ای برای مصاحبه با فلین در مورد کیسلیاک ، سفیر وقت روسیه در ایالات متحده ندارد و هرگونه اظهاراتی که وی ممکن است داشته باشد ، مربوط به تحقیق گسترده ضد جاسوسی FBI نبوده است. این گزارش به یادداشت های داخلی FBI استناد کرد که نشان می دهد ماموران قصد داشتند تحقیقات خود را در مورد فلین هفته های قبل انجام دهند.

فلین در فوریه 2017 پس از انتشار اخباری مبنی بر اینکه وی واقعاً با کیسلیاک گفتگو کرده است و مقامات پیشین دولت دولت اوباما به کاخ سفید هشدار داده بودند که می تواند در برابر باج خواهی آسیب پذیر باشد ، از سمت خود برکنار شد.

فلین یکی از اولین دستیاران رئیس جمهور بود که در تحقیقات مولر به گناه خود اعتراف کرد و ماه ها همکاری گسترده ای داشت. او چنان همکاری گسترده ای داشت که دادستان ها هیچ زمان زندان را توصیه نکردند و پیشنهاد کردند که آنها با شرط مشروط خوب می شوند.

اما صبح که قرار بود به او محکوم شود ، فلین پس از انتقاد شدید از رفتار وی از سوی سالیوان ، خواستار قطع جلسه دادرسی شد تا وی بتواند به همکاری خود ادامه دهد و نسبت به یک مجازات ملایم تر اعتبار کسب کند.

پس از آن ، او وکلای جدیدی استخدام کرد – از جمله پاول ، مفسر محافظه کار و منتقد صریح تحقیقات مولر – که موضع گیری های بسیار مقابله آمیزی با دولت داشت.

این وکلا دادستان ها را به عدم اسناد و مدارک و مدارکی که به گفته آنها برای این پرونده مطلوب بود متهم کردند و بارها خاطرنشان کردند که یکی از دو مأمور مصاحبه با فلین به دلیل ارسال پیامک های تحقیرآمیز درباره ترامپ در جریان کارزار 2016 از FBI اخراج شد.