بر روی ایران وحشی شوید ، فقط “جنگ جهانی سوم” را به خطر نیندازید

تصویرگری عکس توسط The Daily Beast / Getty
تصویرگری عکس توسط The Daily Beast / Getty

دونالد ترامپ ، رئیس جمهور آمریکا ممکن است تنها هفت هفته از کارش باقی مانده باشد ، اما او به مشاوران ارشد خود چراغ سبز برای ضربه زدن به رژیم ایران داده است – هر چیزی که قبل از افتتاح جو بایدن ، یک جنگ تمام عیار را تهدید نکند.

به گفته چندین مقام آمریکایی آشنا به این موضوع ، در هفته های اخیر ترامپ نقش منفعلانه تری در نظارت شخصی بر سیاست ایران در ماه های پایانی حساس تا روز تحلیف داشته است. هفته گذشته یكی از مقامات كاخ سفید ترامپ را ترامپ در مورد این مسئله مهم سیاست خارجی بیشتر “بررسی” كرده بود ، زیرا در تلاش قانونی برای سرقت انتخابات سال 2020 در میان بیماری همه گیر ویروس كرونا ، و همچنین سایر نارضایتی های حیوانات خانگی او از بین رفته است. .

اما ترامپ به برخی از دست اندازترین مقامات دولت خود ، به ویژه دیپلمات ارشد خود ، مایک پمپئو ، کارت سفارشی داده است تا در هفته های آینده هرچه خواستار جمهوری اسلامی باشند ، تحت فشار و مجازات قرار دهد. تمام آنچه ترامپ می پرسد این است که آنها “شروع” را به خطر نمی اندازند[ing] جنگ جهانی سوم “، همانطور که رئیس جمهور به طور مشخص در چندین گفتگوی خصوصی با پمپئو و دیگران گفت ، طبق گفته دو مقام ارشد دولت.

این امر گزینه های زیادی را در اختیار دولت خارج شده قرار داده است – در میان آنها ، رژیم تحریم های خفقان آور و سکوت مطالعه شده در برابر ترور اتباع ایرانی. دو مقام مسئول با دیلی بیست گفتند که دولت قرار است در هفته های آینده تحریم های جدیدی را علیه شرکت ها و افراد وابسته به رژیم اعلام کند تا تلاش چندین ساله برای فلج کردن اقتصاد تهران را تحکیم کند.

ایران: اسرائیل دانشمند برجسته هسته ای را با مسلسل کنترل از راه دور کشت

منابع آگاه می گویند این اقدامات برای کمک به تحقق مقامات مختلف ترامپ طراحی شده است آرزوی طولانی دم به کار را برای رئیس جمهور منتخب دموکرات از سرگیری دوباره مذاکرات با تهران و ورود مجدد به توافق هسته ای دشوارتر کند. و این سناریویی است که ستوانها و متحدان بایدن مدتها برای آن آماده شده اند ، زیرا قبلاً در استراتژی خود در قبال ایران مدعی شده اند که مقامات کنونی ایالات متحده تقریباً همه تلاش خود را برای تضعیف احیای روابط دوران اوباما بین ملت های دشمن انجام می دهند.

مقامات دولت ترامپ که با روزنامه دیلی بیست صحبت می کردند اغلب از پمپئو و الیوت آبرامز ، نماینده ویژه در ایران ، به عنوان رهبران آخرین تلاش دولت در تلنگری رژیم یاد می کنند.

وزیر پمپئو به ویژه متمایل به تلاش دولت برای خسارت به دولت ایران بوده است. در سفر اخیر خود به خاورمیانه ، پمپئو با رهبران اسرائیل ، امارات و بحرین در مورد راه های همکاری هر سه کشور برای مقابله با جمهوری اسلامی دیدار کرد. این سفر در پی اعلام وزارت امور خارجه مبنی بر تأیید فروش گسترده جت های F-35 به امارات متحده عربی صورت گرفت. این توافق به عنوان راهی برای جلب همکاری دبی با قدس در بازدارندگی ایران مورد توجه قرار گرفته است. و جمعه ، پمپئو اعلام کرد تحریم های اضافی مربوط به ایران ، این بار نهادهای چینی و روسی را برای انتقال فناوری و موارد حساس به برنامه موشکی ایران هدف قرار داد.

مقامات می گویند ، هر دو پمپئو و آبرامز از اقدامات خشن حمایت می کنند ، از جمله حمایت آرام از اقدامات پنهانی که توسط سایر بازیگران انجام می شود. یکی دیگر از مقامات ارشد دولت به رئیس آژانس اطلاعات مرکزی جینا هاسپل اشاره کرد که از نزدیک با استراتژی مخفی دولت در ارتباط است با ایران.

رئیس جمهور بارها به مشاوران خود گفته است كه یكی از اولویت های وی اجتناب از رویارویی با ایران است كه در آن پرسنل نظامی آمریكا می میرند. مقامات گفتند ، اما ترامپ راحت است که اجازه می دهد اسرائیل در هدف قرار دادن ، یا حتی قتل شخصیت های رژیم ایران در هفته های پایانی ریاست جمهوری خود پیشقدم شود. این شامل محسن فخری زاده ، بزرگترین دانشمند تسلیحات هسته ای کشور است که در 27 نوامبر هنگام کار با کاروان در شمال کشور کشته شد.

دو مقام ارشد دولت ترامپ گفتند که اسرائیل در پشت این حمله قرار دارد و این سو susp ظن جهانی را تأیید می کند. یکی از همین مقامات ، در حالی که آنها جزئیات میزان دخالت ایالات متحده را بیان نکردند ، خاطرنشان کرد که آژانس های اطلاعاتی آمریکا اغلب اطلاعات مربوط به ایران را با اسرائیل به اشتراک می گذارند.

مارک دوبوویتس ، مدیرعامل بنیاد دفاع از دموکراسی ها ، یک اتاق فکر متمایل به سمت راست که به دولت ترامپ در مورد ایران توصیه می کند ، گفت: “به وضوح یک رابطه کاری نزدیک بین رئیس موساد یوسی کوهن و هاسپل وجود دارد.”

برخی از معتمدین رئیس جمهور از وی خواسته اند که توجه بیش از حد به قتل را جلب نکند. دولت ترجیح داده در مورد مرگ این دانشمند عمیقاً تنگ نظر باشد. یک منبع نزدیک به ترامپ گفت که آنها طی چند روز گذشته به رئیس جمهور مشاوره داده اند تا از توئیت رایگان در مورد ترور جلوگیری کنند. به گفته این منبع ، نه تنها “یک نگاه بد” به نظر می رسد ، بلکه احتمالاً موقعیت عمومی دولت را در مورد نگه داشتن عملیات به طول بازو ، اگر نه دورتر ، تضعیف می کند.

دو مقام ارشد دولت گفتند که بحث در مورد اقدامات فعالانه تر برای محدود کردن دولت بایدن در مذاکره در مورد یک توافق جدید با ایران در تابستان امسال افزایش یافته و همزمان با چندین عملیات مخفی اسرائیل ، از جمله قتل ابومحمد معاون رهبر القاعده در ایران ، و کاشت بمب توسط اسرائیل در یکی از تأسیسات سانتریفیوژ ایران.

دوبوویتس گفت: “اسرائیلی ها می فهمند كه از هم اكنون تا 20 ژانویه باید حداكثر آسیب را به رژیم وارد كنند.”

استراتژی ترامپ طی چند هفته آینده روشن است ، یکی از مقامات ارشد دولت گفت: با ارائه اطلاعات به متحدان منطقه ای مانند اسرائیل که هدف مشترک آنها آسیب رساندن به رژیم ایران است ، از تحریم ها به عنوان ابزار بازدارندگی استفاده کنید.

این طرح با برنامه ای که دولت ترامپ طی چهار سال گذشته عملی کرده است تفاوت چندانی ندارد. از زمان روی کار آمدن ترامپ در سال 2017 ، گروهی از مقامات ارشد ، مشاوران و گروه های مدافع خارجی به ساخت و اجرای یک کمپین “حداکثر فشار” بر ایران کمک کرده اند که اساساً به اجرای بیش از 1000 تحریم مقامات وابسته به رژیم و شرکت ها در حالی که دارایی های تهران در خارج از کشور را نیز مخفیانه هدف قرار داده اند.

مقامات می گویند تنها تفاوت اکنون این است که دولت نه تنها می خواهد ایران را مجازات کند ، بلکه می خواهد در رئیس جمهور منتخب بایدن قلم بزند.

افرادی که در ساخت سیاست دولت ترامپ در مورد ایران مشارکت دارند ، معتقدند که حداکثر فشار فشار توانایی بایدن را برای بازگشت به مسیر با تهران محدود می کند ، به این دلیل که ممکن است برخی از این تحریم ها دشوار باشد ، به ویژه تحریم هایی که در مورد حقوق بشر و تروریسم متمرکز هستند. دوبوویتس و مقامات دولت ترامپ که از تحریم های ایران آگاه هستند ، گفتند که شرکت های چند ملیتی ممکن است پس از هزاران تعیین مالی ، اکنون در معامله با ایران بسیار خطرناک باشند ، حتی اگر بایدن تحریم ها را لغو کند ، آنها روابط تجاری عادی با تهران ندارند.

افرادی که با تفکر تیم بایدن آشنا هستند می گویند رئیس جمهور منتخب استراتژی روشنی برای برخورد با ایران دارد و تحریم ها ژانویه برگزار می شود. این طرح تا حد زیادی متمایل به بایدن برای بازگشت به برنامه جامع اقدام مشترک (JCPOA) – توافق هسته ای مذاکره شده در زمان دولت اوباما است – در صورت بازگشت ایران به این توافق.

چگونه ترامپ ایران اینتل را برای تولید تهدید “چهار سفارتخانه” پیچاند

“اگر ایران طعمه را بگیرد ، که مشخصاً هدف آن است [the Farikhzadeh assassination]، پس احتمالاً بازگشت به برجام و دیپلماسی را غیرممکن می کند. “گفت جارت بلانک ، هماهنگ کننده سابق اجرای هسته ای ایران در وزارت امور خارجه اوباما. “اگر ایران طعمه را نگیرد … من نمی دانم که واقعاً گزینه هایی را که در ماه ژانویه با تیم بایدن یا ایران روبرو می شوند تغییر می دهد.”

دو فرد آشنا با تفکر تیم بایدن در مورد ایران گفتند ، هرگونه مذاکره بین دولت بایدن و ایران شامل گفتگو در مورد لغو برخی تحریم ها است. اما این تحریم ها فقط در صورت لزوم و زمانی که تهران به توافق عمل کند ، لغو می شوند.

“ایران می گوید آماده است تا با رعایت موافقت خود برگردد و برخی از تصمیمات گرفته شده را لغو کند. و ایالات متحده می گوید برخی تحریم ها را لغو می کند. [There’s] هیچ قانونی برای معکوس کردن آنها وجود ندارد. بسیاری از آنها به دلایل سیاسی تحمیل شده اند. ” “این احتمالاً یک رویکرد دو مرحله ای برای بایدن خواهد بود – بازگشت به آن و سپس شاید دوباره مذاکره در مورد یک معامله متفاوت ، بهتر.”

بیشتر بخوانید در The Daily Beast.

نکته ای گرفتید؟ آن را به The Daily Beast اینجا ارسال کنید

اخبار مهم ما را هر روز در صندوق ورودی خود وارد کنید. ثبت نام کن!

عضویت روزانه جانور: Beast Inside عمیقاً در داستانهایی که برای شما مهم هستند ، می پردازد. بیشتر بدانید.