ایران می گوید ایالات متحده “پیام” را در مبادلات متشنج در خلیج فارس دریافت کرده است

تهران ، ایران (AP) – پس از آنکه مقام ارشد نیروی دریایی آمریکا در منطقه گفت نیروهایش به وضعیت بازدارندگی با ایران رسیده اند ، ایران روز دوشنبه گفت خوشحال است که ایالات متحده “پیام را” دریافت و رفتار خود را در خلیج فارس تغییر داد. پس از ماهها حملات منطقه ای و تشنج در دریا.

سعید خطیب زاده سخنگوی وزارت امور خارجه به خبرنگاران گفت: “ما خوشحالیم که طرف مقابل پیام را دریافت کرده و رفتار خود را با احترام بیشتری نشان داده است.” او گفت که ارتش ایالات متحده “منبع اصلی تنش” در منطقه است و نیروهای ایرانی همیشه حرفه ای عمل کرد

وی گفت: “متأسفانه ، ایالات متحده اغلب برخورد غیرحرفه ای نسبت به نیروی دریایی ایران داشته است.”

وی در حال پاسخ به سخنان معاون دریادار سام پاپارو بود که روز یکشنبه در کنفرانسی در بحرین ایراد شد. پاپارو ، ناظر بر ناوگان پنجم نیروی دریایی مستقر در بحرین ، گفت که دو طرف به وضعیت “بازدارندگی ناآرامی” رسیده اند و او برای احضار نیروی دریایی منظم ایران و نیروهای دریایی سپاه پاسداران “احترام سالم” قائل است.

پس از خروج دونالد ترامپ ، رئیس جمهور آمریكا از توافق هسته ای سال 2015 بین ایران و قدرتهای جهانی ، و اعمال تحریمهای سنگین علیه ایران ، تنشها بر سر برنامه هسته ای جمهوری اسلامی همچنان زیاد است. کشته شدن ژنرال ارشد ایران در حمله هواپیمای بدون سرنشین آمریکایی در عراق در ژانویه ، دو کشور را به لبه جنگ کشاند و ایران با حمله موشکی به نیروهای آمریکایی به این حمله پاسخ داد.

ناوگان دریایی ایالات متحده به طور معمول با سپاه پاسداران ، که قایق های تندروی آنها در کنار کشتی های جنگی آمریکایی در خلیج فارس مسابقه می دهند ، برخوردهای پرتنشی دارند و گاهی اوقات در حضور آنها با مسلسل و شلیک موشک ، تمرین های آتش سوزی زنده انجام می دهند.

در سالهای اخیر ، ایران تانکرهای نفتی را توقیف کرده و به دلیل انفجارهای ماین لمسی که نفتکش ها را هدف قرار داده است ، مقصر شناخته شده است. تهران دست داشتن در این كار را انكار كرد ، اما از اعضای سپاه پاسداران فیلمبرداری شد كه در حال برداشتن مین منفجر نشده از یك تانكار بودند.

در روزهای اخیر ، مین به یک نفتکش در نزدیکی عربستان سعودی برخورد کرد و یک کشتی باری در نزدیکی یمن مورد حمله قرار گرفت. بلافاصله سو on ظن به شورشیان مورد حمایت ایران در یمن معروف شد ، معروف به حوثی ها. شورشیان در مورد این حملات توضیحی نداده اند.