اگر اسرائیل دانشمندی را کشت ، به حیفا حمله کنید

تهران ، ایران (AP) – یک نظر منتشر شده توسط یک روزنامه تندرو ایرانی روز یکشنبه نشان می دهد اگر اسرائیل قتل دانشمندی را که مربوط به برنامه هسته ای منحل شده نظامی است ، انجام دهد ، ایران باید به شهر بندری حیفا اسرائیل حمله کند.

گرچه روزنامه تندرو کیهان مدتها است که در مورد انتقام جویی تهاجمی برای عملیات هدف قرار دادن ایران استدلال می کند ، اما نظر یکشنبه فراتر رفته و پیشنهاد می کند هرگونه حمله به شکلی انجام شود که امکانات را از بین ببرد و “همچنین باعث تلفات سنگین انسانی شود.”

اسرائیل ، مظنون به قتل دانشمندان هسته ای ایران در دهه گذشته ، در مورد قتل روز جمعه محسن فخری زاده اظهار نظری نکرده است.

مقامات ایرانی اسرائیل را مسئول این حمله می دانند ، و باعث ایجاد تنش های جدیدی می شود که منطقه را در برگرفته است ، از جمله نیروهای آمریکایی مستقر در خلیج فارس و فراتر از آن.

کیهان قطعه نوشته شده توسط تحلیلگر ایرانی سعدالله زارعی ، که استدلال می کند واکنشهای قبلی ایران در مورد حملات هوایی اسرائیلی مشکوک به کشته شدن نیروهای سپاه پاسداران در سوریه ، برای بازدارندگی اسرائیل کافی نبوده است.

زارعی نوشت: حمله به حیفا و کشته شدن تعداد زیادی از مردم “قطعاً منجر به بازدارندگی خواهد شد ، زیرا ایالات متحده و رژیم اسرائیل و عوامل آن به هیچ وجه آماده شرکت در جنگ و یک رویارویی نظامی نیستند.” وی گفت كه حمله به حیفا باید بیشتر از حمله موشك بالستیك ایران به سربازان آمریكایی در عراق پس از حمله هواپیمای بدون سرنشین آمریكا باشد كه منجر به كشته شدن یك ژنرال برجسته ایرانی در ژانویه شد.

هیفا ، در دریای مدیترانه ، در گذشته هم توسط ایران و هم یکی از نمایندگان آن ، گروه مبارز لبنانی حزب الله تهدید شده است. حسن حزب الله نصرالله رهبر حزب الله اخیراً پیشنهاد اعتصاب نیترات آمونیوم در فروشگاه هایفا را داد ، کود بسیار منفجره ای که به انفجار مرگبار بندر بیروت در ماه آگوست دامن زد و منجر به کشته شدن 193 نفر و زخمی شدن 6500 نفر شد.

در حالی که کیهان روزنامه ای با تیراژ کوچک در ایران است ، حسین شریعتمداری مدیرمسئول آن توسط آیت الله علی خامنه ای رهبر معظم انقلاب منصوب شد و در گذشته به عنوان مشاور وی توصیف شده بود.

مجلس ایران روز یکشنبه جلسه ای غیر علنی درباره قتل فخری زاده برگزار کرد. پس از آن ، محمدباقر قالیباف ، رئیس مجلس گفت که باید از دشمنان ایران ساخته شود تا از کشتن او پشیمان شوند.

وی در پخش از رادیو دولتی ایران گفت: “دشمن جنایتكار پشیمان نمی شود مگر با واكنش شدید.”

تلویزیون دولتی تصاویری از پرواز تابوت فخری زاده به مشهد ، یک شهر مقدس شیعه نشین در شرق ایران که به حرم امام رضا (ع) است ، پخش کرد.

تحلیلگران فخری زاده را با هم ترازی با رابرت اوپنهایمر ، دانشمندی كه در جنگ جهانی دوم پروژه منهتن آمریكا را ایجاد كرد و بمب اتم را ایجاد كرد مقایسه كردند.

فخری زاده ریاست برنامه موسوم به AMAD ایران را بر عهده داشت که اسرائیل و غرب ادعا می کردند یک عملیات نظامی با هدف امکان ساخت سلاح هسته ای است. آژانس بین المللی انرژی اتمی می گوید که “برنامه ساخت یافته” در سال 2003 پایان یافت. ایران مدت هاست که برنامه هسته ای خود را مسالمت آمیز حفظ کرده است.

کشته شدن وی احتمالاً برنامه های رئیس جمهور منتخب جو بایدن را پیچیده می کند ، وی گفته است که دولت او دوباره به توافق هسته ای تهران با قدرت های جهانی فکر خواهد کرد. این همچنین خطر درگیری آشکار در هفته های باقی مانده ریاست جمهوری دونالد ترامپ ، رئیس جمهور را افزایش می دهد ، وی که یک جانبه ایالات متحده را از توافق هسته ای در سال 2018 خارج کرد ، شروع یک سری حوادث تشدید بین تهران و واشنگتن است.

___

گامبرل از دبی ، امارات متحده عربی گزارش داد.