افسر پلیس در فرودگاه ونکوور برای بازجویی در مورد پرونده استرداد CFO هوآوی در آمریکا

توسط سارا برمن

ونکوور (رویترز) – یک افسر پلیس مستقر در فرودگاه ونکوور که طرحی را برای دستگیری مدیر مالی هواوی ، منگ وانژو در هواپیمایی که دو سال پیش با آن وارد شده بود ، رد کرد ، روز جمعه با بازجویی بیشتر از وکلای منگ روبرو خواهد شد.

منگ 48 ساله به اتهام تقلب در بانک به اتهام گمراه کردن HSBC در مورد معاملات تجاری Huawei Technologies Co Ltd در ایران ، به موجب حکم آمریکا دستگیر شد و باعث شد این بانک تحریم های آمریکا را بشکند.

منگ گفته است که او بی گناه است و با استرداد از بازداشت خانگی در ونکوور مبارزه می کند.

وی پس از معاینه سه ساعته مقامات مرزی کانادا ، در دسامبر 2018 در فرودگاه بین المللی ونکوور دستگیر شد. بازجویی به نقطه اشتعال در پرونده برای استرداد وی به ایالات متحده تبدیل شده است.

دادستان ها استدلال کرده اند که تحقیقات و دستگیری منگ از رویه های استاندارد پیروی کرده است.

وكلاي او ادعا كردند كه مقامات كانادايي و آمريكايي توطئه كردند تا از قدرت تحقيقاتي اضافي آژانس خدمات مرزي كانادا (CBSA) براي بازجويي از منگ بدون حضور وكيل قبل از دستگيري استفاده كنند. آنها همچنین ادعا می کنند که پلیس سوار بر سلطنتی کانادا (RCMP) با نقض حقوق شهروندی وی ، مشخصات شناسایی وسایل الکترونیکی منگ را به مقامات آمریکایی منتقل می کند.

به عنوان شواهد ، وکلای منگ اظهار داشتند که RCMP می توانست منگ را در هواپیما دستگیر کند اما در عوض تصمیم گرفت که ابتدا به CBSA اجازه دهد تحقیق کند.

راس لوندی ، گروهبان RCMP مستقر در فرودگاه بین المللی ونکوور ، روز پنجشنبه شهادت داد که با مخالفت با طرح اولیه پلیس برای دستگیری منگ در هواپیما ، اظهار داشت که دستگیری های هواپیما “کاری نیست که ما انجام دهیم … مگر اینکه فوری اتفاق بیفتد خطر ایمنی. “

لوندی گفت که وی صبح روز دستگیری منگ پیشنهاد کرد CBSA ابتدا آزمایش منگ را انجام دهد و تشخیص دهد که او تبعه خارجی است.

وی همچنین روز پنجشنبه با دریافت چندین تماس از طرف مقامات اداره تحقیقات فدرال آمریکا شهادت داد و خواستار به روزرسانی وضعیت بازداشت منگ شد.

روابط دیپلماتیک اوتاوا و پکن از زمان دستگیری منگ وخیم تر شده است. چین شهروندان کانادایی مایکل اسپور و مایکل کوویگ را به اتهام جاسوسی روزها بعد دستگیر کرد.

انتظار می رود دادخواست استرداد منگ در آوریل 2021 به پایان برسد.

(گزارش توسط سارا برمن در ونکوور ؛ گزارش اضافی توسط Moira Warburton در تورنتو ؛ ویرایش توسط دنی توماس و آندره ریچی)