اتحادیه اروپا و انگلیس در فشار نهایی “راهی باریک” برای دستیابی به موفقیت Brexit دارند

مذاکرات تجاری اتحادیه اروپا و انگلیس پس از Brexit روز دوشنبه به نقطه بحران رسید که نتیجه آن بسیار نامشخص بود و خطر “عدم توافق” آسیب رسان هنوز زنده است.

میشل بارنیه ، مذاکره کننده ارشد اتحادیه اروپا و دیوید فراست ، همتای بریتانیایی وی ، اواخر روز یکشنبه در بروکسل کار کردند و در تلاش بودند تا پس از هشت ماه گفتگوهای پیمان ، توافق را منعقد کنند.

مایکل مارتین ، نخست وزیر ایرلند هشدار داد که احتمال دستیابی به توافق “50-50” نیست ، در حالی که منابع نزدیک به مذاکرات گفتند که بحث ها کند و انتظارات کم است.

انگلیس در تاریخ 31 ژانویه اتحادیه اروپا را ترک کرد ، اما پس از یک دوره گذار که در ابتدا قصد داشت برای ایجاد روابط جدید ، از بازار واحد اتحادیه اروپا خارج شود.

هدف از مذاکرات ایجاد یک رابطه تجاری با تعرفه های صفر و سهمیه های صفر به امید جلوگیری از ایجاد اختلالات اساسی در اول ژانویه است.

انتظار می رود بارنیه و فراست تا روز دوشنبه صحبت کنند و گزارش آنها را به روسای مربوطه خود ، اورسولا فون در لاین ، رئیس اتحادیه اروپا و بوریس جانسون ، نخست وزیر انگلیس ارائه دهند.

این دو رهبر اواخر روز تلفنی صحبت خواهند کرد.

همه چشم ها به نشست اتحادیه اروپا در روز پنجشنبه معطوف است ، با این احتمال که هر معامله ای – یا عدم دستیابی به آن – به رهبران 27 اتحادیه در آن زمان منتقل شود.

یک منبع نزدیک به مذاکرات گفت که اوضاع “بسیار دشوار” است و مذاکرات در “آخرین روزهای مفید” خود هستند.

این منبع توضیح داد: “ما در یک مسیر بسیار باریک قرار داریم و پیش بینی نتیجه غیرممکن است.”

چندین منبع گفتند که سخت ترین مسئله این است که چگونه تجارت منصفانه در روابط آینده تضمین شود و اگر هر یک از طرفین ، مثلاً از استانداردهای زیست محیطی یا بهداشتی عقب نشینی کنند ، یک مکانیزم مجازات سریع ایجاد می کنند.

انگلیس بسیار مایل نیست که یک توافق نامه گسترده و لازم الاجرا را بپذیرد ، زیرا آن را نقض حاکمیت تازه یافت شده خود پس از 47 سال عضویت در اتحادیه اروپا می داند.

یک دیپلمات اتحادیه اروپا گفت: “در اصل ، اگر مذاکرات اکنون به نتیجه نرسد ، دو طرف نتوانستند توافق کنند که چه چیزی باعث بازی ناپاک است و در مورد آن چه باید کرد.”

– “تصمیم بزرگ” –

جانسون تأکید کرده است که انگلیس هرچه نتیجه مذاکرات باشد “قدرتمندانه موفق خواهد شد” ، اما اگر نتواند توافقنامه ای را امضا کند با تلاطم شدید سیاسی روبرو خواهد شد.

مجتبی رحمان از گروه اوراسیا ، یک مشاور ، گفت: “جانسون تصمیم بزرگی برای تصمیم گیری در 48 ساعت آینده دارد.”

وی گفت: “اکثریت کابینه ترجیح می دهند توافق نامه ای برای محدود کردن اختلال در مرزها در اول ژانویه باشد ، اما در صورت عدم تصمیم به توافق نخست وزیر ، از قضاوت وی پشتیبانی می کند.”

بدون معامله ، از اول ژانویه برای مقادیر زیادی از تجارت بین انگلیس و قاره اروپا ، از طریق تونل کانال و با کشتی ، تعرفه اعمال می شود.

مسافران بین هر دو طرف نیز با تأخیر بیشتر در گذرنامه و تشکیل پرونده برای ساکنان خارجی و مشاغل تحت تأثیر قرار خواهند گرفت.

مارتین ایرلندی اصرار داشت که “عدم توافق برای کلیه افراد مربوطه ، برای انگلستان ، برای اقتصاد ایرلند و در واقع برای اقتصاد کشورهای عضو نیز ضرر خواهد داشت.”

وی افزود: “بسیار مهم است که عقل سلیم در اینجا حاکم باشد و معامله ای انجام شود” ، و به نشست روز پنجشنبه به عنوان یک لحظه حساس اشاره کرد.

در همین حال فرانسه با سختگیرترین موضع گیری علیه انگلیس ، به ویژه در مورد حقوق ماهیگیری و حفظ قوانین تجارت عادلانه ، بی میل ترین فرد برای سازش در میان اروپاییان است.

برای دومین بار در عرض سه روز ، کلمنت بون ، وزیر اروپا روز یکشنبه هشدار داد که اگر منافع فرانسه محافظت نشود ، فرانسه می تواند یک توافق را وتو کند.

این هشدار هم برای انگلیس و هم برای شرکای اتحادیه اروپا در نظر گرفته شده است که ترس پاریس نسبت به لندن ، به ویژه آلمان ، بسیار نرم است.

jj-csg-arp / dc / adp / je