آیا کاشت مو درد دارد‌؟ درمان و کاهش درد بعد از کاشت مو

بدون شک هر فردی که ادعا می کند، کاشت مو درد ندارد، کمی اغراق کرده و شاید به نحوی دروغ می گوید. کاشت و پیوند مو با توجه به آنکه یک روش جراحی محسوب می شود، درد دارد؛ اما برای کاهش درد بعد از کاشت مو چه باید کرد؟

به طور کلی هر نوع دردی برای بیمار ناراحت کننده است و حال بدی را برای وی به وجود می آورد. زمانی که در هر ناحیه از بدن خود احساس درد کرده ایم، سعی می کنیم با دریافت مسکن یا دیگر روش های درمانی، آن را کاهش دهیم. برای درمان درد بعد از کاشت مو نیز باید روش هایی را در پیش گیریم که این درد را کم کنیم.

یکی از مسائلی که به کاهش درد در حین جراحی و پس از آن کمک می کند، انجام کاشت مو در یک کلینیک معتبر است. کلینیک رویان سلامت با پزشکان ماهری که در این حوزه دارد، توانسته است با کمترین درد عمل پیوند مو را برای متقاضیان انجام دهد و با روش هایی که برای کاهش درد پس از پیوند مو تجویز می کند، در این مسیر به بیمار کمک کند.

 

آیا کاهش درد بعد از کاشت مو امکان پذیر است؟

باید این نکته را در نظر بگیریم که تمامی روش های ترمیمی ممکن است دردی را به همراه داشته باشند. کاشت مو نیز با توجه به آنکه اصلیتی شبیه به جراحی دارد، کمی درد دارد که باید کنترل شود.

تمامی افرادی که دچار ریزش مو می شوند، دارای شرایط مختلفی هستند. ممکن است بیمار سطح وسیعی از موهای خود را از دست داده باشد. اغلب این افراد احتمالا نسبت به افرادی که تنها بخش کوچکی از موهای آن ها ریخته، درد بیشتری را احساس می کنند. البته درد کاشت موی سر در هر یک از روش های پیوند مو متفاوت است. لازم است ذکر شود روشی که تهاجمی تر است، درد بیشتری دارد.

ناگفته نماند اگر به تمامی توصیه های پزشک خود در طول درمان توجه کنید، بدون شک درد کمتری را احساس خواهید کرد و به راحتی قادر به کاهش درد بعد از کاشت مو هستید. در واقع بیمار برای پیوند مو دو نوع درد را احساس می کند؛ درد اول هنگام تزریق بی حسی به زیر پوست است و درد ثانویه نیز اغلب پس از کاشت و از بین رفتن اثر بی حسی به وجود می آید.

 

میزان درد بعد کاشت مو در هر یک از روش های پیوند مو

با توجه به آنکه از کاشت مو به عنوان نوعی جراحی نام برده می شود، درد نیز سراغ بیمار می آید. اغلب این درد در ناحیه برداشت و کاشت مو رخ می دهد. البته تزریق بی حسی نیز دردآور است. میزان دردهای بعد از کاشت مو چندان شدید نیست و با داروهایی که توسط پزشک تجویز شده، درمان می شود.

اغلب بیمار تا چند روز پس از جراحی احساس درد خفیفی می کند که کاملا طبیعی است و به مرور از بین می رود. لازم است ذکر شود افرادی که به ورم و درد بعد از کاشت مو دچار می شوند، به دلیل عدم رعایت توصیه های پزشک است. تعدادی از متقاضیان کاشت مو پس از پیوند با مصرف سیگار، قلیان و مشروبات الکلی اثرات بی حسی را به سرعت از بین می برند. به این ترتیب درد شدیدی سراغ آن ها می آید.

به طور کلی در پاسخ به سوال «آیا کاشت موی سر درد دارد؟» باید بگوییم که بیمار در هر یک از روش های کاشت مو دردهای متفاوتی را تجربه می کند ‌که در ادامه به شرح آن می پردازیم.

 

کاهش درد بعد از کاشت مو به روش FUT

یکی از روش های تهاجمی کاشت مو، پیوند مو به روش fut است. در این روش فولیکول های لازم برای پیوند به صورت نواری از بانک موی فرد برداشته می شود. پس از برداشت، ناحیه بانک مو توسط پزشک بخیه زده شده که این امر اغلب به درد شدید بعد از کاشت مو می انجامد.

به طور کلی افرادی که به این روش موهای خود را ترمیم می کنند، نسبت به دیگر متقاضیان درد بیشتری را تحمل کرده و باید برای کشیدن بخیه ها نیز مجدد نزد پزشک بروند. همچنین این روش نسبت به دیگر روش های کاشت دوره بهبودی طولانی تری را دارد و مراقبت های ویژه ای را می طلبد. اغلب افرادی که سطح وسیعی از موهای خود را از دست داده اند، از این روش کاشت مو استفاده می کنند.

برخی از پزشکان برای کاهش درد بعد از کاشت مو در روش fut توصیه می کنند که بیمار از داروهای مسکن و آرام بخش استفاده کند. همچنین با استفاده از کمپرس آب سرد و گرم در ناحیه پیشانی خود، درد و ورم به وجود آمده کاهش می یابد و بیمار احساس بهتری دارد.

 

کاهش درد پس از کاشت مو به روش FIT

در این روش کاشت مو که تهاجم کمتری صورت می گیرد، گرافت ها به صورت جداگانه از بانک موی فرد برداشت شده و به ناحیه گیرنده پیوند زده می شود. به همین دلیل آسیب کمتری به پوست سر وارد می گردد و نیازی به بخیه بانک مو نیست. با این حساب بیمار درد کاشت موی کمی را احساس می کند و حتی پس از جراحی نیز حال بهتری دارد.

به طور کلی زخم های ایجاد شده در این روش سطحی بوده و بیمار با توجه به شرایط عمومی بدن خود در طی یک هفته به اوضاع عادی باز می گردد. پزشک برای کاهش درد بعد از کاشت مو از داروهای بی حسی، مسکن و حتی آنتی بیوتیک استفاده می کند.

البته تمامی این دردها طبیعی است و به دلیل خراش هایی که روی سر ایجاد شده، احساس می شود. همچنین به دلیل آنکه بیمار به طور کامل بیهوش نمی شود و در طول عمل هوشیار است، همین موضوع احساس ناخوشایندی را برای وی رقم می زند.

 

تسکین درد بعد از کاشت مو با چند روش ساده

همان طور که بیان کردیم، کاشت مو نوعی روش درمانی دردآور است که باید با داروهای تجویزی پزشک درد آن کنترل شود. در این قسمت قصد داریم ساده ترین روش های کاهش درد بعد از کاشت مو را بیان کنیم که با رعایت آن ها تا حدود زیادی قادر به کنترل درد هستید:

  •        استحمام مطابق با شیوه بیان شده از سوی پزشک؛
  •        ماساژ پیشانی؛
  •        عدم لمس ناحیه گیرنده و دهنده به وسیله دست، کلاه، بالش و دیگر لوازم جانبی؛
  •        استفاده از داروهای مسکن؛
  •        کمپرس آب گرم و سرد.

البته هر یک از این موارد باید تحت نظر پزشک انجام شود. به طور کلی اگر دردی را در سر خود احساس کردید، هرگز سرتان را لمس نکرده و آن را با ناخن نخارانید؛ زیرا باعث عفونت و ریزش فولیکول های تازه کاشته شده می شوید.

 

آیا کلینیک انتخابی با میزان درد کاشت مو سر رابطه دارد؟

بدون شک احساس درد در حین کاشت مو و پس از آن طبیعی است؛ اما اگر این درد بیش از اندازه باشد، کمی غیرطبیعی است و باید آن را کنترل کرد. طبق بررسی های انجام شده و براساس نظرسنجی هایی که از سوی متقاضیان کاشت مو در کلینیک رویان سلامت گرفته شده، اغلب بیماران درد بسیار کمی را تجربه کرده اند.

این مجموعه تلاش می کند که با استفاده از به‌ روزترین دستگاه های کاشت و پیوند مو و بهره مندی از پزشکان ماهر و متخصص در حوزه پوست و زیبایی، فرآیند پیوند مو را به بهترین نحو انجام دهد که آسیبی به بیمار نرسد. همین موضوع باعث کاهش درد بعد از کاشت مو شده است.

در این مقاله سعی کردیم اطلاعاتی را از دردهای ناشی از پیوند مو در اختیارتان قرار دهیم و بگوییم که هر یک از شیوه های کاشت مو، درد مخصوص به خود را دارد و البته شرایط بیمار نیز در میزان درد تاثیرگذار است. اگر درد زیادی را در طول دوره بهبودی احساس کردید، برای دریافت راهنمایی بیشتر با کلینیک رویان سلامت همراه باشید.

سوالات متداول

بیماران سوالات مشابهی را در زمینه دردهای کاشت مو و تسکین این دردها داشتند که برخی از آن ها را انتخاب کرده و در ادامه پاسخ می دهیم.

آیا عمل کاشت مو درد دارد؟

در پاسخ باید بگوییم کاشت مو کمی دردناک است که البته در حین جراحی تنها برش های ایجاد شده احساس ناخوشایندی را در بیمار به وجود می آورد. در غیر این صورت درد کاشت مو تنها هنگام تزریق بی حسی و از بین رفتن اثر بی حسی در طول دوره بهبودی احساس می شود.

درد کاشت مو چقدر است؟

شدت دردی که در طول دوره کاشت مو و بهبودی آن احساس می شود، بستگی به شرایط بدنی بیمار، میزان گرافت های برداشت شده و درد موجود در ناحیه گیرنده دارد. همچنین هر یک از روش های کاشت مو درد متفاوتی دارد. درد کاشت مو به روش FUT نیز به دلیل ایجاد بخیه در سر بیمار است.

درد بعد از کاشت مو چند روز طول می کشد؟

به طور کلی تمامی دردهای این دوره کوتاه مدت و طبیعی است و پس از مدتی از بین می رود. اغلب به مدت 6 ماه بی حسی پوست سر به دلیل ایجاد برش های میلی متری وجود دارد؛ اما درد ناشی از پیوند مو باید در طول هفته اول درمان شود.

آیا مصرف آنتی بیوتیک در کاهش درد بعد از کاشت مو تاثیر دارد؟

کاشت مو، امری دردناک است و برای کاهش درد، پزشک مربوطه داروهایی را تجویز می کند. از آنجایی که برش هایی روی سر ایجاد می شود، پوست زخم شده و امکان عفونت دارد. اغلب با مصرف قرص های آنتی بیوتیک، از عفونت سر جلوگیری می شود و درد بیمار کاهش می یابد.