آیا آفریقا به عنوان میدان جدید نبرد جهادی ، از خاورمیانه پیشی گرفته است؟

گردان دوم پاتریک راجرز از هنگ آنگلیان ، در یک تمرین نظامی در دشتهای سالزبری در 23 ژوئیه سال 2020 در نزدیکی وارمینستر انگلیس ، در انتظار ورود هلی کوپتر چینوک برای تخلیه پزشکی است.
سربازان انگلیسی برای پیوستن به نیروهای چند ملیتی در مالی آموزش دیده اند

در زمانی که به نظر می رسد کانون گروه “دولت اسلامی” (داعش) از خاورمیانه به آفریقا منتقل شده است ، حدود 300 سرباز انگلیسی به ایالت آشفته مالی آفریقای غربی رسیده اند.

در یک مأموریت سه ساله به نام عملیات نیوکومب ، آنها در حال تلاش برای کمک به تثبیت بخشی از قاره معروف به ساحل هستند ، به نیرویی در حدود 15000 سرباز چند ملیتی سازمان ملل متحد ، با هدایت فرانسوی ها می پیوندند.

مالی یکی از چندین کشور ساحل است که در حال حاضر با شورشیان جهادی می جنگند و خشونت ها بدتر می شود.

بر اساس شاخص تروریسم جهانی که در 25 نوامبر منتشر شد ، “مرکز ثقل” گروه “دولت اسلامی” داعش از خاورمیانه به آفریقا و تا حدودی جنوب آسیا منتقل شده است ، با مرگ کل توسط داعش در جنوب صحرای آفریقا 67٪ نسبت به سال گذشته.

“شاخص جهانی تروریسم” گزارش می دهد: “گسترش وابستگان داعش به کشورهای جنوب صحرای آفریقا منجر به افزایش تروریسم در بسیاری از کشورهای منطقه شده است.”

“هفت کشور از 10 کشور با بیشترین افزایش تروریسم در کشورهای جنوب صحرای آفریقا بودند: بورکینافاسو ، موزامبیک ، DRC ، مالی ، نیجر ، کامرون و اتیوپی”.

این گزارش اشاره می کند که در سال 2019 “آفریقای صحرای آفریقا” بیشترین تعداد مرگ و میر ناشی از تروریسم مربوط به داعش را در 982 مورد یا 41 درصد از کل ثبت کرده است.

“مرحله بعدی مبارزه با تروریسم”

مدتهاست جهادگران در آفریقا فعالیت می کنند.

در دوران مدرن ، اسامه بن لادن ، رهبر فقید القاعده ، سودان را قبل از بازگشت به افغانستان در سال 1996 ، پایگاه خود قرار داد.

جنبش بوکوحرام در نیجریه ، معروف به ربودن صدها دختر مدرسه در Chibok در سال 2014 ، پس از اعلام جهاد در سال 2010 حملات بزرگی را انجام داد.

اما امروز ، با افزایش رقابت بین گروه های جهادی رقیب ، خطر تروریسم در منطقه در حال افزایش است.

هماهنگ کننده وزارت امور خارجه آمریكا برای مقابله با تروریسم ، سفیر ناتان ثالث ، می گوید كه هر دو گروه داعش و القاعده بسیاری از عملیات خود را از مناطق اصلی خود در سوریه و عراق به شعبه های وابسته خود در غرب و شرق آفریقا و همچنین افغانستان منتقل كرده اند.

وی گفت ، “آفریقا” یک جبهه اصلی در مرحله بعدی مبارزه با تروریسم است.

یک سرباز ارتش مالی در تاریخ 10 مارس 2020 در سایت باستانی مقبره آسکیا در گائو گشت زنی می کند.
سایت باستانی مقبره آسکیا در مالی توسط سربازان در برابر حمله احتمالی جهادی محافظت می شود

اما این فقط مورد دولتها در برابر شورشیان نیست ، بلکه یک رقابت کشنده نیز بین طرفداران القاعده و داعش در جریان است. این رقابت چنان شدت می یابد که کارشناس فرانسوی جهاد اولیویه گویتا از GlobalStrat Risk Consultancy حتی پیش بینی می کند:

مطالب دیدنی  تور دبی ، مشاهده لیست قیمت و جزئیات کامل

“آفریقا قرار است تا 20 سال آینده میدان جنگ جهاد باشد و جایگزین خاورمیانه خواهد شد”.

القاعده و داعش برای حاکمان سکولار و مورد حمایت غرب که آنها “مرتد” می خوانند ، یک نفرت مشترک دارند.

اما آنها همچنین تفاوت های عمده ای در رویکرد خود دارند.

داعش تمایل به خشونت شدید ، گرافیکی ، خشونت آمیز دارد – که توسط فیلم های بریده بریده بریده خود نشان می دهد.

گرچه این امر مطمئناً افراد جامعه شناس و مجرمان مجرم را به صفوف خود جذب می کند ، اما همچنین اکثر قریب به اتفاق مسلمانان را دفع می کند.

القاعده و شرکت های وابسته به آن غالباً با سو to استفاده از شکایات منطقه ای و قومی در تلاشند تا وفاداری مردم محلی را که به دولت یا پلیس خود اعتماد ندارند ، جلب کنند.

کدام کشورها بیشتر در معرض خطر هستند؟

مالی و ساحل

چندین فقیرترین ملل جهان با کویر صحرا همسایه هستند.

این منطقه به “ساحل” معروف است ، واژه ای عربی به معنای واقعی کلمه به معنی “ساحل” است.

مالی ، چاد ، نیجر ، بورکینافاسو و موریتانی کشورهای ساحل را تشکیل می دهند و همه از حملات شورشیان رنج می برند.

بخشهایی از منطقه به طرز گوناگونی با خشکسالی ، فقر ، بیکاری ، فساد و در بعضی موارد قسمتهای وسیعی از فضای غیر دولتی درگیر هستند.

سفیر ثالث می گوید: “آفریقای غربی ، یک طوفان کامل است ، با دولت های ملی که سرزمین های خود را کنترل نمی کنند ، توسط نیروهای خود سو abاستفاده می کنند و مرزهای متخلخل دارند.”

گروه جهادی غالب در این منطقه جماعت نصرت الاسلام والمسلمین وابسته به القاعده (JNIM) است.

این گروه در حال رقابت مستقیم با داعش وابسته به داعش در صحرای بزرگ (ISGS) است و در سال جاری شاهد چندین نبرد سطح پایین بین آنها بوده است.

نیجریه

نیجریه از بدترین حملات جهادی در منطقه رنج برده است ، دولت تلاش می کند شمال شرقی کشور را که جنبش بوکو حرام تکامل یافته است ، کنترل کند.

بر اساس شاخص جهانی تروریسم ، بوکوحرام مسئول بیش از “37500 مرگ مربوط به جنگ و بیش از 19000 مرگ ناشی از تروریسم از سال 2011 ، به طور عمده در نیجریه” بلکه کشورهای همسایه نیز بوده است.

گرفتن تصویری از فیلم گروه افراطی اسلامگرای نیجریه ای بوکو حرام که در 20 ژانویه 2015 ساخته شده است
بوکو حرام در سال 2015 با داعش بیعت کرد

در سال 2015 ، یک جناح از بوکوحرام بیعت با داعش ، تبدیل شدن به “دولت اسلامی” استان غرب آفریقا “(Iswap) ، عبور از مرزها با سهولت و تصرف یک پایگاه چند ملیتی در ساحل دریاچه چاد در سال 2018.

از آن زمان داعش به شدت در حال تبلیغ این شرکت وابسته به آفریقاست.

حملات هنوز به نام بوکو حرام ادامه دارد. ویدئویی که این گروه در تاریخ 1 دسامبر ارسال کرد مسئولیت قتل عام ده ها کشاورز در ایالت بورنو را که ادعا می کرد با نیروهای دولتی همکاری داشته اند ، بر عهده گرفت.

مطالب دیدنی  رهبر کلیسای صربستان پس از ابتلا به COVID-19 درگذشت

کشورهای غربی فقط کمکهای نظامی و اطلاعاتی محدودی به نیجریه ارائه داده اند. دیپلمات های غربی می گویند که آنها در معرض فساد و ضعف پرونده حقوق بشر در ارتش نیجریه هستند.

این ناکامی ها سهم عمده ای در عدم اعتماد به دولت و جذب نیرو برای بوکو حرام و سایر گروه های جهادی در منطقه داشته است.

اولیویه گویتا می گوید: “زاویه فساد در نیجریه همه چیز را خراب می کند”.

شمال آفریقا

شورش القاعده در شمال آفریقا در الجزایر آغاز شد.

بنابراین جای تعجب نیست که الجزایری رهبر تازه منصوب القاعده در مغرب اسلامی (AQIM) باشد.

ابوعبیده 51 ساله ، ریش سفید ، جایگزین عبدالمالک دروکدل پیشین خود شد که در ماه ژوئن توسط نیروهای فرانسوی در مالی کشته شد.

در خرده عظمت رقابت گسترده القاعده و داعش ، انتصاب وی توسط هواداران القاعده مورد تشویق قرار گرفت در حالی که حامیان رقیب داعش اعتبار جهادی وی را زیر سوال بردند.

هنگامی که رژیم در 09 اکتبر 2018 شروع به پاکسازی لاشه لاشه اردوگاه کرد ، یک مانکن در نزدیکی ساختمانهای تخریب شده در اردوگاه آوارگان فلسطینی یارموک در دمشق پایتخت سوریه ایستاده است.
ده ها هزار تونسی برای پیوستن به داعش به سوریه سفر کردند که در سال 2018 در اینجا تصویر شده است

تونس ، کوچکترین کشور در منطقه ، یکی از بالاترین تعداد داوطلب – 15-20000 نفر – را که در سالهای اوج خود 2013-2018 برای پیوستن به داعش به سوریه سفر کرده بودند ، تولید کرد.

با بیکاری زیاد و نزدیکی به لیبی ، تونس همچنان با تهدید مداوم تروریسم روبرو است.

از زمان شورش بهار عربی در سال 2011 و سرنگونی رژیم استبدادی معمر قذافی ، لیبی از هر زمان به طور متناوب دچار هرج و مرج شده است.

پایان رژیم وی نه تنها هزاران تن سلاح و مواد منفجره را از اسلحه خانه های دولتی آزاد کرد ، بیشتر در مرز جنوبی به کشورهای ساحل راه یافت ، بلکه به جهادگران داعش اجازه داد جای پای خود را در شرق لیبی پیدا کنند.

سومالی

گروه الشباب سومالی – به زبان عربی “مردان جوان” – یکی از پیگیرترین و خطرناک ترین جنبش های جهادی در کل قاره بوده است.

ناتان ثالث می گوید: “الشباب” خود را موفق ترین گروه القاعده می داند.

یک سرباز سومالیایی در کنار لاشه لاشه سوخته ماشینی که در 16 آوریل 2017 توسط مبارزان مظنون الشباب استفاده می شد ، گشت می زند.
الشباب از تلاش های نظامی برای متوقف کردن فعالیت های خود جان سالم به در برد

این کشور از مبارزات نظامی چند ملیتی منسجم برای ریشه کن کردن جان سالم به در برده است اما توانسته است از مرزهای خود در کنیا و اوگاندا حمله کند و همچنین بمب های عظیم را در موگادیشو ، پایتخت سومالی منفجر کند.

حملات عملیات ویژه ایالات متحده و حملات هواپیماهای بدون سرنشین ، که از جیبوتی همسایه انجام می شود ، اغلب رهبران الشباب را می کشد و با این حال این گروه توانسته است خود را بازسازی کند.

این شرکت همچنین موفق شده است چالشی را از سوی وابسته محلی داعش که اکنون عمدتا در منتهی الیه شمال شرقی شاخ آفریقا محدود شده ، پس بزند.

مطالب دیدنی  هر آنچه که باید در مورد بیمه آرایشگاه بدانید

موزامبیک

جایگاهی که داعش در منطقه شمالی کابو دلگادو تحت لوای “ایالت آفریقای مرکزی دولت اسلامی” (ISCAP) بدست آورد ، می تواند نمونه ای از یک شورشی تمام عیار باشد که تقریباً به طور کامل از طریق اینترنت ترتیب داده شده است.

مقامات مبارزه با تروریسم بر این باورند که جهادگران فعال در این قسمت غنی از گاز موزامبیک با مقداری ورودی از آن سوی مرز در تانزانیا بصورت آنلاین جذب شده اند اما عمدتاً بدون حضور فیزیکی استخدام کنندگان اعزامی از مناطق داعش سوریه و عراق هستند.

گزارش های ضد و نقیضی در مورد صحت برخی از جنایات اخیر انجام شده به نام داعش در کابو دلگادو مانند قتل عام حدود 50 روستایی در یک زمین فوتبال وجود دارد.

اما به نظر می رسد داعش در مقابل دولت برتری دارد.

“اولیویه گویتا” می گوید: “IS در حال حرکت در موزامبیک است و نیروهای دیگر مانع آن نمی شوند”.

دیه های گروگان

این یک مسئله بسیار بحث برانگیز است.

در ژوئن 2013 ، هر هفت رهبر در اجلاس G7 در لوخ ارن به توافق نامه ای برای عدم پرداخت دیه به سازمان های تروریستی ممنوع منعقد شدند.

با گذشت هفت سال و این واقعیت باقی مانده است که شهروندان اروپایی تمایل دارند سرانجام با مبالغ نامعلوم آزاد شوند در حالی که گروگان های انگلیس و آمریکا به احتمال زیاد اعدام می شوند.

چندین شهروند فرانسوی از اسارت جهادی در ساحل آزاد شده اند که اخیراً در ازای آزادی تعداد زیادی از زندانیان خطرناک جهادی در مالی است.

تحلیلگران مجموع مبلغ پرداختی به آدم ربایان جهادی در شمال و غرب آفریقا را در طی سال ها بیش از 100 میلیون یورو (120 میلیون دلار ؛ 90 میلیون پوند) اعلام کرده اند.

این پول باج پس از آن توسط جهادی ها برای خرید سلاح بیشتر ، مواد منفجره بیشتر ، وسایل نقلیه بهتر ، عینک دید در شب ، تجهیزات ارتباطی و همچنین بودجه تلاش های استخدام آنها و ارائه رشوه به مقامات فاسد استفاده می شود.

رفع سریع نیست

بنابراین ، آیا آفریقا ، همانطور که برخی پیش بینی می کنند ، واقعاً قصد دارد از خاورمیانه به عنوان تئاتر اصلی جهاد خشن پیشی بگیرد؟

این امر به عوامل زیادی بستگی دارد اما مهمترین آنها کیفیت حکمرانی است.

راه حل طولانی مدت برای چالش شورشیان جهادی فقط پلیس بهتر و مرزهای قوی تر نیست.

این به چالش قدیمی ایجاد فرصت های اقتصادی و ثبات سیاسی برمی گردد که در نهایت مردم را از زندگی خشونت آمیز دور می کند.