آنچه بایگانی یک شورش درباره آنچه که مالک گذشته است به ما می گوید

<span class=مجسمه رهبر شورش برده Berbice ، کوفی ، در جورج تاون ، گویان. دیوید استنلی – فلیکر / ویکی مدیا ، CC BY-SA“src =” https://s.yimg.com/ny/api/res/1.2/TbDwEOJ9JOKvTs4tod9zaQ–/YXBwaWQ9aGlnaGxhbmRlcjt3PTcwNTtoPTM5Ny4wNTIwODMzMzMzMzMz/zMzMz/zMzMz/zMzMz/zMzMsMz/zpq/MzMzMz/z/MsMzMz/z/MsMsMz/z/MsMzMz/z/MsMzMzMz/z/MsMzMzMz/z/MsMzMzMz/z/MsMzMzMz/z/MsMsMzMz/z/MsMzMzMz/z/MsMzMzMz/z/MsMzMzMz/z/MsMzMzMz/z/// B / aD04MTE7dz0xNDQwO2FwcGlkPXl0YWNoeW9u / HTTPS: //media.zenfs.com/en/the_conversation_us_articles_815/9d96f35873aca99ba7bc8cd04a889e0d “داده-SRC =” https://s.yimg.com/ny/api/res/1.2/TbDwEOJ9JOKvTs4tod9zaQ–/YXBwaWQ9aGlnaGxhbmRlcjt3PTcwNTtoPTM5Ny4wNTIwODMzMzMzMzMz/https : //s.yimg.com/uu/api/res/1.2/TT1JBLlMlykZ2hcCyosHfA–~B/aD04MTE7dz0xNDQwO2FwcGlkPXl0YWNoeW9u/https: //media.zenfs.com/en/contracker_internative_blue
مجسمه رهبر شورش برده Berbice ، کوفی ، در جورج تاون ، گویان. دیوید استنلی – فلیکر / ویکی مدیا ، CC BY-SA

پیامدهای 400 سال تجارت برده اقیانوس اطلس امروز نیز احساس می شود. گره گشایی از ساختارهای قدرت و نژادپرستی سیستمی که با برده داری به وجود آمده است ، با خشونت پلیس ، یادبودهای یادبود صاحبان برده و جبران خسارت بخشی از بحث است.

اما از آنجایی که سازمان ملل 2 دسامبر را به عنوان روز جهانی لغو برده داری علامت گذاری می کند ، عملی که در آن اشاره شده است “فقط یک یادگار تاریخی نیست” ، جامعه مدرن همچنین باید با یک سوال دیگر حساب کند: چه کسی به سوابق مربوط به برده داری دسترسی دارد گذشته؟

این سوال اخیراً تحت تأثیر من قرار گرفت وقتی در گویان درباره کتاب جدید خود خون روی رودخانه سخنرانی زوم می کردم: شرح وقایع شورش و آزادی در ساحل وحشی درباره شورش برده ها در بربیس ، اکنون گویان ، که در سال 1763 انجام شد- 1764

در طی این شورش ، بردگان سابق یک دولت تشکیل دادند و تقریباً یک سال بیشتر مستعمرات را کنترل کردند. هلندی ها یا به کلی فرار کردند یا در یک مزرعه شکر غنی شده در نزدیکی ساحل جمع شدند. یک هنگ از سربازان اروپایی اعزام شده از سورینام همسایه شورش کرده و به شورشیانی که برای شکست آنها آمده بودند پیوست. اما بومیان مانند Carib و Arawak با معاهدات ، در کنار هلندی ها جنگیدند. این شورش هنگامی پایان یافت که شورشیان ، از راه غذا و اسلحه ، توسط دشمنانی که از جمهوری هلند تزریق انسان و مایعات دریافت کرده بودند ، غالب شدند.

مطالب دیدنی  مسابقه شعارنویسی - آیین نامه رانندگی با وسایل نقلیه موتوری
<span class=نقشه 1742 رودخانه Berbice با مزارع. موزه Rijksmuseum ، آمستردام“src =” “data-src =” https://s.yimg.com/ny/api/res/1.2/79cT_NxpJER._lBHqkBKQA–/YXBwaWQ9aGlnaGxhbmRlcjt3PTcwNQ–/https://media.zenfs.com/ the_conversation_us_articles_815 / 24af97fc2ba680ccd2593890625c2a5b “/>
نقشه 1742 رودخانه Berbice با مزارع. موزه Rijksmuseum ، آمستردام

این خیزش ، که در بین شورش های بردگان آتلانتیک به دلیل طول ، اندازه و موفقیت نزدیک غیر معمول است ، در خارج از گویان به سختی شناخته شده است. اما به نظر می رسد حتی گویانی تبار آفریقا نیز کمتر از آنچه می خواهند می دانند. تقریباً 13000 نفر که شیفته اطلاعات جدیدی درباره یک فصل بنیادی در تاریخ خود شده بودند ، برای تماشای سخنرانی من در فیس بوک و بزرگنمایی تنظیم شده بودند.

یک حافظه نهان

اولین بار در سال 1627 برای تجارت با آمریکایی ها مستعمره شد ، بربیس 100 سال بعد به دست یک شرکت سرمایه گذاری رسید که از این کلونی ، که در حال تولید قهوه ، کاکائو و شکر بود ، بهره برداری کرد.

بربیس در اوایل قرن نوزدهم به گویان انگلیس تبدیل شد و در سال 1966 به عنوان جمهوری تعاونی انگلیسی زبان گویان استقلال یافت. گویانی امروزی شورش برده را منشا as تمایلات جمهوری خواهانه خود می داند.

با این حال ، تمام سوابق مربوط به شورش – در واقع ، بیشتر سوابق تاریخی این کشور – در بایگانی های لندن و لاهه وجود دارد.

منابع این قیام گسترده است. سوابق استعماری معمول مانند روزنامه روزانه فرماندار استعمار ، نامه های مقامات و بازرگانان و گزارش های نظامی وجود دارد. آنها آلوده به منافع شخصی ، اروپامحوری و نژادپرستی هستند.

مطالب دیدنی  افیلیت دی جی کالا - وین سیگنال

نامه هایی که رهبر شورشی کوفی به همتای هلندی خود ارسال کرده است ، در تاریخ بردگی اقیانوس اطلس نادرتر است. کوفی ، یک آفریقایی از ساحل طلا ، که از کودکی به زور به بربیس منتقل شده بود ، تلاش کرد تا از طریق دیپلماسی به درگیری نظامی پایان دهد.

و سپس شهادتهای خارق العاده 900 شورشی و نظاره گر مشکوک وجود دارد. آنها به عنوان بخشی از دادگاه کانگوروی هلند برای بررسی گناه در شورش و محکوم کردن مردم به دندانه دار کردن ، چوب بست و چوبه دار برده شدند.

این سوابق نیز مشکل ساز هستند. افراد حاضر در جایگاه از زندگی خود می ترسیدند. یک دبیر هلندی پاسخ های آنها را از کریول به هلندی ترجمه کرد ، آنها را خلاصه کرد و در سوم شخص قرار داد. استفاده از آنها ، مانند بیشتر سوابق تاریخی ، نیاز به دقت زیادی دارد.

هنوز هم ، شهادت ها نمایانگر صدای اجداد آفریقایی-گویانی است. اما این نسخه های خطی از قرن نوزدهم در بایگانی ملی هلند به چشم می خورد. آنها به زبان هلندی استاندارد و نه به زبان کریولی هلندی Berbice هستند که احتمالاً در میان جمعیت برده شده در آن زمان شیوع بیشتری دارد و وجود آنها تاکنون در گویان ناشناخته بود.

[You’re smart and curious about the world. So are The Conversation’s authors and editors. You can read us daily by subscribing to our newsletter.]

طغیان طغیان

سوابق فراوان نه تنها روند سیاسی شورش بلکه احساس مردم در مورد آن را نشان می دهد. بسیاری از جوانان با شور و شوق به جمع پیوستند. افراد مسن و کریول (افراد متولد کلنی) از نظر خانواده و دارایی ناچیز چیزهای بیشتری برای از دست دادن داشتند و اکراه بیشتری داشتند.

آنها برای ماندن در حاشیه ، ساکت و آرام در مزارع خود زندگی می کردند ، و از هر کسی چه اروپایی ، شورشی و آمریکایی ، یا با پنهان شدن در جنگل های دشت دشت یا جنگل های بارانی تا روشن شدن ساحل ، طفره می رفتند. انگیزه آنها نه تنها برای زنده ماندن بلکه برای ممانعت از کار و فرمانروایی نیز بود.

مطالب دیدنی  بهترین ردیاب حیوانات در خراسان رضوی
<span class=صفحه ای از تحقیق در مورد شورش بربیس. بایگانی ملی هلند“src =” “data-src =” https://s.yimg.com/ny/api/res/1.2/coWkF6vgcvvUieNzQOQMQw–/YXBwaWQ9aGlnaGxhbmRlcjt3PTcwNQ–/https://vers.zenfs/ e4b3b768f0c8caee13f54c7358d2b4b7 “/>
صفحه ای از تحقیق در مورد شورش بربیس. بایگانی ملی هلند

کوفی در نامه های خود به هلندی پیشنهاد تقسیم مستعمره به دو قسمت را داد. به نظر می رسد که او قصد داشته است چندین مزارع شکر را برای تولید در بازار جهانی ، شاید با کار اجباری ، در تولید نگه دارد. 30 سال بعد ، توسین لووریتور انقلابی هائیتی نیز هائیتی های آزاد شده خود را به دلایل مشابه مجبور به کار در مزارع عصا می کند. بسیاری از مردم گویان برای این کار آماده نبودند.

بسیاری از روایت های شورش باعث می شود ما باور کنیم که مردم مشتاق شورش هستند ، و یک دیدگاه مشترک در مورد آزادی دارند. همیشه اینطور نیست. نه در انقلاب آمریکا بود و نه در بربیس.

یک عمل رهایی

در سخنرانی بزرگنمایی من در 24 نوامبر ، شنوندگان س manyالات زیادی را مطرح کردند. اما آنها به ویژه به شهادتهای دادگاه علاقه مند بودند.

چرا برخی ، در چت پرسیدند ، آیا این پرونده ها هنوز در بایگانی ملی لاهه نگهداری می شود؟ آیا نباید استعداد آنها را بدست می آورد ، یا بهتر از آن ، رونویسی و ترجمه می شد؟ به این ترتیب ، آفریقایی-گویانایی می تواند سوابق را برای خود تفسیر کند و داستان های خود را تعریف کند.

همانطور که اتفاق می افتد ، بایگانی های ملی هلند اخیراً تمام سوابق Berbice را به صورت آنلاین قرار داده است – اما این مشکل زبان را حل نمی کند. من توانستم میزبان گویانی خود را با یکی از کارمندان در بایگانی ملی تماس بگیرم که به نظر می رسید پذیرای ایده چاپ ترجمه تحقیقات به انگلیسی است.

حساب کردن با بردگی مستلزم دسترسی به سوابق گذشته است. از این گذشته ، نوشتن تاریخچه شخص نیز عملی رهایی است.

بازنشر این مقاله از مکالمه ، یک سایت خبری غیرانتفاعی که به اشتراک گذاری ایده های کارشناسان دانشگاه اختصاص دارد. توسط مارجولین کارس نوشته شده است ، دانشگاه مریلند ، شهرستان بالتیمور.

بیشتر بخوانید:

مارجولین کارس بودجه ای از بنیاد ملی علوم انسانی ، انجمن فلسفی آمریکا ، کتابخانه و باغهای هانتینگتون ، انستیتوی دانشگاه اروپا ، کتابخانه جان کارتر براون ، UMBC دریافت می کند.