آمریکا یک شرکت ایرانی را به دلیل کمک به دولت در سانسور اینترنت تحریم کرد

واشنگتن (AP) – آمریکا روز جمعه یک شرکت فناوری مستقر در ایران را به دلیل نقش آن در تسهیل سانسور اینترنت توسط دولت ایران در حالی که اعتراضات ضد دولتی کشور را از سپتامبر فرا گرفته است، تحریم کرد.

شرکتی به نام آروان کلود، بنیانگذاران آن پویا پیرحسینلو و فرهاد فاطمی، و یک شرکت مستقر در امارات متحده عربی، همگی به دلیل کمک به تسهیل تلاش‌های دولت ایران برای کنترل و سانسور ترافیک اینترنت، تحریم شدند.

پس از آن که خشم داخلی از مرگ ماشا امینی، یک زن کرد ایرانی-تبار که توسط پلیس اخلاق کشور بازداشت شده بود، به اعتراضات گسترده تبدیل شد، اختلالات اینترنت ایجاد شد.

دفتر کنترل دارایی های خارجی وزارت خزانه داری ایالات متحده می گوید که آروان کلود خدمات شنود را برای دولت ارائه می دهد و به مقامات ایرانی اجازه می دهد تا ترافیک ورودی و خروجی و داده های نظارتی روی سرورها را کنترل و سانسور کنند. این شرکت همچنین به درخواست کمیته ایران برای تعیین مصادیق محتوای مجرمانه، وب سایت ها را مسدود کرد.

برایان ای. نلسون، معاون وزیر خزانه داری در امور تروریسم و ​​اطلاعات مالی گفت: «دسترسی آزاد و نامحدود به اطلاعات حق اساسی همه مردم از جمله در ایران است. او گفت که ایالات متحده “متعهد به پاسخگویی کسانی است که به دنبال تضعیف آزادی بیان و سرکوب مخالفان هستند.”

از جمله تحریم‌ها، دسترسی مردم و شرکت‌ها به هر گونه دارایی یا دارایی مالی را که در ایالات متحده نگهداری می‌شود، منع می‌کند و از تجارت شرکت‌ها و شهروندان آمریکایی با آنها جلوگیری می‌کند.

مطالب دیدنی  مصری ها در مرحله دوم انتخابات پارلمانی رأی می دهند

ده‌ها هزار ایرانی به دلیل اعتراضات بازداشت شده بودند. در حالی که بسیاری از افراد مورد عفو قرار گرفته اند یا مجازات آنها کاهش یافته است، خشم همچنان در کشور وجود دارد، زیرا این کشور از طریق فروپاشی واحد پول کشور و عدم اطمینان در مورد روابط خود با جهان گسترده تر پس از فروپاشی توافق هسته ای سال 2015 تهران با قدرت های جهانی دست و پنجه نرم می کند.

و صادرات پهپادهای تهاجمی ایران به نیروهای روسی که در اوکراین می جنگند، تنش ها را افزایش داده است.