آمریکایی ها برای دیدن قطبش به کجا منتهی می شوند

(نظر بلومبرگ) – در سال 2015 ، یک سال قبل از آنکه دونالد ترامپ رئیس جمهور ایالات متحده شود ، تغییر قدرت مشابهی در شرق اروپا ، البته در مقیاس کوچکتر ، اتفاق افتاد. همانند آمریكا اندكی بعد ، لهستان به راست به سمت پوپولیسم ضد نخبه گرایی كه بر پایه سیاست های گله و نارضایتی بنا شده بود ، چرخید. لهستان امروز چگونه است؟

با تلخی تقسیم شد. برخی از بنرهای حمل شده توسط صدها هزار لهستانی ، عمدتا زنان ، که در روزهای اخیر به خیابان ها آمده بودند ، می خوانند: “این جنگ است.” آنها در حال پیشروی علیه فشار هستند تا یکی از محدود کننده ترین قوانین سقط جنین در اروپا را حتی با ممنوعیت ختم حاملگی حتی در صورت زنده ماندن جنین ممنوع کنند. تابلوی یک زن گفت: “کاش می توانستم دولتم را سقط کنم.”

این شورها به نوبه خود به طور منظمی در کتاب Jaroslaw Kaczynski ، برجسته ترین سیاست لهستان به عنوان رهبر حزب حاکم پوپولیست ، به نام قانون و عدالت قرار می گیرد. وی اعلام کرد زنان در خیابان “نیهیلیست” هستند که متمایل به “تخریب لهستان” هستند. تلویزیون دولتی ، که این حزب در اختیار دارد ، معترضین را “فاشیستهای چپ” خواند. كاچینسكی لهستانی های خداپسند را تشویق كرد تا “از كلیساها و عبادتگاه های مقدس در برابر اوباش متجاوز” دفاع كنند. بسیاری معلوم شدند ، برخی از آنها نمادهای نئونازی را حمل می کردند.

و همینطور است ، در پاییز سال 2020 در خیابان های لهستان. اما همه چیز به یک باره بدتر نمی شود. سرخوردگی به تلخی – که ممکن است برای آمریکایی ها آشنا به نظر برسد – طی پنج سال گذشته به تدریج اتفاق افتاد.

از نظر فیزیکی و سبک شناختی ، کازینسکی هیچ شباهتی به ستاره پر زرق و برق تلویزیون واقعیت مانند ترامپ ندارد. او مردی كوچك است كه ترجیح می دهد از پشت صحنه دور شود و از پشت صحنه حاكم شود. وی اخیراً به عنوان معاون نخست وزیر رسماً به کابینه پیوست تا درگیری قدرت بین نخست وزیر و وزیر دادگستری را ادامه دهد.

اما در غرایز سیاسی او ، کازینسکی اشتراکات زیادی با ترامپ دارد. هم پایگاه خود را مورد استناد قرار می دهند و هم آن را اداره می کنند. در مورد کازینسکی ، این کاتولیک های محافظه کار روستایی و محافظه کار هستند که از توسعه لهستان پس از سقوط کمونیسم ناامید شده اند. كاچینسكی مانند ترامپ به پناهندگان و سایر مهاجرانی كه به نظر او تهدیدكننده شیوه زندگی لهستانی های معتبر است ، می پردازد و منظور او حزب وفادار است.

مهمتر از همه ، كاچینسكی و حزبش از بی مهری نسبت به “نخبگان” لیبرال و جهان وطنی لذت می برند. در طول مبارزات انتخاباتی ریاست جمهوری امسال ، این امر به شکل توهین به همجنسگرایان ، لزبین ها و تراجنسی ها و ادعای “ایدئولوژی LGBT” آنها انجام شد. این حزب همچنین در گذشته کلیشه های ضد یهودی را بازیافت کرده و با تئوری های توطئه معاشقه کرده است.

مانند ترامپ ، كاچینسكی و عوامل او نیز به سختی تابوهای دموكراتیك را می شكنند. اما در لهستان ، که فقط در سال 1989 به دموکراسی و در سال 2004 به عضویت اتحادیه اروپا تبدیل شد ، این امر با سنتی طولانی در کنترل و تعادل آسان تر از ایالات متحده است. از همه مهمتر ، قانون و عدالت ، با بسیاری از مانورهای پیچیده ، اقدام به خرابکاری در قانون ، و به ویژه استقلال قضات و دادگاه ها کرده است.

در نتیجه ، اتحادیه اروپا اکنون در میان تحقیقات رسمی تخلف علیه لهستان قرار دارد. اما این فقط بیشتر مربوط به کاچینسکی است. لهستان بزرگترین ذینفع بودجه از بروکسل است. اما – به جای اینکه ترامپ دوست دارد به سازمان ملل متحد ، سازمان بهداشت جهانی یا هر نهاد چند جانبه دیگری بپردازد – قانون و عدالت اتحادیه اروپا را به عنوان یک امپراتوری موذی دخالت در ساخت ملت لهستان به تصویر می کشد.

تأثیر کلی عوام گرایی لهستانی این بوده است که این کشور در اتحادیه اروپا به یک بیماری وحشتناک تبدیل شود. به نظر می رسد برای کمک به حل هر مشکل اساسی ، از مهاجرت به تغییرات آب و هوایی و همه گیر ، بی علاقه است. بسته محرک بزرگ همه گیری اتحادیه اروپا در مورد بندی دقیقاً به لهستان و مجارستان متصل شده است تا بودجه خود را به حاکمیت قانون وصل کند. در همین حال ویروس کرونا که دیر به لهستان رسیده است ، به سرعت در حال شیوع است.

اقدام برای ممنوعیت سقط جنین ، که دولت اکنون از نظر تاکتیکی به تعویق می اندازد ، به طور گسترده ای تلاش برای حواس پرتی از همه این مشکلات و ناکامی ها و تجمع پایگاه محافظه کار کاتولیک برای جنگ گسترده فرهنگی پیش رو تلقی می شود. این به طور خلاصه پوپولیسم است.

اما اکنون حدود آن مشخص شده است. در یک نظرسنجی که در 31 اکتبر ، 9 روز پس از صدور حکم سقط جنین انجام شد ، تنها 30.9٪ از قانون و عدالت حمایت کردند که افت چشمگیری است. طبق یک نظرسنجی دیگر ، حدود 70٪ دیدگاه منفی نسبت به کازینسکی داشتند و گفتند که وی باید از سمت رئیس حزب کناره گیری کند.

خیلی زود است که بتوان نتیجه گرفت که یا پوپولیسم در لهستان به اوج خود رسیده است یا اینکه مانند مجارستان به سمت خودکامگی پیش خواهد رفت. اما لهستان در حال حاضر به عنوان هشدار به ایالات متحده عمل می کند ، در صورت نیاز به موارد دیگر. سیاست پوپولیستی کینه ، کشوری را به بن بست می کشاند. هنگامی که شهروندان هموطنان خود را دشمن می دانند ، یک بار که صاحبان قدرت بین گروه ها و گروه های خارج از یکدیگر تمایز قائل می شوند ، هیچ مشکلی حل نمی شود و مشکلات جدیدی ایجاد می شود. و کل کشور رنج می برد.

این ستون لزوماً نظر هیئت تحریریه یا Bloomberg LP و صاحبان آن را منعکس نمی کند.

آندریاس کلوت ستون نویس Bloomberg Opinion است. وی پیش از این سردبیر مجله Handelsblatt Global و نویسنده نشریه اکونومیست بود. او نویسنده “هانیبال و من” است.

برای مقاله های بیشتر از این دست ، لطفاً به ما در bloomberg.com/opinion مراجعه کنید

اکنون مشترک شوید تا با معتبرترین منبع خبری کسب و کار پیش بروید.

© 2020 بلومبرگ LP

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>